Skocz do zawartości
Forum

Fobie społeczna i lęk


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Na wstępie zaznaczam, że mam 13 lat i wiem, że muszę o tym poinformować również rodziców, o kilku problemach, które mnie niepokoją.
Mianowicie mam ogromny problem z... fobią społeczną? Nie umiem normalnie rozmawiać z innymi ludźmi (rówieśnikami, obcymi), nie lubię przebywać pośród nich, pracować w grupach i z innymi. Za każdym razem czuję taki "gorąc", przyspieszone bicie serca, jakby lęk podczas takich sytuacji, a jestem raczej normalny - poza tym, że większość czasu spędzam przy swoich zainteresowaniach, mam dobre oceny w szkole i mam trochę problem z panowaniem nad ciałem (jestem słabszy fizycznie). Czasem zdarza mi się dostrzegać jakieś... wzory? Nie wiem czy to nie jakieś zaburzenie. Tam, gdzie są po prostu zwykłe rzeczy, materiały, że losowe kształty układają się w jakby schematy i różne kształty, które się z czymś kojarzą. Wszyscy dookoła mówią mi, że mam problem z mową, że mówię zbyt szybko - nie mam pojęcia, co to może być.

Nie wie ktoś, czy mogą to być oznaki jakiejś choroby? Czy powinienem się martwić? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Moim zdaniem to nie musi być fobia. Możesz być zwyczajnym samotnikiem dobrze czującym się gdy zajmuje się w spokoju swoimi zainteresowaniami, a gorzej czującym się w towarzystwie ludzi, tym bardziej gdy ma z nimi rozmawiać. To lekkie bicie serca to może być zwykła trema, stres z tym związany.
A czy uniemożliwia Ci to normalne funkcjonowanie na co dzień?

Odnośnik do komentarza

wojtek1337, masz rację, że powinieneś o swoich problemach powiedzieć komuś dorosłemu. Drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy. Niewykluczone, że jest to fobia społeczna, którą podejrzewasz, ale równie dobrze może to być po prostu nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, stąd objawy somatyczne, jak uczucie gorąca, przyspieszone bicie serca czy trudności z mową. Konieczna jest wizyta u psychologa. Pomyśl przynajmniej o wizycie u psychologa szkolnego. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...