Forum Zdrowie

Zaćma po wstrząsie na skutek wypadku samochodowego

~jaeldu

~jaeldu

Miałem wypadek doznając urazów barku i kręgosłupa. Po wypadku poddany byłem rehabilitacji. Dwa miesiące po wypadku gdy mogłem prowadzić samochód stwierdziłem pogorszenie widzenia. Lekarz okulista po badaniu stwierdził,że w centrum obu oczu zamglenie soczewek / Voc dex cc-5,0 Dsph=1,0 oraz Voc sin cc-5,0 Dsph 1,0/ i przepisał krople . Po miesiącu kolejna wizyta potwierdza zaćmę obu oczu / Voc dex cc suo=0,8 Voc sin cc suo=0,7/ i otrzymałem skierowanie do szpitala na usunięcie zaćmy. Po 7 miesiącach od wypadku badnie wykazuje w jądrze soczewki większe zamglenie / voc dex =0,7 Voc sin 0,6/ a po 9 miesiącach Voc dex =0,5 Voc sin = 0,4. W chwili wypadku miałem 59 lat i nie choruję na cukrzycę. Czy tak szybko postępujące zamglenie soczewek mógł spowodować wstrząs wyniku wypadku.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~adin

~adin

Uszkodzenie mechanicznie jest jedną z przyczyn powstawania zaćmy (tzw. zaćma wtórna). Miałem podobnie, na skutek urazu zaczęła rozwijać się zaćma. No i niestety będę miał operację.

~Dwali

~Dwali

oczywiście ,ze mozesz po 7 miesiącach widziec gorzej . zacma niestety nie stoi w miejscu , lecz przeciwnie postepuje dalej . ja również miałam zaćme po mocnym urazie . czekałeś 7 miesięcy ? jak byś się wybrał na zabieg w ramach dyrektywy transgranicznej to byś czekał jedyne 2 max 3 tygodnie . i to wszystko > najpierw przechodziłam badania kwalifikacyjne w optegrze w krk a potem jechałam na zabieg do czech do lexum . a o dyrektywe chodzi o to z,ę nfz potem zwraca pieniądze za koszt operacji , a jedyne koszta jakie ponosi pacjent to 499 zł .tam jest transport , opieka , miejsce dla osoby bliskiej z rodziny itd . oraz cały pakiet opieki medycznej , którego nigdzie nie ma takiego jak tu . temu zabiegowi na zacme w czechach poddał się nawet sam prezes optegry ;)

~FaunaPogodka

~FaunaPogodka

Ja miałam również taką zaćme pourazową , z tym ,ze na skutek bardzo poważnego upadku . Wzrok coraz bardziej mi się zaczął pogarszać . Miałam zabieg w Optegrze w Berlinie .( Była jeszcze opcja z własnie do Lexum z tym ,ze do Krakowa mi za daleko bo jestem ze Szczecina ;) ) I dobrze ,ze jestem po zabiegu . Przynajmniej dostałam jakiś zwrot z NFZ za koszt operacji . A tak przez te zmiany w służbie zdrowia , które wporwadza nasz rząd jakoś pod koniec czerwca za zabieg musiałabym w pełni zapłacić by mieć go w krótkim terminie :/

~Miłek43

~Miłek43

Zarówno zaćma jak i jaskra mogą być skutkiem urazu.
Mnie po prostu synek uderzył zabawką, nawet nie mocno.
Nie odczuwałam też jakiegoś szczególnego bólu i zaburzeń widzenia, a jednak ...
kolejki na nfz są faktycznie masakryczne, a tu trzeba działać szybko, zddecydowałam się zapłacić w klinice dr Michnowskiego w Białymstoku, to jednak u nas, lekarz doskonały, klinika dobrze wyposażona no i raty.

~Zagag

~Zagag

U mnie w rodzinie każdy ma problem ze wzrokiem, i to moja starsza siostra zdecydowała sie na laserowa korektę wzroku- moja mama jej odradzała- bo stwierdziła ze to za droga operacja, ale moja siostra nie odpuścił i zasponsorowała sobie zabieg. Po zabiegu nasza mama zastanawia się czy sama nie iść tez na zabieg. Polecam dr. Michnowskiego to on wykonywał zabieg.