Forum Zdrowie

Interpretacja wyników ANA 2 i EBV

~Fatale25

~Fatale25

Witam,
Czy ktoś mógłby mi udzielić porady odnośnie wyników badań?
Zacznę od początku. Mam 25 lat i od jakiś dwóch lat chodzę do różnych lekarzy z moimi dolegliwościami. A są to przede wszystkim: ogólne i ciągłe zmęczenie, bóle głowy i zębów rano (u stomatologa byłam i jest wszystko ok.), bóle stawów (parę lat temu złapał mnie potężny ból w kolanie, jednakże do specjalisty dostałam się dopiero po 3 miesiącach, bo to nie był ból w wyniki urazu…. W każdym razie nie mogłam chodzić przez tydzień. W końcu lekarz stwierdził chondromolacje obu rzepek, naderwane więzadło w prawym i trochę płynu. Stwierdził, że dopóki mogę chodzić to artroskopia nie będzie mi potrzebna….tylko zalecił fizjoterapię). Mam albo trochę za niskie albo za wysokie ciśnienie. U lekarzy zawsze jest optymalne, jednakże przeważnie nawet po wypiciu dwóch kaw mam 110 na 70 maksymalnie przy pulsie prawie 100…. Często miewam uczucie kołatanie serca i bólów za mostkiem, do tego dochodzi płytki oddech i uczucie zatrzymania serca. 7 lat temu pogotowie mnie wzięło w środku nocy, bo miałam bezdech, a później ciśnienie 160 przy tętnie 150. Ogólnie teraz jak mi się zdarza, że czuję w „uszach”, że serce zaczyna mi dziwnie bić, tj. bardzo wolno i mocno to siadam z podkulonymi kolanami i staram się oddychać. Lekarz wtedy stwierdził, że to mogłam mieć z nerwów i dał mi leki na poszerzenie naczyń, które w zasadzie pomogły.
Do tego często się przeziębiam, mam częste bóle gardła i węzłów chłonnych, zwłaszcza szyjnych.
Nie wiem, czy to nie ma związku z przebytą boreliozą 15 lat temu (bardzo ostry przebieg, miałam objawy guza mózgu, zdiagnozowali mnie dopiero po pół roku, miałam straszne bóle głowy i dostałam tzw. Zeza). Ponadto 7 lat temu miałam paciorkowce (obecnie nie mam).
A z moich wyników to tak: laryngolog stwierdził jedynie krzywą przegrodę nosową, okulista że wszystko ok., a do neurologa już nie poszłam z braku czasu i dostępności terminów.
Miałam podstawowe EKG i jest w porządku. USG węzłów chłonnych wykazało pojedyncze powiększone węzły (10mm), więc na granicy, niecharakterystyczne. USG jamy brzusznej to samo – węzły 10 i 15mm niecharakterystyczne przy aorcie, powiększony prawy płat wątroby, choć lekarz stwierdził, że „rozbudowany”, co ciekawe nikt tego nigdy nie zauważył przy wcześniejszych usg. RTG klatki w porządku.
Badanie krwi w normie. Glukoza ostatnio 96 we krwi na czczo, więc też w porządku.
TSH 2,91 (norma).
Zastanawiają mnie te wyniki:
P.ciała przeciw EBV IgG 30/07/2013

P-ciała p/EBV IgG (s) > 750,0 U/ml ujemny < 20 dodatni > 20
Komentarz P-ciała p/EBV IgG: Wynik powyżej zakresu pomiarowego.

Lekarz stwierdził: wynik bez istotnych odchyleń.
Oraz te wyniki:
P.ciała p/jądrowe ANA2 HEp-2 30/07/2013

P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2) graniczny (wartość referencyjna miano < 1: 100)
Komentarz P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2): STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:100 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty. Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej (IIF). Metodą ELISA NIE STWIERDZONO obecności przeciwciał przeciw rozpuszczalnym antygenom jądrowym (SS-A, SS-B, nRNP, Sm, Scl-70, Jo-1). Interpretacja wyniku badania uzależniona jest od całości obrazu klinicznego pacjenta. Wskazana obserwacja kliniczna pacjenta i kontrola.

Przy czym do tego komentarza lekarza jeszcze nie mam, dopiero jak wróci z urlopu.

Zastanawiam się czy te wyniki są złe czy nie i czy mogą mieć związek właśnie z boreliozą (kleszcze mnie zawsze lubiły i co roku miałam jako dziecko, przy czym ostatnie badanie po ugryzieniu miałam w wieku 16 lat i wyszło, że nie jestem chora).

Nie wiem, czy lekarz nie bagatelizuje troszkę mojej sprawy i stara się załatwić moją sprawę jak najmniejszym kosztem badań dla zakładu medycznego (chodzę do prywatnego centrum).
Z góry dziękuję za pomoc, bo naprawdę chciałabym mieć już to z głowy :)