Forum Żywienie i fitness

Witamina B12 Wegetarianizm/Weganizm

~Anonim Gal

~Anonim Gal

Dzień dobry. :)
Chciałbym zadać pytanie dotyczące witaminy B12 konkretnie chodzi mi o WITAMINĘ B12 500µg METHYLCOBALAMIN (Podobno jest lepsza niż WITAMINA B12 1000µg CYANOCOBALAMINA nad którą zastanawiałem się na początku jeśli się nie mylę METHYLCOBALAMIN ma lepszą wchłanialność ponieważ należy do grupy B12 która jest aktywna i organizm nie musi aż tak bardzo go "przerabiać") .
Chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat dawkowania oraz wchłanialności takiej witaminy przy diecie wegetariańskiej (dla mężczyzny) oraz przy wegańskiej (dla kobiety) (oboje mamy po około 20 lat) nadmienię iż jest ona w tabletkach. Chciałbym się również spytać o sposób zażywania, wiem iż najlepiej przyswaja się w jelitach ale niektórzy kładą ją pod język gdyż podobno taka dawka na raz mogła by zaszkodzić. Co do wchłanialności interesuje mnie stosunek wchłaniania witaminy z tabletek w stosunku do czerwonego mięsa wraz z którym podobno przyswaja się najlepiej. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~Gamma34

~Gamma34

Powiem Ci, że dużo zależy tutaj od środka, ale również od tego jak go przyjmujesz. Wiele witamin rozpuszcza sie w tłuszczach, tak wiec warto jest je przyjmować w formie oleistej albo podczas jedzenia Dzięki temu ich wchłanianie będzie o wiele lepsze, niż gdybyś przyjmowała je na pusty żołądek. Dieta wegańska oraz wegetariańska są dietami czesto bardzo ubogimi w witaminę b12, która wystepuje w mięsie oraz produktach odzwierzęcych, tak więc warto jest sięgnąć po suplementację.

Poczytaj sobie o niedoborze, który może być dość groźny:
witamina b12 niedobór