Skocz do zawartości
Forum

Boję się że nie dam sobie rady w liceum czy jest jeszcze szansa żeby złożyć papiery do technikum?


Gość Veronika1222

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Veronika1222

Technikum było moim drugim wyborem ale ja się strasznie boję że sobie nie poradzę w liceum. Co mam zrobić?

Wiem że mogłam myśleć wcześniej ale to że mogę sobie nie dać rady nie daje mi spokoju

Uczyłam się bardzo średnio i myśle że w technikum byłoby mi lepiej i bez stresu bym podchodziła do róznych spraw

Odnośnik do komentarza
Gość Veronika1222
9 minut temu, Javiolla napisał:

A wiesz, że w technikum jest trudniej? Oprócz podstawowych przedmiotów masz jeszcze zawodowe, uczysz się rok dłużej i dochodzą praktyki. Z jakiego powodu boisz się liceum?

Boję się że w liceum będzie dużo nauki i będę musiała zarywac nocki na naukę. Oceny nie były jakieś wybitne miałam 3 i 4 a w mojej rodzinie mówi się że w liceum jest sporo nauki bo tam idą najlepsi a do technikum Ci gorsi bo chcą mieć zawód i mają podobne oceny do mnie. Moja rodzina w większości tak mnie straszy że jak nie dam rady w liceum to pójdę do zawodówki bo nie będę na siłach żeby zostać w liceum a co dopiero iść na studia.  

Odnośnik do komentarza
8 minut temu, Gość laura napisał:

Jest taka możliwość trzeba napisac podanie. Napisz do mnie na priv adres lara.fajna@onet.pl powiem ci jak to załatwić bo ja wlasnie tez to zalatwislam teraz

Nie daj się nabrać na taki tekst?

 

14 minut temu, Javiolla napisał:

A wiesz, że w technikum jest trudniej? Oprócz podstawowych przedmiotów masz jeszcze zawodowe, uczysz się rok dłużej i dochodzą praktyki. Z jakiego powodu boisz się liceum?

Oczywiście, że trudniej, może chodzi Ci, że po liceum nie dasz rady studiować, a po technikum masz zawód. 

Jeśli chcesz zmienić decyzję, skontaktuj się z sekretariatem lub dyrektorem danej szkoły i zapytaj czy jest taka możliwość, jeśli będą mieli wolne miejsca, będziesz mogła zmienić szkołę. 

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, Gość Veronika1222 napisał:

w mojej rodzinie mówi się że w liceum jest sporo nauki bo tam idą najlepsi

Nieprawda, bo to zależy od poziomu liceum, do najlepszych dostają się lepsi, a do tych co mają niższy poziom nawet trójkowi. 

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Gość Veronika1222 napisał:

Boję się że w liceum będzie dużo nauki i będę musiała zarywac nocki na naukę. Oceny nie były jakieś wybitne miałam 3 i 4 a w mojej rodzinie mówi się że w liceum jest sporo nauki bo tam idą najlepsi a do technikum Ci gorsi bo chcą mieć zawód i mają podobne oceny do mnie. Moja rodzina w większości tak mnie straszy że jak nie dam rady w liceum to pójdę do zawodówki bo nie będę na siłach żeby zostać w liceum a co dopiero iść na studia.  

Uwierz mi, ze w technikum jest trudniej, bo tak jak pisałam dochodzą przedmioty zawodowe i praktyki. A w liceum zależy od profilu. Jeśli masz matematyczno-przyrodniczy, biologiczny, geograficzny, językowy itp to faktycznie może być trudniej. Jaki Ty wybrałaś? Poza tym zauważ, że skoro się do licka dostałaś to nie jesteś taka najgorsza jak się widzisz. Rodzina -jak widzę- nie umie wspierać i dodawać otuchy ?  Smutne. Tak jak piszesz... rodzina tylko straszy, a strach ma wielkie oczy. Zastanawia mnie  jaką szkołę ma skończone rodzina, że tak straszy? Wiedz, że po licku nie musisz iść na studia jeśli się nie będziesz czuła na siłach. Możesz iść do 2-letniego studium lub skończyć kilka kursów zawodowych i też będzie zawód.

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza
27 minut temu, Gość Veronika1222 napisał:

Boję się że w liceum będzie dużo nauki i będę musiała zarywac nocki na naukę. Oceny nie były jakieś wybitne miałam 3 i 4 a w mojej rodzinie mówi się że w liceum jest sporo nauki bo tam idą najlepsi a do technikum Ci gorsi bo chcą mieć zawód i mają podobne oceny do mnie.

