Skocz do zawartości
Forum

Jak nauczyć dziecko porządku?


Gość Dorota45

Rekomendowane odpowiedzi

Wiatm,
Mam 15 letniego syna który jest bałaganiazęm. Jeżeli ja nie posprzątam to on się nie ruszy. Nie przeszkadzają mu brudne skrapetki koło łożka ani zaplesniała herbata w kubku nic go nie rusza. Jak sądzicie co ja mam z nim zrobić?

Odnośnik do komentarza

Oczywiście, że nie sprzątaj :) Ale możesz wprowadzić system nagród i kar, np. za utrzymanie pokoju w czystości przez tydzień, czyli nie ma skarpetek, nie ma kubków itd., jest nagroda. Za bałagan - kara (np. nie może wyjść ze znajomymi tylko musi posprzątać pokój i dopiero wtedy wyjdzie). Najwazniejsze to wytłumaczyć  mu jak radzić sobie z bałaganem, np. zdejmiesz skarpetki - rzuć do kosza na brudne ubrania, wypijesz herbatę - wynieś do kuchni. Wytłumacz mu jak łatwo kontrolować porządek i że to wcale nie wymaga czasu i trudu, a kumulowanie bałaganu i sprzątanie go jak urośnie - owszem. W ten sposób zauważy, że po kilku dniach sprzątanie zajmuje mu 2 godziny aby mógł gdzieś wyjść, podczas gdy codzienne "ogarnianie" zajmuje tak naprawdę mniej czasu, jest szybsze i umożliwia punktualne spotkania ze znajomymi bądź dłuższe korzystanie z komputera itp. Musisz mu tłumaczyć i motywować go, jak trzeba pokazać: zobacz biorę skarpetkę niosę do łazienki czyli jeden problem mniej itp. Musisz pokazać, że to proste i nie wymaga zachodu, a przynosi korzyści. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...