Skocz do zawartości
Forum

Wynik rezonansu magnetycznego L-kręgosłupa


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o interpretację wyniku rezonansu L-kręgosłupa. Mam 28 lat.
lordoza lędźwiowa zachowana. Na wysokości L5/S1 krążek międzykręgowych wykazuje cechy ogniskowe uszkodzenia pierścienia włóknistego ze strefą podwyższonego sygnału (hiz) w tylnym odcinku i centralną dokanałową protruzją na głębokość 0.35 cm.
Widoczne modelowanie przedniej powierzchni worka oponowego oraz początkowych odcinków nerwów S1. Opisany krążek międzykręgowy hipointensywny w obrazach T2 na tle początkowych zmian degeneracyjnych.
Zaznaczone zmiany przerostowe więzadeł żółtych w poziomach L3-L5. Stożek rdzenia oraz włókna ognia końskiego w normie.

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

Odnośnik do komentarza

Dolegliwości mam niestety takie: ból kręgosłupa lędźwiowego (wrażenie jakby bolały mnie mięśnie, jakby były mocno spięte) i osłabiona prawa noga - widac to jak ide. Zdarza sie tez po dłuższym spacerze ze "ciągnę" prawa noga tzn jakby opada mi stopa - po odpoczynku wraca do normy. Mięśnie łydek tez mam obolałe, spięte. Ogólnie prawa stopa jakby jest przydrętwiała.

Odnośnik do komentarza

Rozumiem. Z całego tego opisu najpoważniej brzmi to zdanie o przeroście więzadeł żółtych. Jeśli pogrubieją, wówczas może dojśc do tzw. stenozy kanału kręgowego, czyli do jego zwężenia. Wówczas najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. chromanie neurogenne. Polega to na tym, że po przejściu pewnej odległości (może to byc kilkadziesiąt metrów, ale również dopiero kilkaset metrów) nastepuje bardzo nasilony ból obu lub jednej kończyny dolnej, uniemożliwiający dalsze poruszanie się. Wtedy pacjent musi się zatrzymac, zmienić pozycję, chwile odpocząć i może iść dalej.
Poza tym opis MRI powiedziałabym stosowny do wieku, bez wiekszych zmian patologicznych.
Chciałam tylko nakreślić, że należałoby podejśc do tematu szerzej, bardziej całościowo spojrzeć na dolegliwości. To znaczy, ze dolegliwości moga być spowodowane np. nieprawidłową postawa ciała, dysfunkcjami narządów wewnetrznych (nie mylić ze zmianami patologicznymi). te wszystkie dysfunkcje leczy specjalista, który nazywa się fizjoterapeutą lub osteopatą.

Odnośnik do komentarza

Dzień dobry,
mam 30 lat od miesięcy dokuczał mi ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, promieniował na biodro/pośladek i łydkę. Zrobiłam MR kręgosłupa z kontrastem, co oznacza ten opis, niewiele z niego rozumiem.
Za poziom L5/S1 przyjęto najniższy, niehipoplastyczny krążek m/k. Obraz sugeruje lumbalizaję S1 - poziomy do korelacji z obrazem RTG
Na poziomie L5/S1 po stronie lewej przebiegu korzeni nerwowych w zachyłku bocznym widoczna wzmacniająca się po kontraście zmiana ogniskowa o wymiarach 8x9x11mm (APxLRxCC)- obraz morfologiczny sugeruje schwannoma lub neurofibroma.
Pojedyncze, drobne guzki Schmorla/przepukliny dotrzonowe w trzonach kręgów.
Poza tym sygnał z krążków m/k i trzonów kręgów kręgosłupa L-S jest prawidłowy.
Początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k w dolnym odcinku kręgosłupa L.
Torbiel okołokorzeniowa śr 11mm na poziomie S3 po lewej stronie.
Stożek rdzenia bez zmian ogniskowych na poziomie L1/L2

Odnośnik do komentarza

cynamonowa30, opis badania sugeruje, że twój pierwszy kreg krzyżowy w budowie anatomicznej przypomina kręg lędźwiowy - taka wada wrodzona.
Ponadto w okolicy 5 kręgu lędźwiowego znajduje się patologiczna zmiana na korzeniu nerwu kulszowego, która wymaga konsultacji z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...