Skocz do zawartości
Forum

Ryzyko zarażenia się wścieklizną


Gość problemowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam otóż mam mały problem. jestem z Olsztyna i mamy aktualnie sytuację kryzysowa z wscieklizna, obok moich bloków zamieszkały się koty które sąsiedzi karmią itp. Jakieś półtora lub 2 miesiące wzielem nowo przybytego kota na ręce i aktualnie wczoraj zrobili ta kryzusowa sytuację, kot nadal chodzi ale czy mogłem się od niego zarazić wscieklizna? powinienem mieć już jakieś objawy, lub zapytać się lekarza, sanepidu? proszę o pomoc.
Jedynie co ni się pojawiło to czerwony pasek poziomy na lewym kciuku

Odnośnik do komentarza

Niespecjalnie trudno, jesli ma się kontakt z zarażonym zwierzęciem. Powinnas zgłosić kota do weterynarza na obserwację, która trwa dwa tygodnie. Poza tym zgłoś do urzędu miasta, że w pobliżu bloku sa bezpańskie koty. Urząd miasta ma obowiązek się nimi zająć, czyli złapac i przekazać do schroniska. W schrosniku przynajmniej będą miały opieke i zostaną zaszczepione na wściekliznę.

"My own business always bores me to death, I prefer other people's" - O. W.

Odnośnik do komentarza

no wlasnie nie do konca bo jak powiesz ze podejrzewasz wscieklizne to go uspią tak czy owak ja mysle ze skoro Cie nie zaatakowal i dal sie wziac na rece to chyba az taki wsciekly nie byl, jak masz jakies objawy to zbadaj sie po prostu

Gdy wabi cię ognik, idź za nim.
Być może zabrniesz na manowce,
ale nigdy nie będziesz sobie wyrzucać,
że może była to Twoja Gwiazda.

Odnośnik do komentarza

Do zakażenia wścieklizną dochodzi w wyniku pogryzienia czy kontaktu śliny chorego zwierzęcia z uszkodzoną skórą czy z błonami śluzowymi (jama ustna,nos) bądź ze spojówką oka. Objawy u zakażonego człowieka mogą wystąpić w różnym czasie (od 10 dni do ponad roku). Jednak wirus przedostaje się do śliny zwierzęcia na kilka dni przed klinicznym wystąpieniem u niego objawów choroby, więc skoro kot, którego wziął Pan na ręce, żyje i ma się dobrze, praktycznie można wykluczyć, że mógł Pana zarazić. Oczywiście radzę skonsultować się jeszcze z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu, dokładnie oceni prawdopodobieństwo zakażenia i wdroży odpowiednie postępowanie.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...