Skocz do zawartości
Forum

Strach przed wizytą u psychologa


Gość Zuza95

Rekomendowane odpowiedzi

Z jednej strony wiem, że rozmowa z psychologiem mogłaby mi pomóc poukładać wiele spraw, a z drugiej nie potrafię sobie wyobrazić siebie mówiącej drugiej osobie o swoich problemach. Byłam już u kilku psychologów, ale nie potrafiłam z nimi rozmawiać. Jako dziecko (11-12 lat) nie potrafiłam, bo blokowała mnie obecność rodziców. Później (ok. 16 lat) nie potrafiłam, bo bałam się, że to, co powiem, może być użyte przeciwko mnie (jakkolwiek dziwnie to brzmi) i że chociażby część tego może zostać przekazana rodzicom - nie chciałam, żeby myśleli, że zgłupiałam. Teraz jestem pełnoletnia, a mimo tego boję się iść do psychologa, bo mam świadomość tego, że już na wstępie mogę się zablokować, nie powiedzieć nic i zrobić z siebie tylko idiotkę zrażając się już na zawsze (co raczej pomocne nijak nie będzie). Ogólnie nie potrafię rozmawiać z ludźmi na swój temat.

Co mogę zrobić?

Odnośnik do komentarza

Zuza95, jeśli masz obawy przed pierwszym spotkaniem z psychologiem, powiedz mu o tym na wstępie. Nie ukrywaj swoich lęków. Jeśli obawiasz się, że nie będziesz w stanie wydusić z siebie ani słowa, możesz wcześniej spisać sobie na kartce to, o czym chciałabyś porozmawiać ze specjalistą. Co więcej, możesz to nawet przeczytać z kartki w trakcie wizyty. Nie bój się, głowa do góry i powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Kiedyś miałem dokładnie to samo - siedziałem na kozetce, wpatrzony w jeden punkt jak gekon w muchę. Bo przecież jak można mówić bez ogródek zupełnie obcej babie (wybaczcie ten kawałek). Tylko że po paru wizytach tej babce potrafiłem powiedzieć więcej, niż swoim "przyjaciołom" po paru latach. Przełamałem się i jednak nie bolało :)

Pani Krocz ma rację - po prostu powiedz na początku rozmowy dokładnie to samo, o czym napisałaś do nas na forum. Dla eksperta to będzie dobra wskazówka jak prowadzić rozmowę dalej.

Ucha do góry! :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...