Skocz do zawartości
Forum

Badanie moczu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od tygodnia mam nudności i biegunkę co zjem po chwili muszę wydalic....zrobilem badanie krwi i moczu
Glukoza 104.kreatynina 0,7 amylaza 88 sod 137 potas 3,7 crp 0,1 alat 18 GFR 143 aspat 21 bilirubina 0,7 amylaza w moczu 538 rosnąca morfologia mono 0.9 rosnąco i mch 32.4 rosnąca reszta w normie....czy wyniki są ok? Mam 28 lat waga ok.70kg.

Odnośnik do komentarza

Możliwe, że coś się dzieje z trzustką. Podniesiona aktywność amylazy w moczu nie jest niczym dobrym. Tak samo w krwi - jest więcej, niż mniej. Leukocyty świadczą, że coś sie dzieje w organiźmie.

Według mnie jest to wskazanie to wykonania pilnego USG jamy brzusznej koniecznie z oceną trzustki (a właściwie fragmentu tego co będzie widoczny, nie zawsze trzustkę da się ocenić w USG). Pilność ma wynikać nie ze względu na te wyniki krwi (CRP nisko) ale ze względu na objawy.

Możesz skonsultować dziś te wyniki z lekarzem nocnej i świątecznej pomocy - powiedz że teraz objawy sie nasiliły to może uda się wykonać USG w trybie pilnym od razu. Bo podejście lekarza rodzinnego często jest przewlekłe, a pasowało by postawić szybką diagnoze.

Odnośnik do komentarza

Wyniki na razie nic jednoznacznego nie wskazują, ale jeśli chodzi o trzustke - to akurat do tego organu podchodzę tak ze szczególną wagą dlatego, że niesamowicie dużo słyszy się o nowotworach trzustki bez względu na wiek.

Oczywiście nie sugeruje tutaj, że masz nowotwora trzustki bo ani objawy ani wyniki na to nie wskazują, ale często jest tak, że ten rak już sie rozwija pomimo idealnych wyników krwi czy moczu, a nawet idealnych wyników USG bo niestety ale trzustka jest tak położona w jamie brzusznej, że albo potrzeba dobrego lekarza robiącego badanie, albo dużo szczęścia, żeby udało się ją zobaczyć w całości.

Jedynie takie badania jak rezonas magnetyczny za 500-100 zł czasem mogą pozwolić zobrazować stan trzustki, ale rzadko kto może sobie na to pozwolić. Szczególnie, że żeby czuć się 100% bezpiecznie co rok trzeba by było robić rezonans wszystkiego i wydawać po kilkadziesiąt tysięcy zł na profilaktyke.

Dla niektórych osób a nawet lekarzy może wydawać się irracjonalne, że ktoś robi sobie rezonans profilaktycznie, bo nie jest to badanie profilaktycznie - ale bogatemu nic nie zabronisz, a przynajmniej mają bardzo wysoką pewność, że jest wszystko ok, dużo wyższą niż "przeciętnego śmietelnika" którego stać tylko na oznaczenie raz na kilka lat aktywności amylazy.

Odnośnik do komentarza

Jak objawy? Czy biegunki i bóle brzucha są nadal? Co stwierdził lekarz?

W tej morfologii leukocyty już przekroczyły normę, CRP jest minimalne ale nie zerowe. Wyniki pokazują, że coś jest na rzeczy.

Czy lekarz wykonujący USG widział dokładnie trzustkę? Ona jest czasem niewidoczna. To bardzo istotne.

Proponuje kontynuować dalszą diagnostykę - w mojej opinii pomocna by mogła być tutaj kolonoskopia, ale zostawmy to lekarzom a tobie proponuje wykonać badanie na krew utajoną w kale. Tak dla pewności. I powtórzyć amylazę we krwi i moczu.
Może te 3 badania - krew utajona, amylaza w krwi i moczu - coś wniosą dodatkowego do sprawy.

Czy morfologię zlecił lekarz, czy prywatnie?

Odnośnik do komentarza

Tzn.usg robiłem prywatnie i morfologie żeby w jeden dzień to załatwić... lekarz- Pow szczerze dużo zaplacilem a tak sobie...opis na zdjęciu. Pow. Mi bo w poprzednim badaniu w moczu miałem białko i minimalna ilość krwi w moczu to możliwe żeby coś z ta nerka się działo? Mam stosować dietę....a biegunka jak była tak i po zjedzeniu jest....

monthly_2018_01/badanie-moczu_5492.jpg

Odnośnik do komentarza

Tyle osób tu pisze że po prostu przegapiłem to białko w moczu. Rzeczywiście. Nie zauważyłem tego wyniku. W takim razie pierwsze wykluczmy taką banalną sprawę jak infekcja pęcherza. Wyniki również na to sugerują.

Szukałem przyczyny tak jakby to białko w moczu było nieobecne, a rzeczywiście informacja o nim zmienia troche stan rzeczy.

W takim razie nie badaj na razie ani krwi utajonej, ani amylazy - lecz weź antybiotyk a potem powtórz samo badanie moczu - czy wyjdzie białko. Czy badanie moczu robiłes tylko raz, czy była powtórka?

Jeśli jeszcze nie wziąłeś antybiotyku możesz zrobić jeśli chcesz posiew moczu - wtedy można by było potwierdzić zakażenie. Ale nie jest to konieczne. Jednak gdy wziąłeś już to badanie przepadło. Z nerkami wszystko jest ok, kreatynina w normie.

Odnośnik do komentarza

Bierz antybiotyk, ponów za dwa tygodnie badanie ogólne moczu i zobacz czy jest białko. Możesz również zrobić morfologie. Jeśli białka nie będzie i leukocyty spadną wszystko będzie ok. Przyczyną była głupia infekcja pęcherza.

USG prywatnie rzeczywiście drogie badanie. Ale nie martw się z wydanej kasy - USG to bardzo dobre badanie profilaktyczne więc nigdy nie zaszkodzi.

Nerki są idealne, pokazuje to świetny wynik kreatyniny i USG.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...