Skocz do zawartości
Zamknięcie Forum WP abcZdrowie ×
Forum

Uzależnienie od leków


Gość margarita33

Rekomendowane odpowiedzi

Gość margarita33

Od pięciu lat choruję na depresję. Biorę trzy rodzaje leków. Przypuszczam a właściwie jestem niemal pewna, że jestem od nich uzależniona. Na kilka ostatnich dni zabrakło mi tabletek i myślałam, że wyzione ducha. Boje się, że moje życie będzie tak wyglądało i nigdy nie uwolnię się od psychotropów. Czy ktoś miał podobny problem?

Odnośnik do komentarza

Nie piszesz jakie to leki. Lekow stosowanych przy depresji np. Z grupy SSRI nie odstawia sie nagle z dnia na dzien. Wtedy faktycznie samopoczucie jest beznadziejne. Ale nie do tego stopnia ,by "wyzionac ducha". Gorzej z benzodiazepinami. Nie wiem ,czy je bierzesz , ale jezeli tak , to odstawienie musi sie odbywac pod kierunkiem doswiadczonego psychiatry. W tym przypadku faktycznie moze byc ciezko.

Odnośnik do komentarza

W Twojej sytuacji pamiętaj, aby nie przerywać nagle leczenia ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia objawów odstawienia. Zawsze zadbaj zawczasu o to, aby mieć zapas preparatów i nie znaleźć się więcej w podobnej sytuacji. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeśli np. planujesz jakiś wyjazd poza miejsce zamieszkania. Stosowane przez Ciebie leki awaryjnie może przepisać Ci każdy lekarz, choćby po 1 opakowaniu i na 100%. Ostatecznie możesz też zmniejszyć dawkowanie o 50% (połówki tabletek o ile są podzielne) lub używać co 2-gi dzień (niepodzielne kapsułki) aby wytrwać do czasu najbliższej wizyty u lekarza, żeby tylko zminimalizować to zjawisko, którego doświadczyłaś przez własne zaniedbanie. Nieplanowane przerwy w leczeniu osłabiają jego skuteczność, więc odradzam lekkomyślność na zasadzie "jakoś to będzie". Leki których używasz zapewne mają mały potencjał uzależniający, jednak ich odstawianie z reguły wymaga stopniowej redukcji dawkowania. Z tym jest tak jak z łagodnym podchodzeniem samolotu do lądowania. No i nie lądują na tym samym pasie od razu 3 samoloty. Poza tym nawroty i zaostrzenia nie oznaczają, że jesteś dosłownie uzależniona od leków. To choroba ma zazwyczaj przewlekły przebieg i wymaga długoterminowej farmakoterapii.

PSALM 91

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...