Forum Ciąża i dziecko

Czy moje dziecko ma ADHD?

~mama9 latki

~mama9 latki

Moje dziecko ma 9 lat. Urodzila sie w UK, gdzie mialysmy mieszkac z ojcem, ale ojciec sie rozmyslil i jednak nie chcial z nami byc, pomimu slubu ktory wzielismy zaledwie 2 lata wczesnie. Tak czy innaczej z 7 miesiecznym dzieckiem wrocilam do Polski, gdzie spedzylysmy nastepne 2 lata. Potem bylysmy jeszcze w 2 ch kolejnych krajach (tatus do dzis nie placi alimentow, pomimo 6 letniej sprawy w Uk, ale to na inny temat manipulowanie calym systemem sadowniczym), z uwagi na moja prace a teraz ponownie jestesmy w Polsce. Tak czy innaczej dziecko wychowalo sie tylko ze mnia, i od czasu widzi ojca (manipulatora, okres wakacji to 1 miesiac). Moje dziecko jest w wiekszosci grzeczne, mysle ze moze ma trudny charakter i osobiscie wypracowalam sobie rozne metody radzenia sobie z nia w domu. Jest buntownicza, latwo ja wyprowadzic z rownowagi (np. ona odrabia lekcje, a ja zapytam ja co by chiciala na kolacje, - i w zamian wydziera sie na mnie, ze jej przeszkodzilam). Najwiekszy problem mam w szkole, Pani ciagle narzeka na rozne banalne zdarzenia z dnia szkolnego - nie mam jej sily juz sluchac, bo chyba powinni miec jakis system wychowawczy - a co ja mam z tym zrobic, ze za dlugo byla przy fontance do pica wody i nie dala sie napic nastepnemu dziecku, ze chlopiec chcial przejsc a ona nerwowo odsunela krzeslo, ze chicala skonczyc zadanie, a Pani kazala odac kartki a ona nie chciala oddac :((( Dziecko jest buntownicze, uparte (czasem ignoruje polecenia Pani), latwo placze, i latwo wpada w zlosc. Kiedy z nia rozmawiam, (i jesli juz chce o tym rozmawiac) mowi ze ona wie ze zle robi, ale nie moze inaczej... Czasem opadam z sil, bo tez jest mi wystarczajaco ciezko pogodzic wszystkie obowiazki, a w dodatku ciagle musze sluchac narzekan ze szkoly ? Jak ja mam z nia postepowac, aby nie tylko rozumiala ze zle robi, ale faktycznie poprawila sie z tym zachowaniem... dziekuje za pomoc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Dorotka z krainy Oz

~Dorotka z krainy Oz

Szczerze to trochę mnie dziwi Twoje podejście. Kto ma wychować Twoje dziecko Ty czy szkoła? Szkoła nie jest od wychowywania tylko od zdobywania wiedzy. Moim zdaniem t za bardzo ją rozpuściłaś, mozliwe że ma jakieś problemy nerwicowe albo nawet adhd. Musisz isć z nią to poradni psychologicznej, bo skoro w tym wieku ona przejawia takie zachowania to co bedzie jak bedzie starsza?

psycholog Katarzyna Garbacz

psycholog Katarzyna Garbacz

Odpowiedź eksperta

Witam serdecznie,
Zachowanie Twojej córki raczej nie świadczy o ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa charakteryzuje się zaburzeniami koncentracji uwagi, dużą ruchliwością oraz impulsywnością zachowań. Jednak wiarygodna diagnoza drogą internetową nie jest możliwa, dlatego skonsultuj się z psychologiem dziecięcym.
Pozdrawiam

84447 psycholog-katarzyna-garbacz Kobieta, 32 lata, Lublin