Forum Zdrowie

Mała wada wzroku a noszenie okularów

~dictus

~dictus

Szanowni Państwo,
okulista przepisał mi okulary: LO: -0,5, PO: -0,25. Do tej pory miałem problem głównie z widzeniem na dal. Z bliska, np. patrząc na komputer, czytając gazetę nie miałem problemów. Natomiast okulista zalecił mi noszenie tych okularów stale. Problem w tym, że - nosząc okulary od 3 dni - oczy bardzo mi się męczą. Widzę ostro, ale oczy mnie bolą. Z kolei po zdjęciu okularów widzę gorzej niż wtedy, kiedy ich jeszcze nie nosiłem.
Czy zatem nosić te okulary czy nie?
Pozdrawiam.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Lek. Izabela Ławnicka

Lek. Izabela Ławnicka

Odpowiedź eksperta

Witam!
Niestety w ramach porady internetowej nie jestem w stanie odpowiedzieć Panu na pytanie czy powinien Pan nosić zalecone okulary. Opisane przez Pana dolegliwości teoretycznie mogą być bowiem wynikiem źle dobranej korekcji, jakkolwiek może być to także osobnicza reakcja na okulary. Opinie wśród specjalistów okulistyki dotyczące tak małej korekcji też są różne. Niektórzy twierdzą bowiem, że okulary nie są w takiej sytuacji potrzebne, inni natomiast, że powinno się je nosić. Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości, proszę ponownie skonsultować się z lekarzem okulistą.

87200 lek-izabela-lawnicka Kobieta, 31 lat, Lublin
~dictus

~dictus

Korekcja zostala ustalona przez okuliste,a potem potwierdzona przez optometryste w salonie po szczegolowym badaniu. Problem polega na tym,ze jak patrze na jedno oko (czy to lewe czy prawe) to jest OK,natomiast jak patrze na oba to czuje,ze jedno oko znacznie sie meczy. Optometrysta stwierdzil,ze to dlatego,ze oczy zostaly zmuszone do pracy i musza sie przyzwyczaic. Pytanie,jak dlugo powinienem czekac i trenowac?

dictus

dictus

Chciałem dodać, że o wiele lepiej nosi mi się okulary na wolnym powietrzu czy w samochodzie. Oczy natomiast zaczynają boleć w pomieszczeniach, gdzie muszę patrzeć na obiekty o wiele bliższe. Czy to uczucie minie?

100873 dictus Mężczyzna, 35 lat, Warszawa
sabina2149

sabina2149

opowiem ci ze to normalne ze twoje oczy tak reaguja ja tez nosze okulary obecnie znowu od kilku lat nie ale widze ze coraz gozej widze imusze znow sierpzejsc dookulisty tez mialam tak jak ty ze gdy p[onosilam dluzej okulary po zdjeciu dziwnie widzialam nie tak jak przedtem ale to jest normalna rakcja po jakims czasie powinno ci przejsc

100515 sabina2149 Kobieta, 28 lat, Holandia
~malinkaa1

~malinkaa1

Wiesz czemu Ciebie bolą wtedy oczy? Bo do komputera czy oglądania tv, czytania powinno się mieć słabsze okulary. Tak mówił mój okulista. Raz było tak, że okulary dopasował do mojej wady (krótkowzroczność) i też mnie bolały oczy gdy siedziałam przy komputerze. Moja wada postąpiła, więc po pewnym czasie dolegliwości zniknęły. Według mnie jeśli w domu męczysz się z tymi okularami, to albo zrób drugie okulary, słabsze o np 0,25 dioprii albo kup takie w aptece (są bardzo tanie). Lepsze to niż ból oczu, jednak normalnie noś te przepisane przez okulistę.

alicemalfoy

alicemalfoy

Oj, ja bym radziła nosić. Miałam malutką wadę, bodajże -0,25 i -0,5 no ale nie nosiłam no bo jak to, jeszcze mnie wyśmieją w szkole. Po latach zrobiłam się ślepa jak kret, chociaż wada wynosi zaledwie -0,5 i -0,75. Nie mogę się bez okularów na codzień obejść, bo funkcjonowanie jest bardzo utrudnione. A zawsze po założeniu nowych okularków lekko męczyły mi się oczy :)

132219 alicemalfoy Kobieta, 20 lat, Rzeszów