Skocz do zawartości
Forum

problemy z połykaniem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam 22 lata i od dłuższego czasu mam problemy z połykaniem. Jest to strach przed połykaniem jakby mój organizm zapomniał jak to prawidłowo się robi. Każdy kęs popijam wodą i to nie raz mam z tym problem więc zdarza się tak że przez cały dzień zjem jedna kanapkę. Dodam że w przeszłości zaksztusilam się jedzeniem i od tamtej pory wszystko się zaczęło. Byłam u kilku lekarzy i laryngologa ale nic ciekawego mi nie powiedzieli, jedynie co usłyszałam to to że mam udać się do lekarza psychiatry bez wcześniejszych badań. Jestem osobą kochającą jeść ale ze względu na ten stan dużo przyjemności odmawiam :( proszę o pomoc bo nie wiem co robić tak długo z tym walczę :(

Odnośnik do komentarza
Gość cytrynowa babeczka

Dzesi znam bardzo podobny przypadek do Twojego.Kolejni lekarze i szereg badań nie wykazały żadnej nieprawidłowości.Pomogła terapia u psychologa.Problem z przełykaniem został trwale zażegnany, czego i Tobie życzę.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Problem leży w psychice i tylko psycholog, czy psychiatra, może ci pomóc.
Po tym zakrztuszeniu pozostał ci uraz, który przekształcił się w fobię i to powinnaś zwalczyć. I możesz to zrobić.
Na razie radzę jeść zmiksowane zupki, / jak dla niemowlaków/ abyś nie odzwyczaiła się od jedzenia i nie popadła w anoreksję.

Odnośnik do komentarza

dzesi1221, rozmiękczone jedzenie, zmiksowane zupki, czy obiady rozdrabniane w blenderze to tylko doraźne sposoby na poradzenie sobie z Twoim problemem. Podejrzewam, że w wyniku zakrztuszenia w przeszłości doszło do powstania urazu, który utrwalił się w postaci fagofobii (lęku przed połykaniem). Konieczna jest konsultacja u psychologa-psychoterapeuty, najlepiej w nurcie poznawczo-behawioralnym. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...