Skocz do zawartości
Forum

Co zrobić w przypadku takiego zachowania brata?


Gość o...k

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór, mam 14 lat a mój brat 19. Jak rodzeństwo bardzo często się kłócimy czy bijemy *oczywiście dla zabawy*, jednak od jakiegos roku mój brat po prostu się na mnie wyzywa. Na początku było to zabawne bo robił to dla żartu przy okazji udając jakies sztuki walki, lecz teraz tylko do mnie podchodzi i zaczyna mnie bić, oczywiście się bronie również go uderzając. Czuję jakby miał z tego jakąś frajdę i to trochę mnie dziwi. Brat często denerwuję się o różne rzeczy, a ja trochę boję się mu wtedy coś powiedzieć bo odrazu na mnie naskakuje. Jak to chłopak gra w wiele gier i często klnie (zwykle jak nie ma rodziców) ale po pewnym czasie stalo się to serio irytujące, może trochę się go boje i jego częstych ataków złości. Mam sporo siniaków na ciele a on bierze to żartobliwie np. Mówiąc do mnie przy rodzicach cos w stylu "i co masz jakieś siniaki?" śmiejąc się przy tym. Co do rodziców, oni chyba nie reagują, mama czasem mówi coś w stylu "przestan ją to boli" ale nic więcej. Nie jestem z patologicznej rodziny, moi rodzice zarabiają, nie piją i nie znęcają się nad mną fizycznie. Kiedyś się z tego śmiałam bo to było zabawne taka niby wspólna zabawa, ale teraz nie jest mi do śmiechu i nie podoba mi się to. Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza

Mam dwóch synów z podobną różnicą wieku.( obecnie mają 24 i 19 lat). też jasteśmy normalną rodziną  , starszy kończy politechnikę, młodszy zaczyna, Problemy między rodzeństwem zaczeły się jak starszy syn miał 19 lat i coraz bardziej wysługiwał się i prześadował , niby dla żartu młodszego. Prawda jest taka , że dorastanie jest bardzo bolesne , i jeszcze pandemia. Trzeba postawić bratu wyrażną granicę , nie pozwalać , żeby żle ciebie traktował , i wyżywał się na tobie jak ma problem , bo jesteś łatwym obiektem. Inaczej przyzwyczai się do tego i rozkręci w prześladowaniu. Musisz nauczyć się ASERTYWNOŚCI i wyznaczać wyrażnie granicę. Doświadczenia mojej rodziny są takie , że starszy się rozkręcił (miał w tedy 23) , a młodszy( w wieku18 lat) nie wytrzymał bo zaczoł dorastać , i doszło do regularnej przemocy między nimi. (rodzice w pracy , a oni na zdalnym nauczaniu w domu) .

Młodszy wezwał policję  , i po niej doszliśmy do wniosku że musimy być objęci niebieską kartą , ze wskazaniem na młodszego , który stał się bardziej agresywny w swojej frustracji na prześladowania starszego. Starszego syna wysłaliśmy do rezerwatu , czyli osobnego mieszkanie w innym mieście. Starszy  miał żal, że został wyrzucony z domu. Po 10 miesiącach nienawidzenia siebie nawzajem , wreszcie zatęsknili za sobą , odbyli męską, szczerą rozmowę i pogodzili się. Młodszy wyznzczył granice , a starszy to zaakceptował. Teraz szanują siebie nawzajem , na nowych zasadach. Starszy już nie mieszka z nami - usamodzielnia się. W domu jest cudowny SPOKÓJ.

19 lat to bardzo trudny okres w życiu człowieka. Pomału staje się dorosłym i przeżywa różne problemy z tym związane.Tylko ty możesz wyznaczyć granice , aby nie stać się workiem treningowym. POWODZENIA.

Odnośnik do komentarza
Gość Na Schwał

Zapytaj się brata, czy stać go tylko na tyle, aby tłuc kogoś tak znacznie młodszego, na dodatek dziewczynę. Spytaj, czy uważa to za męskie i odważne. A może niech znajdzie sobie do sparringu partnera równego wiekiem? Śmiało mu to zaproponuj. Nie pozwalaj mu się więcej bić, postaw granice. Jeśli to nie zadziała, porozmawiaj na poważnie z rodzicami. Wyjaśnij im, że to nie jest błahostka, opisz szczegółowo, co się dzieje, gdy tego nie widzą i poproś ich o pomoc.

Odnośnik do komentarza
W dniu 25.09.2021 o 23:27, Gość o...k napisał:

Mam sporo siniaków na ciele a on bierze to żartobliwie np. Mówiąc do mnie przy rodzicach cos w stylu "i co masz jakieś siniaki?"

W takim razie pokaz rodzicom te siniaki w momencie gdy tak mówi. Poproś mamę o większą reakcję, powiedz, że samo sformułowanie tego typu do niego nie dociera, a Ty chodzisz obolała i posiniaczona. W końcu w szkole zaczną podejrzewać, że rodzice Cię biją ?  Może ten argument zadziała. 

On Cię traktuje jak rówieśnika i mężczyznę. Zacznij mu tłumaczyć, że nie dość, że jesteś młodsza to jeszcze dziewczyną. Zaproponuj, że jeśli brak mu tego typu emocji to niech się zapisze na sztuki walki. 

"Twoją rzeczywistą i ostateczną prawdą jest sposób, w jaki przeżywasz swoje życie, a nie idee, w które wierzysz"

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...