Skocz do zawartości
Forum

silny ból głowy


Gość alkajaja

Rekomendowane odpowiedzi

witam od dłuższego czasu mam silne bóle głowy które trwają ok 20godzin a nawet dwa dni. ból jest wtedy bardzo silny przeważnie na jednej stronie głowy prawej lub lewej przeważnie prawej i promieniuje do połowy głowy a nawet do oka gdzie lecą wtedy łzy z tego oka. ból jest wtedy raczej pulsujacy, rozsadzajacy głowę. a w brzuchu czuje tak jakby mnie miało brać na wymioty. brałam tabletki takie jak ibuprom, polopiryna czy ibum Ale nie działały... gdy czuje ból to nie mogę wachać ostrych zapachów bo boli jeszcze bardziej., ani patrzeć i słuchać tv, nawet jak szybko chce iść to boli bardzo. co robić? co to może znaczyć?

Odnośnik do komentarza

W przypadku wystąpienia bólów głowy zawsze wskazana jest konsultacja z neurologiem. W diagnostyce bólów głowy podstawowe znaczenie ma charakterystyka bólu, charakter, czas trwania, objawy towarzyszące itd itd...Właściwie zebrany wywiad i badanie neurologiczne pozwalają postawić odpowiednie rozpoznanie oraz dobrać skuteczne leczenie.
W zależności od problemu lekarz może zlecić wykonanie badań dodatkowych.
Być może to migrena ale o tym powinien zdecydować specjalista.

Odnośnik do komentarza

Ból głowy w migrenie to ból o dużym natężeniu,
rwący i pulsujący, rozdzierający, występuje z jednej strony głowy lub obejmuje całą głowę, wzmaga się podczas wysiłku fizycznego i zwykłych codziennych czynności. Ulgę przynosi odpoczynek i sen.
Często towarzyszy mu:
światłowstręt
nadwrażliwość na dźwięki, zapachy
nudności lub wymioty
Leczenie migreny zależy od jej rodzaju.
Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku razy w miesiącu taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym.
Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Skuteczność leków jest bardzo indywidualna, a wybór leku często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego środka. Najczęściej są to „popularne leki przeciwbólowe”, nie powinno się jednak stosować leków łączonych zawierających kofeinę, kodeinę lub tramadol. Leki te, mimo że są skuteczne i ból głowy szybko ustępuje, równie szybko powodują przejście migreny w postać przewlekłą.
Coraz większą popularność w leczeniu migreny epizodycznej zyskują tryptany. Tryptany są skuteczne w hamowaniu nie tylko bólu, ale też i objawów towarzyszących jak nadwrażliwość na światło i hałas. Uważa się, że nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę tryptanów w ciągu doby i nie więcej niż 8 tabletek w ciągu miesiąca. Zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych lub za duża ich ilość powoduje polekowe bóle głowy lub bóle głowy z obicia. Błędne koło-ból głowy-tabletka-ból głowy tabletka.
Jeśli migrena epizodyczna jest częsta, należy myśleć o leczeniu profilaktycznym. Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach.
Jeżeli ból głowy występuje co najmniej 15 x w ciągu miesiąca mamy do czynienia z migreną przewlekłą. W tego rodzaju migrenie bezwzględnie należy stosować leczenie profilaktyczne.
Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana od kilkunastu lat, w Polsce od kilku. Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Leczenie jest skuteczne u około 70% chorych. U około połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy lub zmniejszenia natężenia bólu. Warunkiem powodzenia jest zastosowanie toksyny zgodnie ze schematem PREMPT, czyli 155-195 jednostek podanych w 31 do 39 punktów, a nie jak w większości gabinetów medycyny estetycznej w miejsca bólu lub w okolicę czoła.
Nowością dostępną w Polsce od listopada 2018 r jest leczenie migreny przeciwciałami monoklonalnymi. Leczenie jest skuteczne u około 70% chorych, a jeden na 4 chorych pozostaje wolny od bólów głowy. Leczenie polega na podaniu o 4 tygodnie podskórngo zastrzyku.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...