Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja wyników ANA 2 i EBV


Gość Fatale25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Czy ktoś mógłby mi udzielić porady odnośnie wyników badań?
Zacznę od początku. Mam 25 lat i od jakiś dwóch lat chodzę do różnych lekarzy z moimi dolegliwościami. A są to przede wszystkim: ogólne i ciągłe zmęczenie, bóle głowy i zębów rano (u stomatologa byłam i jest wszystko ok.), bóle stawów (parę lat temu złapał mnie potężny ból w kolanie, jednakże do specjalisty dostałam się dopiero po 3 miesiącach, bo to nie był ból w wyniki urazu…. W każdym razie nie mogłam chodzić przez tydzień. W końcu lekarz stwierdził chondromolacje obu rzepek, naderwane więzadło w prawym i trochę płynu. Stwierdził, że dopóki mogę chodzić to artroskopia nie będzie mi potrzebna….tylko zalecił fizjoterapię). Mam albo trochę za niskie albo za wysokie ciśnienie. U lekarzy zawsze jest optymalne, jednakże przeważnie nawet po wypiciu dwóch kaw mam 110 na 70 maksymalnie przy pulsie prawie 100…. Często miewam uczucie kołatanie serca i bólów za mostkiem, do tego dochodzi płytki oddech i uczucie zatrzymania serca. 7 lat temu pogotowie mnie wzięło w środku nocy, bo miałam bezdech, a później ciśnienie 160 przy tętnie 150. Ogólnie teraz jak mi się zdarza, że czuję w „uszach”, że serce zaczyna mi dziwnie bić, tj. bardzo wolno i mocno to siadam z podkulonymi kolanami i staram się oddychać. Lekarz wtedy stwierdził, że to mogłam mieć z nerwów i dał mi leki na poszerzenie naczyń, które w zasadzie pomogły.
Do tego często się przeziębiam, mam częste bóle gardła i węzłów chłonnych, zwłaszcza szyjnych.
Nie wiem, czy to nie ma związku z przebytą boreliozą 15 lat temu (bardzo ostry przebieg, miałam objawy guza mózgu, zdiagnozowali mnie dopiero po pół roku, miałam straszne bóle głowy i dostałam tzw. Zeza). Ponadto 7 lat temu miałam paciorkowce (obecnie nie mam).
A z moich wyników to tak: laryngolog stwierdził jedynie krzywą przegrodę nosową, okulista że wszystko ok., a do neurologa już nie poszłam z braku czasu i dostępności terminów.
Miałam podstawowe EKG i jest w porządku. USG węzłów chłonnych wykazało pojedyncze powiększone węzły (10mm), więc na granicy, niecharakterystyczne. USG jamy brzusznej to samo – węzły 10 i 15mm niecharakterystyczne przy aorcie, powiększony prawy płat wątroby, choć lekarz stwierdził, że „rozbudowany”, co ciekawe nikt tego nigdy nie zauważył przy wcześniejszych usg. RTG klatki w porządku.
Badanie krwi w normie. Glukoza ostatnio 96 we krwi na czczo, więc też w porządku.
TSH 2,91 (norma).
Zastanawiają mnie te wyniki:
P.ciała przeciw EBV IgG 30/07/2013

P-ciała p/EBV IgG (s) > 750,0 U/ml ujemny < 20 dodatni > 20
Komentarz P-ciała p/EBV IgG: Wynik powyżej zakresu pomiarowego.

Lekarz stwierdził: wynik bez istotnych odchyleń.
Oraz te wyniki:
P.ciała p/jądrowe ANA2 HEp-2 30/07/2013

P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2) graniczny (wartość referencyjna miano < 1: 100)
Komentarz P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2): STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:100 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty. Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF). Metodą ELISA NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądrowym (SS-A, SS-B, nRNP, Sm, Scl-70, Jo-1). Interpretacja wyniku badania uzależniona jest od całości obrazu klinicznego pacjenta. Wskazana obserwacja kliniczna pacjenta i kontrola.

Przy czym do tego komentarza lekarza jeszcze nie mam, dopiero jak wróci z urlopu.

Zastanawiam się czy te wyniki są złe czy nie i czy mogą mieć związek właśnie z boreliozą (kleszcze mnie zawsze lubiły i co roku miałam jako dziecko, przy czym ostatnie badanie po ugryzieniu miałam w wieku 16 lat i wyszło, że nie jestem chora).

Nie wiem, czy lekarz nie bagatelizuje troszkę mojej sprawy i stara się załatwić moją sprawę jak najmniejszym kosztem badań dla zakładu medycznego (chodzę do prywatnego centrum).
Z góry dziękuję za pomoc, bo naprawdę chciałabym mieć już to z głowy :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...