Skocz do zawartości
Forum

Rak jelita grubego, świadomość społeczna


mld

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! Jestem lekarzem, w Klinice w której pracuję zajmujemy się leczeniem chirurgicznym pacjentów z rakiem jelita grubego, ponadto Klinika prowadzi badania na ten temat, mające na celu poszerzenie wiedzy w zakresie leczenia i zapobiegania zachorowaniom na raka jelita grubego.

W niniejszej wiadomości uprzejmie proszę o wzięcie udział w tego rodzaju badaniu, będzie to polegało na wypełnieniu zupełnie anonimowej ankiety on-line, do której link zamieszczam poniżej.

Jeszcze raz powtarzam, ankieta jest zupełnie anonimowa i służy wyłącznie celom naukowym.

Będę bardzo wdzięczny, zebranie dużej ilości wypełnionych ankiety pozwoli nam uczynić krok na przód w rozwijaniu metod edukowania polskiego społeczeństwa w zakresie choroby, a co za tym idzie zapobieganiu zachorowaniom na raka jelita grubego.

Link do ankiety: https://goo.gl/forms/Frui0vZ8YjsKkz3w1

Z góry uprzejmie dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza

Nie edukujcie ludzi tylko lekarzy. Gdzieś czytałem statystyki że 90% skierowań na badania laboratoryjne lekarze wydają na badania krwi, około 7% na mocz a 3% na kał i mikrobiologie. I co się dziwić?

Każda kobieta po 50 powinna wyjść ze skierowaniem na krew utajoną. To nie jest kwestia świadomości społeczej, tylko kwestia złego systemu NFZ/lekarzy - NFZ płaci tylko jak są wskazania medyczne a lekarze mają gdzieś żeby ludzi uświadamiać przy rutynowej wizycie i zachęcać do prywatnego badania.

Oprócz tego w medycynie ściśle trzyma się czegoś takiego jak "wskazania medyczne". To jest nienormalne. Większość raków jest wykrywanych przy okazji czego innego lub jak objawy pokażą. Gdyby każdy Polak obowiazkowo raz do roku był kierowany na chociażby głupie USG, to ile pieniędzy na chemioterapie udało by się zaoszczędzić?

A ceny? USG prywatnie kosztuje 100 zł. Za 5 minut przejechania po brzuchu. Z umową na przychodnie może kilka razy taniej. A gdyby tak sprzęt do USG był w każdym gabinecie lekarza rodzinnego i podczas rutynowej wizyty lekarz po chociażby pseudokursie USG wykonywał tak przesiewowo? Ile ludzi by uratować?

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...