O moja droga , zrywać nocki to owszem ale na studiach i to wymagających. To wówczas tak trzeba bo ogrom i trud materiału może to powodować. Lecz nie w liceum. 

Co do drugiej kwestii. To nie jest prawdą. Nie ma gorszych czy lepszych. Prawda taka że aby cokolwiek zyskać z nauki wszędzie trzeba poświęcić na nią czas. Uczymy się dla siebie. A uczyć się trzeba i w liceum i w technikum. Z tym że w technikum dłużej o rok . 

Byłaś jednym słowem czwórkowa uczennica więc spokojnie sobie dasz radę. Czy to w liceum czy to w technikum. 

Za bardzo wzięłaś sobie do serca słowa rodziny. Niepotrzebnie. A straszyć to można każdego i o wszystko. Nieładnie że tak Cię rodzina demotywuje.

L'amore non ha un senso, L'amore non ha un nome , L'amore bagna gli occhi, L'amore riscalda il cuore
L'amore batte i denti, L'amore non ha ragione
L'amore esiste...

Odnośnik do komentarza
Gość Veronika1222
Godzinę temu, Javiolla napisał:

Uwierz mi, ze w technikum jest trudniej, bo tak jak pisałam dochodzą przedmioty zawodowe i praktyki. A w liceum zależy od profilu. Jeśli masz matematyczno-przyrodniczy, biologiczny, geograficzny, językowy itp to faktycznie może być trudniej. Jaki Ty wybrałaś? Poza tym zauważ, że skoro się do licka dostałaś to nie jesteś taka najgorsza jak się widzisz. Rodzina -jak widzę- nie umie wspierać i dodawać otuchy ?  Smutne. Tak jak piszesz... rodzina tylko straszy, a strach ma wielkie oczy. Zastanawia mnie  jaką szkołę ma skończone rodzina, że tak straszy? Wiedz, że po licku nie musisz iść na studia jeśli się nie będziesz czuła na siłach. Możesz iść do 2-letniego studium lub skończyć kilka kursów zawodowych i też będzie zawód.

Mój tata jest rolnikiem a mama krawcem więc są po zawodowce.  Zapisałam się na profil bio geo bo z tych przedmiotów miałam najlepsze oceny

Odnośnik do komentarza
Gość Veronika1222
1 minutę temu, Gość Veronika1222 napisał:

Mój tata jest rolnikiem a mama krawcem więc są po zawodowce.  Zapisałam się na profil bio geo bo z tych przedmiotów miałam najlepsze oceny

Chciałam podkreślić że w moim liceum mam czas na zastanowienie się nad przedmiotami rozszerzonymi i pod koniec pierwszej klasy deklaruje jakie przedmioty chce rozszerzać.

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, Gość Veronika1222 napisał:

Zapisałam się na profil bio geo bo z tych przedmiotów miałam najlepsze oceny

To nie masz się czym przejmować, zapisałaś się na profil, który Ci odpowiada. W tym wieku ma się mało sprecyzowane poglądy co do zawodu, dlatego jakbyś wybrała technikum, po roku mogłabyś stwierdzić, że jednak ten zawód nie dla Ciebie. 

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, mam nadzieję, że już przestałaś się martwić czy dasz radę, będziesz też miała czas na zastanowienie się, co być chciała w życiu robić. 

A na studia jak tylko będziesz chciała. zawsze możesz ukończyć, jak nie stacjonarnie to zaocznie. 

Odnośnik do komentarza
16 godzin temu, Gość Veronika1222 napisał:

Uczyłam się bardzo średnio i myśle że w technikum byłoby mi lepiej i bez stresu bym podchodziła do róznych spraw

Przykre, że z góry zakładasz, że nie dasz rady, bo...trzeba się uczyć. W technikum też trzeba się uczyć. Zależy w jakim mieście mieszkasz i jaka jest oferta szkół. Piszesz "technikum", ale istotne jest jaki kierunek Cię interesuje, bo chyba nie zamierzasz iść gdziekolwiek tam, gdzie będzie miejsce?

Kończąc technikum masz już zawód, po liceum musiałabyś zrobić jeszcze przynajmniej dwuletnią szkołę pomaturalną, lub policealną, ewentualnie choćby licencjat na studiach. W przypadku pomaturalnej, czy licencjatu trzeba mieć zdaną maturę. Zdaj sobie sprawę z tego, że w technikach jest znacznie mniejszy procent uczniów zdających maturę, więc przy Twojej motywacji możesz nie zdać matury.

