Skocz do zawartości
Forum

Problem z otyłością u 16-latki


Gość m...l

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 16 lat i jestem gruba. Mam 172 cm wzrostu, a waże 94kg. Od dzieciństwa byłam pulchna. Zmieniłam to w 1 klasie gimnazjum, ważyłam wtedy 60kg. Niestety zaczęło mi odbijać na punkcie odżywiania. Popadłam w zaburzenia odżywiania i z tej 60kg schudłam jeszcze bardziej do 50kg. Rodzice zaczęli się martwić, bo dodatkowo byłam bardzo nerwowa. W tym czasie zmarła mi bliska osoba. Właśnie od tamtej pory zaczęłam jeść ale tak przesadnie iż znów waże ponad 80kg. Czuję się okropnie, wstydzę się własnego ciała i przez to nie chce chodzić do szkoły, choć bardzo dobrze się uczę. Próbuję z różnymi dietami aby ważyć choć 65kg. Zamówiłam sobie oxy diete, co prawda udało mi się spaść do 70kg ale później znów zaczęłam jeść i przybierać na wadze. Później po prostu sama sobie gotować ale sięgałam w tym czasie po słodycze i nic to nie dało. Nie wiem co robić to niszczy nie tylko moje życie ale też mnie całą. Mówiłam to mamie ale ona twierdzi, że dla niej zawsze będę piękna, a na dietetyka nie będzie wydawać. Co robić, proszę pomóżcie mi?

Odnośnik do komentarza

sprawa wbrew pozorom jest bardzo prosta.
Wybierz sobie jakiś sport i zacznij go regularnie ćwiczyć.
Im cięższy sport wybierzesz tym lepsze efekty będą (polecam sporty walki). Przy 3 treningach tygodniowo nie jesteś w stanie się objadać na tyle aby nadrobić te kalorie które wypalisz na treningach i po roku czy dwóch wejdzie Ci to kompletnie w nawyk.

Odnośnik do komentarza

ka-wa
Nie jest to jednak sprawa prosta, bo zaburzenie odżywiania ma przykre konsekwencje i tu potrzebny jest psycholog i dietetyk.
Sport i ćwiczenia jak najbadziej, ale też bez katowania się.
Tylko mama może Ci pomóc i wspierać w tej walce, musisz jej to uświadomić.

przykro mi, że aż tak różnie muszę odpowiedzieć :)

prawda jest taka, że to zależy tylko od ciebie ( nie od mamy nie od taty), jeżeli będzie ci na czymś wystarczająco mocno zależeć to wynik tego jest zależny tylko od ciebie, i to ty musisz się starać to osiągnąć.
Sugeruje ćwiczenia z tego powodu, że wiele osób marginalizuje zbawienny wpływ endorfin i innych dobrych rzeczy które się dzieją w organizmie po regularnych ćwiczeniach.

Odnośnik do komentarza

Zgoda, z tym, że zaburzenie odżywiania to już choroba psychiki i nie wystarczy powiedzieć rób to i to, a będzie dobrze.
Autorka dokładnie wie co powinna, ale sama nie daje rady, dlatego potrzebna jest pomoc specjalisty, mama jej nie rozumie, bo nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji.
Jest niepełnoletnia, tym bardziej mama jest potrzebna, chociażby w kontaktach ze specjalistą.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

nie wnikam jak bardzo jej mama jest "stara" jednak ludzie starszej daty mają o zaburzeniach psychicznych zerową wiedzę. Na takie problemy zwyczajowo mają podejście, przestań jeść, zacznij ćwiczyć, za moich czasów nie było dietetyków a ludzie było szczupli, ja to kiedyś (...) bla bla bla.
więc nie opierałbym pomocy na filarze rodziców u których kwestia zrozumienia może być daleko poza zasięgiem.

Odnośnik do komentarza

Tak dokładnie jest, choć nie ma tu znaczenia stara data, tylko elementana wiedza na ten temat, bo mama mając 16- latkę jest osobą raczej młodą.
Tylko jak ma się 16 lat, bez prawnego opiekuna nic się nie załatwi.
Datego to dzieci muszą uświadamiać niektórych rodziców.

Szanuj zdanie innych...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...