Forum Zdrowie

Biegunka podczas zażywania antybiotyków

~miamija

~miamija

Aktualnie zażywam antybiotyki, gdyż nie obyło się w sposób łagodniejszy. 2 dni po rozpoczęciu ich brania pojawiła się u mnie biegunka i trwa już piąty dzień . Lekarz twierdzi, że są to bardzo silne leki i taka reakcja organizmu jest jak najbardziej prawidłowa. Mam je zażywać przez dwa tygodnie. Co w związku z tą biegunką mogę zrobić? Da się ją w jakiś sposób zatrzymać?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

BeautyfulDay

BeautyfulDay

Ciężko powiedzieć. Dziwi mnie, że lekarz nie przepisał ci żadnego leku. Może przyjmowanie leków w tym przypadku jest niewskazane? Zadzwoń do poradni. A póki co pij dużo wody, bo grozi ci odwodnienie.

87335 beautyfulday Kobieta, 32 lata, Gdynia
lolaaa1254

lolaaa1254

Dokładnie , co do tego nie mam żadnych wątpliwości. przy biegunce musisz pić dużo wody! To bardzo ważne!
A tak poza tym ja kupowałam w aptece probiotyk dodatkowo do antybiotyku jak byłam chora. Może powinnaś dokupić coś takiego. Działał on osłonowo na żołądek! Moim zdaniem powinnaś sobie coś takiego kupić bo to ze masz cały czas problemy żołądkowe to nie jest normalne, a już na pewno zdrowe ! Pozdrawiam !:)

85056 lolaaa1254 Kobieta, 25 lat, Żary
kachaaa9

kachaaa9

Bardzo dobrze Cie rozumiem, że to takie uciążliwe bo tak samo miałam. Stosowałam Multilac, suplement diety. Pomaga podczas i po antybiotykoterapii a także w dolegliwościach jelitowych i zaparciach. Picie dużej ilości płynów też pomaga. Życzę zdrówka :)

86586 kachaaa9 Kobieta, 25 lat, Wrocław
Lek. Agnieszka Barchnicka

Lek. Agnieszka Barchnicka

Odpowiedź eksperta

Witam,

Biegunka jest skutkiem ubocznym stosowania antybiotyków, co nie znaczy, że nie należy jej zapobiegać i jej leczyć. Proponuję koniecznie zastosować probiotyk (jest wiele preparatów dostęonych w aptece, może być np. Lacidofil lub Trilac, Multibiotic 2x 1 kaps dziennie). Konieczne jest także picie odpowiedniej ilości płynów (w celu lepszego nawodnienia można nawadniać się preparatami typu Gastrolit - w aptece bez recepty, proszek do rozpuszczania w wodzie). Dieta lekkostrawna.

Pozdrawiam

--

lek. Agnieszka Barchnicka
Specjalista chorób wewnętrznych

84094 lek-agnieszka-barchnicka Kobieta, 39 lat, Polska
lolaaa1254

lolaaa1254

Właśnie wczoraj kupiłam Multilac, w opakowaniu jest 10 kapsułek, i jest nie drogi. Może suplement pomoże. :) Polecała mi go również moja siostra ostatnio mówiła że jest ok :) Pozdrawiam :)

85056 lolaaa1254 Kobieta, 25 lat, Żary
~miamija

~miamija

Ten Multilac to synbiotyk, czy jest on lepszy od zwykłych probiotyków. Czym się różnią?

~masło22

~masło22

Multilac nie wiem czym się różni od innych ale wiem że jest skuteczny na pewno, warto go mieć w takich sytuacjach a i drogi nie jest

kachaaa9

kachaaa9

Warto zapłacić skoro pomaga! ale rzeczywiście nie jest drogi : ) i co najważniejsze DZIAŁA! jogurciki, owoca i duuuużo ruchu też nie zaszkodzi:)

~masło22

~masło22

ludzie mi też się właśnie biegunka zaczeła :D w sumie to nie do śmiechu ale jak lek kupiony mam to na bierząco moge napisać jak szybko zadziałał :D

kachaaa9

kachaaa9

współczuję :( i czekam na relacje. Najgorzej gdy łapie grypa jelitowa bez powodu, a tym łatwo się zarazić.. wtedy też te leki działają? bo na szczęście nie musiała ich w takich sytuacjach stosować.

~miamija

~miamija

Pomogły mi probiotyki. W sumie nic nie brałam osłonowo, a to jest wskazane i tu był błąd. Polecany przez Was Multilac mi pomógł

~nierytm

~nierytm

W przypadku uporczywie nawracających biegunek warto zapytać lekarza o CDI, czyli poszpitalną biegunkę. najczęstszą przyczyną nawrotów jest zła diagnoza i złe leczenie.

~detron

~detron

A co to jest to CDI? Czy chodzi ci o bakterię Clostridium Difficile?

~nierytm

~nierytm

Tak. Chodzi o Clostridium Difficile. Jeden z głównych czynników wywołujących tzw. biegunkę szpitalną. Z tego co wiem jest jeden lek bardzo skuteczny, fidaksomycyna.

~monialisa

~monialisa

Ten lek to Dificlir. Najnowszej generacji lek skutecznie zwalczający Clostridium Difficile, bakterię wywołującą CDI.

~jakka

~jakka

Najgorsze są antybiotyki, które mają zwalczyc powikłania PO antybiotykach....w ten sposób jelita stają sie jak siatka - bez ochorny w dodatku, to pożywaka dlaClostridium Difficile

~hubertuus

~hubertuus

A czy ta wasza Clostridium Difficile ( nawet nie wiem, czy dobrze napisałem) jest groźna dla dzieci?

~pgggt

~pgggt

A dlaczego jest taka groźna? O czym wy w ogóle gadacie, jakie biegunki PO-szpitalne, co to???