Skocz do zawartości
Forum

Wzrost prolaktyny a opóźnienie okresu


Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu pisałam na forum, że zauważyłam, że z lewego sutka wypływa mi wydzielina, która przypomina w barwie mleko. Dowiedziałam się od ginekologa, że jest to najprawdopodobniej wzrost prolaktyny po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, które odstawiłam 6 miesięcy temu. Kazała tylko zrobić badania na poziom prolaktyny, jednakże termin do ginekologa mam dopiero na koniec czerwca, dlatego badania jeszcze nie zrobiłam. Nie wiedziałam czy jest sens je robić, skoro jeszcze tyle czasu zostało do wizyty, i tak nikt wyniku mi nie odczyta, nie zleci ewentualnego leczenia. Nie wiedziałam jak też (i czy w ogóle) poziom zmieni się przez ten czas, dlatego zamierzałam zrobić je przed samą wizytą. Po drugie dowiedziałam się też od innej osoby, że prócz poziomu prolaktyny bada się także jej wzrost (badanie po zastosowaniu konkretnej tabletki). Także sama już nie wiedziałam do końca co dokładnie zrobić i czekałam na ten termin, aby dowiedzieć się wszystkiego podczas normalnej wizyty...
Jakkolwiek ta wydzielina była dla mnie zaskoczeniem, to wiedziałam, że nie jestem w ciąży, bo wówczas gdy zauważyłam tę wydzielinę bolały mnie piersi, tak jak zawsze przed samym okresem (który w kwietniu przyszedł co do dnia, bez żadnego "poślizgu", zresztą od zawsze miałam regularne cykle). Po drugie, zważywszy na to, że w moim przypadku wchodzi w grę tylko bezpieczny seks oraz to, że ostatni raz współżyłam z partnerem w teoretycznie dni niepłodne nie bałam się ciąży (wówczas już bolały mnie piersi, bo do okresu zostało mi około tygodnia, a po kilku dniach od ostatniego seksu właśnie zauważyłam tę wydzielinę). Po trzecie nawet u kobiet w ciąży potencjalny mlekotok zaczyna się dopiero od około 4 miesiąca i nie jest to równoznaczne w wyciekaniem mleka z piersi przez resztę czasu ciąży, aż do rozwiązania <- tak powiedziała mi bratowa, która niedawno rodziła, także musiałabym już być mniej więcej w 4 miesiącu ciąży, cały czas regularnie miesiączkując przez 7 dni w miesiącu i o średniej obfitości (już tak konkretnie to opisując...).<br /> Jednak w tym miesiącu sytuacja się zmieniła... Nie miałam charakterystycznego dla napięcia przedmiesiączkowego bólu piersi, jednakże aż tak bardzo tym się nie martwiłam. Ale okres nie przyszedł w terminie. Wzięłam więc pod uwagę to, że był to dla mnie czas dość stresujący, ze względu na tę pierś i maturę, więc czekałam dalej na okres. Dziś mija tydzień od terminu spodziewanej miesiączki i coraz bardziej mnie to niepokoi... Dopiero dziś odczuwam pobolewanie piersi jak przy napięciu przedmiesiączkowym. Muszę dodać, że w tym miesiącu ani razu nie uprawiałam seksu z partnerem (ostatni raz była właśnie te kilka dni przed tym jak zauważyłam wydzielinę z piersi), ostatnia miesiączka była podobna jak wszystkie wcześniejsze. Nawet w dni płodne, jak każdego miesiąca, zauważyłam zmianę wydzieliny z pochwy na gęstszą i bardziej przezroczystą (podobną do białka surowego jaja). Wydzielina z piersi nadal się utrzymuje, ale nie ma jej ani mniej, ani więcej od momentu, kiedy ją zauważyłam.
Dlatego zastanawiam się czy właśnie ta prolaktyna może być powodem, dla którego miesiączka się nie pojawiła? Tak jak u kobiet karmiących piersią, u których poziom jest wysoki, które nie miesiączkują i są jakby "naturalnie zabezpieczone" przed ciążą, bo nie dochodzi do normalnej owulacji.
Co o tym myślicie? Bardzo także proszę o opinię eksperta, bo już sama nie wiem co mam o tym myśleć. Nawet coraz bardziej boję się, że może jest to jednak ciąża, choć patrząc na to wszystko co tutaj napisałam są minimalne szanse. Jednak samo dopuszczanie tej myśli do głosu i świadomość czy zrobić test, czy nie jeszcze bardziej mnie stresują ;) Pewnie już sama się nakręcam, ale brak miesiączki jest dla mnie naprawdę wielkim zaskoczeniem.
I co z tą prolaktyną? Cały czas starałam się dostać do innego lekarza na NFZ (ze względu na aktualne problemy finansowe nie mogłam pójść na prywatną wizytę, stąd też to "zaniedbanie" wyników w pewnym sensie...), ale póki co bezskutecznie, miejsca się nie zwalniają... Czy mam nadal czekać do czerwca, czy co zrobić? Proszę doradźcie mi, bo już sama się w tym pogubiłam. Mam nadzieję, że ten dość obszerny opis uzmysłowi Wam tą całą sytuację.

Odnośnik do komentarza

Witam Panią Serdecznie;)

Z Pani opisu wynikają prawdopodobne dwa czynniki, które mogą zaburzać prawidłowy cykl menstruacyjny:
1) Stres- silny stres może powodować dodatkowy wzrost prolaktyny. Na pewno poziom stresu jest u Pani podwyższony, przez wiele czynników: maturę, niechcianą ciążę, wydzielinę z piersi.
2) Prawdopodobna hiperprolaktynemia. Można będzie jednoznacznie o niej powiedzieć, dopiero po laboratoryjnym onzaczeniu stężenia prolaktyny we krwi. Mlekotok występuję u 30-90% kobiet ze stwierdzoną hiperprolaktynemią.
Proszę wykonać test ciążowy, aby na pewno wykluczyć ciążę. Choć myślę, że nie jest Pani w ciąży. Proszę także wykonać oznaczenia stężenia prolaktyny i podać mi jego wynik, wówczas zinterpretuję go dla Pani.

Pozdrawiam Serdecznie
Piotr

Odnośnik do komentarza

Dziękuję bardzo Panu za szybką odpowiedź :)
Na szczęście dziś popołudniu przyszła tyle wyczekiwana miesiączka, także myślę, że problem z ewentualną ciążą i brakiem okresu się rozwiązał :)
Pozostaje mi tylko zrobić badania na poziom prolaktyny.

Mam w związku z tym pytanie. Jak wygląda leczenie takiej hiperprolaktynemii? Czy te zaburzenia hormonalne można wyregulować przez normalne pigułki antykoncepcyjne, czy jest konieczność stosowania preparatu o wyższym składzie hormonów? Pytam ponieważ zastanawiam się nad powrotem do pigułek antykoncepcyjnych. Muszę przyznać, że stosując je czułam się dużo pewniej przez co seks jest przyjemniejszy, zarówno dla mnie, jak i dla mojego partnera. I tak być powinno.

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...