15 godzin temu, Gość Veronika1222 napisał:

Boję się że w liceum będzie dużo nauki i będę musiała zarywac nocki na naukę.

Jak napisano powyżej, w technikum też trzeba się uczyć, a żeby się uczyć wcale nie trzeba zarywać nocek. Jest to tylko kwestia dobrej organizacji czasu i właśnie motywacji, a z tą jak widać masz problem, ewentualnie nie wierzysz we własne siły.

Przede wszystkim po prostu dowiedz się, czy w technikum na kierunku, który Cię interesuje są jeszcze wolne miejsca. Po technikum, zawsze możesz uczyć się dalej, jeśli zdasz maturę. Jeśli jednak masz na ten moment niesprecyzowane plany i zainteresowania, to lepiej zostać w liceum i po prostu wziąć się do nauki i robić to systematycznie.

 

Odnośnik do komentarza
Gość Veronika1222
1 godzinę temu, Yonka1717 napisał:

Przykre, że z góry zakładasz, że nie dasz rady, bo...trzeba się uczyć. W technikum też trzeba się uczyć. Zależy w jakim mieście mieszkasz i jaka jest oferta szkół. Piszesz "technikum", ale istotne jest jaki kierunek Cię interesuje, bo chyba nie zamierzasz iść gdziekolwiek tam, gdzie będzie miejsce?

Kończąc technikum masz już zawód, po liceum musiałabyś zrobić jeszcze przynajmniej dwuletnią szkołę pomaturalną, lub policealną, ewentualnie choćby licencjat na studiach. W przypadku pomaturalnej, czy licencjatu trzeba mieć zdaną maturę. Zdaj sobie sprawę z tego, że w technikach jest znacznie mniejszy procent uczniów zdających maturę, więc przy Twojej motywacji możesz nie zdać matury.

Jak napisano powyżej, w technikum też trzeba się uczyć, a żeby się uczyć wcale nie trzeba zarywać nocek. Jest to tylko kwestia dobrej organizacji czasu i właśnie motywacji, a z tą jak widać masz problem, ewentualnie nie wierzysz we własne siły.

Przede wszystkim po prostu dowiedz się, czy w technikum na kierunku, który Cię interesuje są jeszcze wolne miejsca. Po technikum, zawsze możesz uczyć się dalej, jeśli zdasz maturę. Jeśli jednak masz na ten moment niesprecyzowane plany i zainteresowania, to lepiej zostać w liceum i po prostu wziąć się do nauki i robić to systematycznie.

 

Tyle że jak matury nie zdam to będzie kaplica i nie wybiorę się nawet do szkoły policealnej 

Odnośnik do komentarza
1 minutę temu, Gość Veronika1222 napisał:

Tyle że jak matury nie zdam to będzie kaplica i nie wybiorę się nawet do szkoły policealnej 

Przede wszystkim nie zakładaj z góry, że nie zdasz matury. Do szkół policealnych matura nie jest potrzebna, tym różnią się od pomaturalnych.

Nie rozumiem dlaczego zakładasz taki czarny scenariusz. Zacznij myśleć pozytywnie. Twoje wyniki w nauce są efektem Twojej pracy i chęci. Dlaczego zamiast kombinować czy dasz radę, po prostu nie zmobilizujesz się do nauki?

Odnośnik do komentarza
Gość Veronika1222
17 godzin temu, Yonka1717 napisał:

Przede wszystkim nie zakładaj z góry, że nie zdasz matury. Do szkół policealnych matura nie jest potrzebna, tym różnią się od pomaturalnych.

Nie rozumiem dlaczego zakładasz taki czarny scenariusz. Zacznij myśleć pozytywnie. Twoje wyniki w nauce są efektem Twojej pracy i chęci. Dlaczego zamiast kombinować czy dasz radę, po prostu nie zmobilizujesz się do nauki?

Do liceum idę z kuzynka więc się bać nie będę że się zgubie w szkole czy coś plus jest bardzo blisko i będę wstawać do szkoły o godzinie 6. Do technikum będę szła sama bez nikogo i będę musiała jechać autobusem a potem się przesiadać na MZK. Czyli będę wstawać o godzinie 5. Fajnie by było mieć zawód gdyby nie to że mam skolioze ok. 25° I nie wiem czy do technikum gastronomicznego bym się nadawała ale i tak coś po szkole średniej chce sobie dorobić. W liceum bym miała 4 w 1 czyli bio-chem mat-fiz Human i bio-geo razem a ja nie jestem aż tak wybitnie madra żeby z nimi siedzieć bo wiem że w podstawówce gdy miałam się uczyć z takimi zdolnymi to mi samoocena spadała. Sama nie wiem co robić bo przeniesc papiery mogę 

