Skocz do zawartości
Forum

Opis zdjęcia rtg przy zapaleniu korzonków


Gość Żoneczka

Rekomendowane odpowiedzi

witam,
od jakiegoś miesiąca walczę z korzonkami. Zaczęło się miesiąc temu jak mi strzeliło w krzyżu podczas prac w ogrodzie. Nie mogłam się wyprostować ani zgiąć bardziej. Taki ból trwał przez 1,5 tygodnia. Poszłam do lekarza i ten zlecił mi zrobienie zdjęcia rtg, bo powiedział, że to niekoniecznie muszą być korzonki. Oto wynik tego badania: spłycenie fizjologicznej lordozy w odcinku lędzwiowym kręgosłupa. zwężenie tarczy m-kręgowej l5/s1 ze sklerotyzacją tarczy kostnej podchrzęstnej, przylegających powierzchni trzonu oraz zaostrzenia krawędzi przednich i tylnich ww. trzonów. zwapnienie przyścienne w aorcie brzusznej.
Czy mam się czmy martwić? Czy to tylko korzonki.

Odnośnik do komentarza

Bóle grzbietu (kręgosłupa) na pewno nie są związane z przyściennym zwapnieniem w aorcie brzusznej. Jest to raczej sygnał o rozpoczynających się zmianach miażdżycowych i tendencją do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi (hipertensja), co może być przyczyną bólów głowy, ale nie kręgosłupa. Natomiast spłycenie lordozy lędźwiowej i zwężenie tarczy m/k jest efektem uszkodzenia krążka i powstania wypukliny, a być może nawet przepukliny krążka m/k, co z pewnością może dawać objaw określany przez Panią jako "korzonki". Nie mniej jednak jest się czym martwić. Jeśli dolegliwości bólowe będą się utrzymywać pomimo prowadzonej farmakoterapii, to proponowałbym wykonanie badania TK lub MRI, gdyż może się okazać konieczne postępowanie zabiegowe.
Proszę nie ignorować dolegliwości bólowych, gdyż świadczą one o rozwijających się nieprawidłowościach i patologiach. U osób zdrowych ból nie występuje!!!

radiologia
rehabilitacja med.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...