Skocz do zawartości
Forum

Złe samopoczucie u 15-letniej osoby


Gość o...m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam 15 lat i mniej więcej od 6 miesięcy czuję się gorzej. Kiedy rano się budze, często nie mam siły, później wieczorem okropnie chce mi się spać. Często po przebudzeniu boli mnie głowa. Czasem mam wrażenie, że nie jestem sobą, jakbym odpływała, miała się zaraz przewrócić, traciła poczucie rzeczywistości. Wszystko zaczęło się kiedy zawiało mi głowę i uszy zrobiło mi się słabo w kościele, czułam wtedy okropny lęk, miałam wrażenie, że zemdleje. Praktycznie cały lipiec przesiedziałam w domu, okropnie bałam się wejść do kościoła (teraz siedze juz tam bez większego problemu), bałam się, że kiedy wyjde z domu to strace przytomność, dopiero kiedy poszłam do lekarza rodzinnego i po badaniach krwi okazało się, że wszystko jest w porządku i powinnam pobrać tylko trochę witamin, uspokoiłam się i zaczęłam wychodzić na rower, łykałam magnez i złe samopoczucie minimalnie ustało. Aczkolwiek mam wrażenie, że upadne w nieokreślonych bliżej sytuacjach, tak po prostu. Nie mam pojęcia co robić, teoretycznie nie mam większego problemu z wychodzeniem do ludzi, ani tego typu rzeczami. Boję się, że sama stwarzam sobie problemy i tak naprawdę jestem zwykłą panikarą. Czy to może być nerwica, zaburzenia lękowe?

Odnośnik do komentarza

Stan jaki miałaś w kościele mógł być wywołany przez wiele czynników. Mogło to być np. chwilowe niedokrwienie mózgu związane ze wstawaniem, niedotlenienie organizmu przez tłok występujący w kościele, efekt odwodnienia itd. Często też omdlenia czy słabniecia są charakterystyczne w okresie dojrzewania szczególnie u kobiet. Całkiem więc prawdopodobne, że przestraszyłaś się tamtego stanu a reszta to efekt jakiejś hipohondrii i w rzeczywistości nie ma się czym martwić. Zalecałbym branie suplementów w celu uzupełnienia witamin, tak jak zalecił lekarz, oraz pilnowanie posiłków i odpowiedniego nawodnienia.

Z drugiej jednak strony niektóre objawy, które podajesz, tj. zaburzenia równowagi, szum w uszach, zawroty głowy czy zmeczenie, mogą świadczyć o jakichś problemach z błędnikiem - np. stan zapalny. Ważne jest odróżnienia objawów, tzn. czy rzeczywiście masz zaburzenia równowagi czy to jedynie lęk przed upadkiem. Jeśli faktycznie dalej masz szumy w uszach, masz wrażenie wirowania świata, oczopląs to wskazana jest wizyta u laryngologa.

Dodatkowo jeśli jesteś faktycznie mocno wątłej budowy przy jednocześnie dużym wzroście i słabo rozwietych mięśniach, to twój kręgosłup lub w ogolnosci układ kostny może mieć problemy z utrzymaniem ciała, stąd mogą być te zaburzenia równowagi. Jednak podejrzewam, ze twoja sylwetka pewnie nie odbiega od normy. Same zwyrodnienia kręgosłupa mogą też powodować objawy uczucia niestabilności czy nawet omdlenia. Wtedy wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który da skierowanie na rtg kręgosłupa, a dalej z wynikami do neurologa lub ortopedy.

Też same migreny mogą oznaczać jakąś chorobę neurologiczną dającą zaburzenia równowagi. Jednak równie dobrze same migreny mogą być zupełnie z tym niezwiązane . Powodem też może być niskie ciśnienie, więc warto żeby ktoś lub żebyś ewentualnie sama zrobiła sobie pomiar ciśnienia krwi standardowym ciśnieniomierzem. Jeśli takiego nie masz to często są one dostępne w aptekach.

Jak więc widzisz powodów może być wiele, jednak na razie radzę ci poobserwować trochę swój organizm pod kątem objawów i ich powtarzalności, także tych które wymieniłem. Ważnym jest, że na razie nie upadłaś lub zemdlalaś, więc wysoce prawdopodobne, że nic ci nie jest i nie należy się martwić. Jeśli jednak objawy będą dalej cię niepokoić lub tym bardziej jeśli upadniesz to niezwłocznie trzeba udać się do lekarza.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...