Odnośnik do komentarza
Gość Veronika1222
19 minut temu, Gość Veronika1222 napisał:

Do liceum idę z kuzynka więc się bać nie będę że się zgubie w szkole czy coś plus jest bardzo blisko i będę wstawać do szkoły o godzinie 6. Do technikum będę szła sama bez nikogo i będę musiała jechać autobusem a potem się przesiadać na MZK. Czyli będę wstawać o godzinie 5. Fajnie by było mieć zawód gdyby nie to że mam skolioze ok. 25° I nie wiem czy do technikum gastronomicznego bym się nadawała ale i tak coś po szkole średniej chce sobie dorobić. W liceum bym miała 4 w 1 czyli bio-chem mat-fiz Human i bio-geo razem a ja nie jestem aż tak wybitnie madra żeby z nimi siedzieć bo wiem że w podstawówce gdy miałam się uczyć z takimi zdolnymi to mi samoocena spadała. Sama nie wiem co robić bo przeniesc papiery mogę 

Temat już jest skończony bo gdy zadzwoniłam czy moge jeszcze dowiezc oryginał sekretarka powiedziała mi że na mój kierunek już nie ma szansy bo jest komplet ludzi więc muszę pogodzić się że idę do liceum.

Odnośnik do komentarza
W dniu 19.08.2020 o 23:05, Gość Veronika1222 napisał:

Mój tata jest rolnikiem a mama krawcem więc są po zawodowce.  Zapisałam się na profil bio geo bo z tych przedmiotów miałam najlepsze oceny

Super, skoro byłaś z tego najlepsza i interesuje Cie ten kierunek to poradzisz sobie. Może będziesz -w najgorszym wypadku- trójkowa, ale dasz radę. Tak myślałam, że rodzice nie uczyli się ani w technikum ani w liceum i nie wiedzą jak to jest. Pamiętają jak to było w ich czasach, a czasy się zmieniły. Technikum masz rok dłużej i przedmioty zawodowe i praktyki.... w liceum krócej , bez praktyk i bez zawodowych przedmiotów.... to gdzie łatwiej? Na logikę trzeba wziąć ?

W dniu 20.08.2020 o 13:26, Yonka1717 napisał:

Przykre, że z góry zakładasz, że nie dasz rady, bo...trzeba się uczyć.

A jak ma dziewczyna zakładać gdy od rodziców słyszy, że ma iść do technikum bo tam idą ci gorsi ?  To z domu wynosi się poczucie własnej wartości. Dziewczyna trójkowo-czwórkowa a rodzice z góry zakładają, że jest ta gorsza. Gorsza to dwójkowa, a ona jest co najmniej średnia, a średnia poradzi sobie w liceum.

6 godzin temu, Gość Veronika1222 napisał:

Temat już jest skończony bo gdy zadzwoniłam czy moge jeszcze dowiezc oryginał sekretarka powiedziała mi że na mój kierunek już nie ma szansy bo jest komplet ludzi więc muszę pogodzić się że idę do liceum.

To nie pogódź bo naprawdę dasz sobie radę.

Wydrukuj sobie i powieś nad łóżkiem argumenty za tym, że dasz sobie radę w liceum (niech rodzice też poczytają i uwierzą ? ):

1. Dostałaś się tam, a więc jesteś wystarczająco dobra. Najgorszy by się nie dostał.

2. W technikum jest rok dłużej nauki i praktyki czyli trudniej.

3. Dostałaś się na kierunek w jakim sobie najlepiej radziłaś czyli będzie Ci łatwej.

4. Po liceum zrobisz jakiś kurs albo pójdziesz do studium 2-letniego i też będziesz mieć zawód.

 

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Weroniko, zamiast porównywać się do innych zdaj sobie sprawę z tego, że jak inni masz uzdolnienia lepsze, lub gorsze z różnych dziedzin. Nauka w liceum będzie kolejnym etapem w Twojej edukacji, a jak sobie z nią poradzisz zależy tylko od Ciebie. Wiem, że to, co teraz napiszę zabrzmi być może banalnie, ale w nauce na poziomie ogólnokształcącym istotna jest systematyczność i pilność. Nie załamuj się ewentualnymi niepowodzeniami, ucz się dużo, a zobaczysz efekty. Poradzisz sobie. 

Masz dopiero 15 lat, wiec masz jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji w jakim zawodzie chciałabyś w przyszłości pracować. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...