Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyniku TSH


Rekomendowane odpowiedzi

Gość monikakulf

ja leczę niedoczynność tarczycy i hashimoto już pół roku. Ja też nie mogłam zrzucić wagi po ciąży, nie tyłam ale po prostu waga mi nie chciała spaść i to mi dało do myślenia, że coś jest nie tak. I tym sposobem odkryłam tą chorobę, Poza tym byłam senna, nie mogłam się na niczym skupić, sucha skóra i trądzik (te dwa akurat niestety dalej mi towarzyszą). Od razu jak poszłam do endo to dostałam dawkę Euthyrox75 i przez pierwsze 10 dni schudlam 5 kg :D Potem pomalutku sobie reszta schodziła. Potem dostałam większą dawkę i wpadłam w nadczynność i wtedy właśnie przytyłam sobie 3 kg i teraz muszę zrzucić 6 kg żeby wyglądać jak człowiek, ważę 62 kg - masakra :(:(:( No i niestety u mnie się spadek wagi zatrzymał i endo wysłała mnie na kolejne badania i sobie tak chodzę od lekarza do lekarza. Pobieraniem krwi się nie martw - przywykniesz, ja też się bałam jak ognia igieł a teraz muszę chodzić non stop. W zeszłym tygodniu 3 razy mi pobierali krew i mam wielkiego sniaka na ręce :D Jutro czeka mnie badanie i to aż trzy ukłucia - jeszcze trochę to będę wyglądała jak ćpunka jakaś :( No ale wierzę, że w końcu hormony się wyrównają, przypuszczenia endo w kierunku innych chorób się nie sprawdzą, a ja pożegnam się z tymi kilogramami i trądzikiem :(:(:(

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Wynik TSH faktycznie jest przekroczony nieznacznie, ale nie przesądza to jeszcze o rozpoznaniu niedoczynności tarczycy.

Przede wszystkim istotne jest, aby krew na poziom TSH badać rano, na czczo. Wtedy wynik jest najbardziej wiarygodny. Oczywiście warto oznaczyć poziom hormonów docelowych, przede wszystkim fT4 (fT3 ma mniejsze znaczenie).

Jeżeli wynik TSH jest powyższony, a wynik fT4 obniżony - wtedy można rozpoznać niedoczynność tarczycy.

Jeżeli wynik TSH jest podwyższony a fT4 w normie - wtedy rozpoznaje się tzw. subkliniczną niedoczynność tarczycy. W takiej sytuacji zastosowanie leczenia zależy od poziomu TSH - w standardach endokrynologicznych zaleca się włączanie leku przy TSH > 10. Jeżeli jednak TSH jest poniżej 10, a są objawy niedoczynności (osłabienie, przyrost masy ciała, zaburzenia koncentracji itp) wtedy też można zacząć leczenie.

Podstawą jest z pewnością konsultacja u lekarza endokrynologa. Lekarz powinien także wykonać USG tarczycy, aby zdiagnozować przyczynę niedoczynności.

U młodych kobiet najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba hashimoto - tzw. autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Polega ono na tym, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom własnej tarczycy i stopniowo niszczy jej miąższ. Konsekwencja to uszkodzenie tarczycy i jej niewydolność w produkcji hormonów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Byłam dzisiaj u endokrynooga i pokazalam ten Wynik: 4,60 ulU/ml, przy normie 0,27-4,20. Powiedziala, ze niewyczuwalna mam tarczyce i ze moze jest mala i powodem tego jest niedoczynnosc. Powiedziala, ze powinnam miec okolo 3 to byloby najlepiej w tym wieku. Przepisala mi euthyrox 50 i mam to brac codziennie rano pol godziny przed sniadaniem, po pol tabletki. Ale dziwne bo tak przepisala bez innych szczegolowych badac bez ft4.... Powiedziala, ze mam przyjsc za 4 miesiace na kontrole z wynikami badan, ktore mam zrobic tydzien przed kontrola. Te badania to tsh, ft4, TPO, testosteron, DHEAS, ale to dopiero we wrzesniu... hmmmm boje sie brac tych tabletek, bo moze jak zaczne je brac to juz bede musiala ciagle, a dobrze sie juz czuje, juz nie jestem oslabiona jak wczesniej.

Odnośnik do komentarza

tylko, ze ja teraz sie lepiej czuje i nie jestem juz zmeczona jak wczesniej i nie wiem czy to brac, wolalabym brac leki dopiero po szczegolowych badaniach, a nie ona mi przepisala lek tylko po zobaczeniu ze TSH jest ponad norme.... a co jesli wtedy mialam podwyzszone przez stres, a teraz moze juz mam mniej i dlatego sie lepiej czuje i jak bede brala te leki a moze jest juz dobrze, to jeszcze wpadne w nadczynnosc

Odnośnik do komentarza

Witam,

Przejście w nadczynność przy tak małej dawce hormonu jest praktycznie niemożliwe. Pani będzie brała 25 ug - to jest naprawdę minimalna dawka - zwykle przy rozwiniętej niedoczynności docelowa dawka wynosi ok 100-125 ug.

Decyzja oczywiście należy do Pani. Mozna włączyć lek, który przy poprawnym stosowaniu nie powoduje żadnych skutków ubocznych (stwarza tylko konieczność pamiętania o codziennym łykaniu tabletek), lub być pod obserwacją. Tak jak wsponniałam zazwyczaj leczenie włącza się gdy TSH > 10, lub gdy są objawy niedoczynności (np. wzrost wagi ciała, zmęczenie, zaburzenia koncentracji, nadmierna senność itp).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie dzisiaj odebrałam wyniki TSH swoje mój wynik to 3.68 a Glukozy to 75.3,nie biorę żadnych lekarstw,a obecny lekarz ogólny jest na urlopie i nie wiem czy to są dobre wyniki czy powinnam się martwić,bardzo proszę po pomoc, Dziękuje.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...