Forum Zdrowie

Pęknięcie kości promieniowej

RadekPL

RadekPL

Witam :)
Parę dni temu lekarz założył mi szynę gipsową z powodu, cytuje: "Pęknięcie dolnej nasady kości promieniowej" - czy coś podobnego. Złamania nie ma. W piątek będę miał założony gips. Łącznie 3,5 tygodnia usztywnienia.
Mam kilka pytań:
1. Czy palce muszą być unieruchomione? Widziałem przypadki gdy przy podobnym urazie opatrunek kończył się przed palcami. Ja mam zablokowany ruch palców.
2. Czy po zdjęciu gipsu ręka będzie od razu w pełni sprawna? Np. jeśli zdejmą mi 8 czerwca, to 9 czerwca będę już mógł np. robić pompki i jeździć na rowerze?
3. Czy prawie 4 tygodnie usztywnienia to nie za długo? Znajoma miała identyczny uraz i nosiła 2 tyg.

Tutaj zdjęcie zdjęcia RTG, może coś widać...
Przy okazji proszę wskazać gdzie jest to całe pęknięcie? Bo lekarz coś pokazywał, ale nic z tego nie zrozumiałem...

Zdjęcie: Tutaj

99756 radekpl Mężczyzna, 19 lat, Warszawa

Odpowiedzi znajdują się poniżej

chirurg Tomasz Matuszewski

chirurg Tomasz Matuszewski

Odpowiedź eksperta

Nie tylko w przypadku ewidentnego złamania z przesunięciem odłamów ale także w przypadkach podejrzenia pęknięcia kości bądź naruszenia nasady dalszej kości zakłada się unieruchomienie. W zależności od stopnia uszkodzenia różnie długo trwające. W Pana przypadku uraz dotyczy okolicy przynasadowej wobec czego u osoby młodej wystarczy na ogół ok. 3 tygodne unieruchomienia. Nie wydaje mi się konieczne pełne unieruchamianie palców. Jednak decyzję o tym powinien podjąć lekarz Pana prowadzący. Po okresie unieruchomienia należy wdrożyć odpowiednią rehabilitację obejmującą ćwiczenia własne oraz zabiegi fizjoterapeutyczne.

--

Klinika Chirurgii Plastycznej i Chirurgii Ręki Model Med w Warszawie.

99508 chirurg-tomasz-matuszewski Mężczyzna, 67 lat, Warszawa
RadekPL

RadekPL

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Gips będę miał ściągany 4 lipca, czyli łącznie 2tyg i 5 dni usztywnienia. Wszystko jest ok, nic mnie nie boli :)

99756 radekpl Mężczyzna, 19 lat, Warszawa