Forum Zdrowie

Problemy kardiologiczne

~Madzikss

~Madzikss

Witam,na poczatku zaznaczę ze jestem młoda dziewczyna w wieku 18 lat i dręczą mnie pytania na które ciagle nie dostałam odpowiedzi. Od jakiegoś czasu zmagam sie z bólami zlokalizowanymi za mostkiem,często promieniują w stronę lewego barku. Kardiolog zlecił mi badanie holtera podczas którego wyszło ze w ciagu dnia (leniwego bo cały dzien spędziłam na lozku) łącznie przez 15 minut moj organizm nie miał wystarczającej ilości tlenu,było to powiązane z odcinkiem St niestety nie znam sie na tym. Oglądając moje wyniki podkreślił ze gdyby nie moj wiek szedł by w kierunku choroby wiencowej. I tu pytanie, czy oprocz mojego młodego wieku istnieje szansa ze z winy genów mogłabym mieć wczesniej wspomniana chorobe? Moj tata zmarł wlasnie na wiencowke,lekarz o tym nie wie bo uznałam to za mało istotne ale teraz zżera mnie ciekaowsc i poniekąd stres

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~mgmg

~mgmg

ile lat mial tata?
lekarz pewnie skieruje Cie na probe wysilkowa, ale u kobiet przed menopauza taka proba moze dawac wynik dodatni (nieprawidlowy), nawet jeżeli wszystko jest ok.

kingak2

kingak2

Wiek nie ma tu nic do rzeczy. Zmiany w kardiogramie nie pochodzą raczej od kręgosłupa. Możliwe są anomalie w budowie naczyń żylnych np. długie wąskie i kręte .Jest też tzw. kardiologiczny zespół X. W tym przypadku może dochodzić do niedokrwienia serca.

186107 kingak2 Kobieta, 59 lat, Kraków
~mgmg

~mgmg

@Kingak
moze wyjasnisz, co to jest 'kardiologiczny zespol X', bo zanim autorka wyszuka definicje, to sie troche zestresuje.

kingak2

kingak2

mgmg , a dlaczego Ty nie wyjaśniłeś. Wydaje mi się , że masz większą wiedzę niż ja. Do tej pory pewnie znalazła. Ja tylko podałam ewentualne prawdopodobieństwa wystąpienia niedotlenienia. Na pierwszym miejscu były anomalie w budowie naczyń żylnych. Pewnie wiesz , że zespół X dotyczy nie tylko naczyń krwionośnych serca , ale ogólnie małych naczyń krwionośnych np. głowy. Jeżeli chodzi o serce , tego nie da się zbadać przy koronarografii. Według mojej wiedzy , bóle pochodzące od kręgosłupa nie powinny dawać zmian w EKG. No chyba , że jest inaczej, to będę wdzięczna za informację.

~mgmg

~mgmg

akurat tej wiedzy nie mialem
moglas np. wstawic link do informacji na ten temat.

~mgmg

~mgmg

to nie przeszkadza w znalezieniu informacji na ten temat i zalinkowaniu ich dla pytajacego. Sam tak robie.

kingak2

kingak2

mgmg, zrób tak , jak uważasz , że będzie najlepiej. Moja wiedza pochodzi z moich osobistych doświadczeń.

~RzakeL

~RzakeL

Opisane bóle nie mają powiązania z wynikami EKG/Holterem to jasne jak słońce i wyraźnie wyżej osobiście opisane.

Jeśli występują jakieś niejasności badania należy powtórzyć i porozmawiać z lekarzem na wszystkie możliwe i powiązane tematy.
Pytająca powinna sprawdzić stan własnego kręgosłupa bo tego typu bóle od niego pochodzą.
Holtera staramy się robić w miarę możliwości w ruchu,nie leżąc cały dzień w łóżku...

kingak2

kingak2

Zgadzam się RzakeL ,może jesteś lekarzem i wiesz lepiej . Więc jak wytłumaczyć zmiany w zapisie EKG. Ja jak napisałam opierałam się tylko na własnych doświadczeniach. Zmiany w zapisie odcinka ST w młodym wieku i kilkanaście lat póżniej. Zmiany w zapisie EKG świadczące o ostrym zespole wieńcowym. Nie było żadnego skrzepu , żadnych zmian miażdżycowych, naczynia czyste. Ale rozpoznanie - niedotlenienie mięśnia sercowego. Skąd ? nie wiem i nikt tego nie wie. Jedynym wyjaśnieniem pozostało to, czego nie da się zbadać.

~RzakeL

~RzakeL

Własne doświadczenia nigdy nie zastąpią fachowej porady lekarskiej i tego trzeba się trzymać.
--kingak2 jeśli stwierdzono u Pani niedotlenienie mięśnia sercowego a nie znaleziono jego przyczyny to znaczy że nie została Pani w pełni zdiagnozowana.Przyczyn niedotlenienia jest wiele,nawet zła praca tarczycy może je powodować.

kingak2

kingak2

Zgadzam się Panie RzakeL, porady lekarskiej nic nie zastąpi , bo przecież ktoś musi przepisać leki i kontrolować stan zdrowia. Ale pacjent sam siebie zna najlepiej. Nie mówię o autorce postu , bo jest młodą dziewczyną i ktoś musi jej pomóc. Ja , gdybym nie stanęła w drzwiach gabinetu i nie powiedziała , że proszę o skierowanie na EKG tylko ,że żle się czuję , to pewnie usłyszałabym , że to nerwy. Pacjent zna siebie najlepiej , więc warto współpracować z lekarzem , a czasem coś podpowiedzieć. W szpitalu JP II w Krakowie raczej dobrze diagnozują. To Pani prof. stwierdziła ,że to może być choroba naczyń małych. Tarczycę miałam badaną wielokrotnie. Ja nikogo nie diagnozuję , bo takiej wiedzy nie mam. Podaję tylko ewentualne możliwości , na które lekarze nie zwracają uwagi , albo o tym nawet nie wiedzą. Panie RzakeL , ja zwracam się do Wszystkich po imieniu i nie oczekuję , by ktokolwiek mówił Pani. Jeżeli zwrócił Pan uwagę na podany przeze mnie wiek , to proszę sobie wyobrazić , że nie wyglądam jak siwiejąca , otyła i koszmarnie ubrana staruszka , która za chwilę zacznie robić na drutach , a potem pójdzie z podobnymi jej koleżankami na herbatkę.