Skocz do zawartości
Forum

Interakcje pomiędzy lekami antydepresyjnymi a antykoncepcją doustną


Gość an...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam ogromny problem jeżeli chodzi o stresowanie się na temat interakcji różnych leków z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Stosuję yasminelle. Od jakiegoś czasu zmuszona jestem przyjmować środek antydepresyjny seronil (fluoksetyna), pytałam lekarzy na ten temat, mówili: nie, raczej nie, nie powinny, jednak chce usłyszeć jeszcze jedną odpowiedź. Póki co w ciąży nie jestem, jednak będę zmuszona podwoić dawkę leku seronil mianowicie z 10mg na 20 mg bo tak zalecił mi psychiatra. Czy to będzie miało jakieś znaczenie? Jeszcze chciałabym się zapytać o chorowanie, takie popularne środki na grypę jak ascalcin plus, różne proszki rozpuszczalne, paracetamol ibuprom zatoki, witamina C, obniżają działanie antykoncepcji? Wiem że w jakiś tam ilościach to tak(tylko w jakich?), czyli powinnam się dodatkowo zabezpieczać dodatkowo przez 7 następnych dni po chorobie? I jeżeli chodzi o antybiotyk to tak samo? Będę wdzięczna za rozwianie moich wszystkich wątpliwości. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Witam,

Działanie tabletek antykoncepcyjnych(Yasminelle) jest osłabiane przez:
Antybiotyki z grupy penicylin i tetracyklin, pochodne hydantoiny, barbiturany, prymidon, karbamazepina, ryfampicyna oraz prawdopodobnie okskarbazepina, topiramat, felbamat, rytonawir, gryzeofulwina i preparaty dziurawca.
Działanie tabletek antykoncepcyjnych mogą także osłabić inne tabletki indukujące enzymy wątrobowe.
Witamina C także nie wpływa na metabolizm tabletek antykoncepcyjnych. W większych dawkach jednak może powodować nasilenie działań niepożądanych.
Paracetamol-paracetamol w większych dawkach, jeżeli ma Pani niewydolną wątrobę, może wpływać na osłabienie działania tabletek. Najczęściej dawki terapeutyczne przy zdrowej wątrobie nie powodują takiego działania. Ponoć dawka od 1000 mg do 3000 mg może mieć już wpływ na działanie tabletek(w zależności od badań i predyspozycji oraz schorzeń towarzyszących).
Fluoksetyna- jest to lek metabolizowany w wątrobie do norfluoksetyny za pomocą enzymu z rodziny cytochromu P450.
Nie jest on podany oficjalnie jako lek zmniejszający działanie tabletek antykoncepcyjnych. Natomiast z tego co mi wiadomo, może zwiększyć stężenie komponenty estrogenowej i zwiększyć objawy niepożądane.
Uważam, że powinnaś skonsultować to ze swoim lekarzem, który Cię prowadzi.
Ibuprofen- nie wpływa na działanie tabletek antykocepcyjnych.
Czy ma się Pani zabezpieczać 7 dni po chorobie dodatkowo??
Na pewno nie zaszkodzi;)

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...