Skocz do zawartości
Forum

Brak pewności siebie...realizacja...brak celów. Co mam zrobić?


klaudiag1203

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jestem Klaudia, mam 16 lat. Od długiego czasu mam problem z pewnością siebie. Popadam w stany smutku, ktoremu towarzyszy zdenerwowanie. Wydaję mi się ze wszystko to jest spowodowane tym, iz nie mam pojecia co chcialabym robic w zyciu. Nie odnalazlam swojego celu, nie mam pasji i tym bardzo sie zadreczam. Chce zdobywac wiedze i osiągnąć coś w życiu. Jednak za kazdym razem pojawia sie w mojej glowie pytanie; na co mi to wszystko? Skoro ja nie mam pojęcia co robić w życiu.
Mój brak pewności siebie nie pozwala mi się realizować, nie wiem w jakim iść kierunku.
Czy wskazana jest wizyta u psychologa? Nie wiem czy to poważny problem psychiczny. Proszę o rady.

Odnośnik do komentarza

Żaden problem psychiczny tylko po prostu dorastanie, szukanie swojego miejsca w życiu, swoich dróg życiowych.

Jedni mają to szczęscie, że w procesie swojego dorastania zapoznają się w życiu z rysunkiem i poczują to coś,że zechcą zostać artystą malarzem, plastykiem .Innych zaczynają rajcować zajęcia z programowania w szkole, napisanie prostego programu w pascalu ich fascynuje i już wiedzą,że iśc w kierunku informatyki będzie dobrze. Jeszcze inni stwierdzają, że są bardzo empatyczni, czują sie dobrze jak mogą komuś przynieść ulgę, jakoś choremu uslużyć i wybierają zawód pielęgniarza.

Niczym się nie denerwuj. Jeśli masz 16 lat to chodzisz do szkoly i spokojnie pochłaniaj tę wiedzę jaką Ci szkoła aplikuje. Z wiedzą zawsze jest tak,że nigdy nie wiadomo kiedy się przyda. Ponadto przyswajanie wiedzy, która potem w zawodowym życiu okaze sie bezużyteczna, nigdy taką nie jest. Ponieważ ucząc sie czegoś co niekoniecznie dobrze wyczuwamy jest też duzym treningiem dla umysłu, sprawdzianem jak sobie poradzić z czymś co niekoniecznie nas interesuje, jaką metodę w swoim mózgu wybrać, aby jednak przyswoić material.

Spokojnie chodz do szkoły, ucz sie czego wymagają a jednocześnie obserwuj świat, znajomych, rodzinę, ciotki, wujków i analizuj jaki maja zawód, czym się zajmują na czym polega ich praca, czy wydaje Ci się to interesujące i czy coś takiego chciałbyś wykonywać Jesli bedzie coś co wydaje Ci sie fajne to zaintersuj sie jakie szkoły czy kursy po Twojej szkole trzeba ukończyć aby wykonywać to co podoba Ci sie u innych.

Kiedyś bywali doradcy zawodowi, ktorzy przeprowadzali z delikwentem rozmowe, z której wyczajali jaki rodzaj przedmiotów w szkole bardziej wciąga człowieka ( zajęcia humanistyczne czy przedmioty scisle).Podpytywali o zainteresowania i stwierdzali,że może dobrze byłoby aby delikwent próbował swoich sił w tym, czy w tym kierunku. To najczęsciej było po dawnych osmiu klasach gdzie było dużo technikow i było pytanie czy zainteresowany powinien iśc do ogólniaka, czy i jakie wybrać technikum Co do kierunkw studiów to już takiej pomocy nie było, bo uwazano że w wieku 19-20 lat to człowiek jest już ukształtowany tak, że sam czuje co mu sie podoba a co nie.

To o czym piszesz to tylko dorastanie, to czasem boli ale nie powinno zniechecać ani do zycia ani do nauki.
Powodzenia.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...