Skocz do zawartości
Forum

Jaki jest związek między krzywym kręgosłupem a krzywym zgryzem?


Gość a...m

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki jest związek między krzywym kręgosłupem a krzywym zgryzem? Mam zgryz krzyżowy boczny oraz podejrzewam również krzywy kręgosłup(skolioza), który został stwierdzony podczas bilansu gdy byłam młodsza. Nie zostałam wtedy jednak skierowana na dalsze badania, jedynie zalecenia typu basen itp. Na ostatnim bilansie jednak w wieku 16 lat lekarka wpisała mi w karcie że postawa jest prawidłowa, w co wątpię (przecież kręgosłup sam się nie wyprostuje?), mam też niejednakowe wcięcia w talii. Zastanawiam się, od czego powinno się zacząć ewentualne leczenie? Czy mogło być tak, że wada zgryzu spowodowała skrzywienie kręgosłupa, czy raczej odwrotnie? A może oba przypadki są możliwe? Czy wyleczony zgryz krzyżowy może wrócić, jeśli jego przyczyną jest krzywy kręgosłup?

Odnośnik do komentarza
Gość Eukaliptus

Złotarączka: Naprawdę? Wielokrotnie w Internecie spotkałam się z informacją że skolioza wpływa na cały organizm np. "Skolioza, szczególnie w odcinku piersiowym, predysponuje do bocznego przemieszczenia żuchwy. Z kolei pogłębiona lordoza szyjna może powodować powstawanie tyłozgryzu." (medme.pl) oraz wypowiedzi na forum o stwierdzeniu przez lekarza związku między tymi dwoma dysfunkcjami. Nie twierdzę, że są to w 100% wiarygodne stwierdzenia, ale chyba może być w tym trochę prawdy...

Odnośnik do komentarza

Jeśli ktoś ma postawę ciała jak Quasimodo, to zapewne różne części kośćca będą się u niego kompensacyjnie przesuwać, żeby złapać równowagę. Natomiast u osoby o przeciętnej postawie, czyli z uwzględnieniem niewielkiego skrzywienia kręgosłupa, bo chyba większość z nas jakieś ma, nie dopatrywałbym się istotnego wpływu na zgryz. Wady zgryzu stanowią osobny problem kliniczny, niestety także powszechny, skutkujący właściwymi sobie powikłaniami. A może się mylę? Sam jestem ciekaw opinii eksperta w dziedzinie ortodoncji. Dowiem się przy okazji i Wam powiem.

PSALM 91

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...