Skocz do zawartości
Forum

Częsty płacz u pierwszoklasisty


Gość fabi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
mam problem z 7 letnim synem. Chłopak bardzo często płacze jak nie może sobie z czymś poradzić, jak ktoś się nie chce z nim bawić, jak się podniesie na niego głos czy mu się czegoś zabroni. Każda krytyka, nawet najmniejsza kończy się płaczem. Nigdy nie był bity czy cieleśnie karany za jakiekolwiek przewinienia. Dziś wychowawczyni chciała mu pomóc przy pracy manualnej - syn nie chciał, ale po chwili nie mógł sobie poradzić i pojawiły się łzy. Nauczycielka opowiedziała mi to i powiedziała, że to nie pierwszy raz. Dodam, że jest bardzo samodzielny i zaradny a problem pojawił się kilka miesięcy temu. Wcześniej chodził do zerówki i nie było takiego problemu. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza

Mozliwe, że syn nie radzi sobie ze stresem i nie panuje nad emocjami. Płacze jak nie może sobie z czymś poradzić, kiedy ktoś nie chce się bawić itp. - traktuje to jako pewnego rodzaju przeszkodę, której nie może pokonac i reaguje na to płaczem, jako formą obrony. Moze to wynikać z nadmiernej ambicji syna - chce sobie radzić sam tak jak w przypadku zajęć w szkole, ale kiedy mu nie wychodzi ogarnia go żal i stąd łzy, zwłaszcza, że napisałas, że syn jest zaradny i samodzielny. Myslę, że źródłem płaczu jest własnie chęć pokonywania przeszkód samemu i kiedy tak się nie dzieje reaguje bardzo emocjonalnie. Możliwe, że problem nasilił się w szkole (wcześniej mogło go nie byc lub nie był zauważalny), bo syn wie, że jego praca jest oceniana, chce być jak najlepszy i stresuje się, że coś mu może nie wyjść. Warto się zastanowić czy syn nie jest za bardzo ambitny. Dobrze by było gdybyś porozmawiała z synem, że czasem coś wychodzi nam świetnie, czasem coraz słabiej i że nie jest to powód do płaczu, że czasem warto dać sobie pomóc, bo wtedy będziemy wiedzieli na przyszlość jak postepować. Zwróć uwagę na ambicje syna, czy umie znosić porażki i czy szkoła nie wywiera na nim zbyt dużego stresu. Jesli tak się dzieje, dobrze by było porozmawiać z psychologiem dziecięcym, ponieważ stres i emocje mogą się nasilać i z czasem prowadzić nawet do tików nerwowych. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza

ja sama taka byłam:) Jak co mi nie wychodziło to siedziałam, płakałam ale nie rzuciłam tego. Lubiałam i lubię sama do wszystkiego dochodzić. Jako dziecko nikt jakoś specjalnie nade mną nie stał i nie kazał być najlepszą. Po prostu taka jestem że jak coś zacznę to muszę skończyć.

Nie możemy być odporni na ból, jeśli mamy coś, co żal by nam było utracić

Odnośnik do komentarza
Gość Mauritius

całkiem możliwe że to to, dlatego trzeba wytłumaczyć, że po pierwsze nie zawsze się ma to co się chce, po drugie, że wcale nie musi być najlepszy, po trzecie że czasami nawet jak się bardzo stramay to i tak nam nie wychodz

Odnośnik do komentarza

Zgadzam się z koleżankami, które wcześniej pisały. Wygląda to na to, że syn jest bardzo ambitny, chce byc najlepszy, a do tego nie panuje nad stresem i nad emocjami. Musisz uważać, bo stres i płacz przez krytykę na tle nerwowym może doprowadzić do tików nerwowych. teraz jest w pierwszej klasie, a z kazdym rokiem może być gorzej - więcej nauki, obowiązków i ogólnie przedmiotów, a przeciez raz dostanie się 5 raz 2 i trzeba umieć znosić porazki. Może zastanówcie się nad rozmową syna z pedagogiem, aby zrozumiał, że to, że czasem nie jest się idealnym nie znaczy, że jest się gorszym. nauka nauką, ale też musi wiedzieć, że jest czas na zabawę i że nie ma co rozczulac się nad niepowodzeniem. Możecie także sprawdzić jak reaguje na przegrane. Grajcie z nim w piłke, albo jakieś gry i nie dawajcie mu for. Niech przegra raz czy drugi, zobaczcie jak reaguje. Jeśli bardzo to przezywa, drży, płacze, nie potrafi znieść przegranej, to wydaje mi się, że warto zasięgnąć porady specjalisty, bo potem może być gorzej i pojawi się złe samopoczucie albo zniechęcenie do szkoły czy sportu. chce być samodzielny - to akurat dobrze świadczy, ale musi zrozumiec, że to, że sobie nie radzi jest czymś naturalnym, musicie z nim to wypracować.

http://www.ticker.7910.org/an1cMls0g411100MTAwNDcxNGx8MzU1NjZqbGF8aW4gbG92ZQ.gif

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...