Skocz do zawartości
Forum

Nadczynność tarczycy a leczenie jodem


Gość ewka288

Rekomendowane odpowiedzi

Gość ewka288

Witam mam taki problem, bo po ostatnich badaniach okazało się, że mam silną nadczynność tarczycy. Ta pani doktor skierowala mnie na rezonans magnetyczny oczodołów (ale po co?) i powiedziała ze prawdopodobnie bede leczona jodem. Prosze o wytlumaczenie mi po co ten rezonans i jak wyglada leczenie jodem??

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Nadczynność tarczycy w wielu przypadkach jest spowodowana chorobą Gravesa Basedowa. Jest to schorzenie autoimmunologiczne - polega na tym, że organizm z niewiadomych przyczyn wytwarza przeciwciała przeciwko komórkom własnego organizmu. W przypadku tej choroby przeciwciała powodują nadprodukcję hormonów tarczycy, ale także rozrost tkanki znajdującej się w oczodole. Może to doprowadzić do wytrzeszczu czyli przesunięcia oczu do przodu powodując problemy z widzeniem. Rezonans jest konieczny do ustalenia stopnia nasilenia tych procesów u Pani, jeżeli oczywiście ustalono, że przyczyną jest choroba Gravesa Basedowa, a nie np. wole guzkowe.

Leczenie jodem polega na doustnym podaniu preparatu jodu radioaktywnego. Powoduje to wyciszenie nadmiernego pobudzenia komórek tarczycy i normalizację jej pracy, czyli zaprzestanie nadmiernej produkcji hormonów. Działanie jodu ogranicza się do tarczycy. jedynym przeciwskazaniem jest ciąża i aktualne karmienie piersią.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam.
Jestem po leczeniu radiojodem. Dzisiaj mija dwa tygodnie od połknięcia kapsułki. Od jakiegoś czasu zauważyłam niepokojące mnie objawy, ale nie robiłam paniki myśląc, że tak ma być..że tarczyca się wysusza, obumiera i stąd te objawy. Najpierw odczuwałam ból w okolicy krtani i tchawicy. Następnie ból się nasilał, mam problem z kichaniem,kaszlem, ponieważ mam wrażenie że wypadnie mi wszystko co jest w gardle. Odczuwam bardzo silny ból podczas dotykania szyi. Od dwóch dni zauważyłam obrzęk jednak to nie wygląda jak wole. Poza tym nie pojawiło by się to w ciągu dwóch dni. Jestem pielęgniarką, ale mimo to czuję się bezradna. Proszę o jakąś poradę, gdyż ośrodek w którym brałam radiojod niestety mnie,, spuścił po brzytwie ". Pani doktor powiedziała, że to napewno nie po jodzie, że może mam zapalenie tarczycy i żebym skontaktowała się ze swoim endokrynologiem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...