Forum Ciąża i dziecko

Interpretacja wyniku eeg u dziecka

~As...50

~As...50

mój syn miał miec biofilbek ale niestety nie dostał zezwolenia od neurologa przez zły wynik eeg czy mógłby mi ktos wyjaśnic co on oznacza i czy to cos poważnego no i co dalej z tym zrobić z góry dziękuje
Zapis wykonano w czuwaniu.Czynność podstawowa prawidłowa,pod postacia fal alfa11c/s o amp.60uV.W odprowadzeniachskroniowo-ciemieniowo-potylicznychrejestrują się liczne poj.i w grupach faletheta4-6c/s o amp.80-100V.W odprowadzeniach ciemieniowo-skroniowych obustronnie lecz z przewagą strony lewej występują poj.fale ostre i zespoły fala ostra-falawolna4c/s o amp.150uV
ORZECZENIE:
ZAPIS NIEPRAWIDŁOWY.
Prosze o rade i dokładne opisanie o co w tym chodzi.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

DoctorQuinn

DoctorQuinn

Witam!
Niestety w opisie nie zamieściła Pani żadnych informacji o dziecku, któremu wykonano badanie. Proszę bowiem pamiętać, że diagnozuje i leczy się pacjenta, a nie wyniki. Interpretacja wyniku EEG to niezwykle trudna sztuka. Konkretny wynik powinien interpretować tylko i wyłącznie lekarz, które ma pełne dane o pacjencie. Proszę zatem skonsultować się ze specjalistą neurologiem, który prowadzi dziecko.

25895 doctorquinn Kobieta, 31 lat, Lublin
~elianna6

~elianna6

Prosimy o zinterpretowanie co może oznaczać ten opis EEG u 19- miesięcznego chłopczyka.
Zapis wykonano w czasie snu spontanicznego bez leczenia. W badaniu obserwuje się czynność 4-4,5 c/s o ampl. do 70 uV. Wielokrotnie w odprowadzeniach centralnych, rzadziej w sposób uogólniony widoczne są jedno- dwu sekundowe odcinki wysokonapięciowej czynności złożonej z 2-4 fal ostrych oraz fal wolnych. Wrzeciona snu obecne. Fala K obecna.

~Mama Ania

~Mama Ania

Witam czy "Ktoś" mądry mógłby zinterpretować wyniki mojej rocznej córki ???
Urodzona w 35 tyg przez CC wskazanie stan przed rzucawkowy matki, masa ur. 1900 8/10 pkt apgar. Dziecko przestało jakiś czas temu spać mało je, w sumie jest aktywne, ładnie się rozwija, tyle że nie śpi. Miała też kila epizodów jakby napadowych, "minimalne drgawki" śpi z do połowy otwartymi oczami, czasem podczas snu strasznie się rzuca. Wynik eeg następujący : Zapis wykonany w senności i śnie spontanicznym, Artefakty. Cechy bioelektryczne senności i snu wyrażone. Na tle zapisu w senności i śnie uogulniona czynność grup fal ostrych o amplitudzie do 150 Hz. Wniosek: zapis nieprawidłowy. Dostaliśmy skierowanie do neurologa, ale dostać się do tak owego graniczy z cudem, nawet prywatnie do tych lepszych jest a wykonalne. Proszę o jakąś opinie czy powinnam się tym martwić. Będzie wdzięczna, Ania.

Lek. Piotr Raganowski

Lek. Piotr Raganowski

Odpowiedź eksperta

Witam Serdecznie,

Badanie EEG ma ograniczoną wartość diagnostyczną, a najbardziej przydaje się w monitorowaniu przewlekłym pacjentów chorujących na padaczkę. Badanie to trzeba oceniać razem z całością danych o przebiegu objawów występujących u pacjenta. Najlepiej, jeżeli pójdzie Pani z tym wynikiem do specjalisty. Proszę pamiętać, że nie leczy się wyników tylko pacjenta.

Pozdrawiam Piotr

83776 lek-piotr-raganowski Mężczyzna, 33 lata, Stalowa Wola
mcmama

mcmama

Witam mój 11-letni syn miał przeprowadzane badanie EEG ponieważ od 1,5 roku ma tzw wyłączanie się na kilka sekund. Poza tym ma duże problemy z pamięcią i koncentracją . Odebrany wynik brzmiał "Badanie wykonano w czuwaniu bez leczenia. Zapis zróżnicowany przestrzennie o widocznej asymetrii i asynchronii w okolicach homologicznych. Czynność podstawowa lepiej wyrażona po prawej stronie składa się z fal alfa 10Hz o ampl.do 70uV po stronie prawej. RZ zaznaczone. W okolicach centralnych obecne rozsiane fale wolne theta o ampl. do 30uV, ponadto rejestrują się fale alfa 8Hz. Na tle w okolicy tylnoskroniowej-ciemieniowej prawej rejestrują sie dość liczne wyostrzone fale wolne theta 6-7Hz o ampl. tła i nieco wyższej. FS nie aktywuje zapisu. W trakcie HW ilość fal wolnych z narasta - niekiedy wykazują one tendencje do uogólnienia."Proszę o wyjaśnienie opisu.Co może oznaczać zróżnicowanie zapisu i jego asymetria i asynchronia? Co oznacza HW? Kiedy pojawiają się wolne fale oraz opisane wyostrzone fale theta? Kiedy pojawiają się takie odstępstwa w zapisie EEG jakie zaobserwowano u mojego dziecka? Jakie mogą być przyczyny?
Pozdrawiam serdecznie.
MC

100033 mcmama Kobieta, 41 lat, 3m
~MamaMaji

~MamaMaji

Córka w wieku 6 miesięcy miała 2 razy atak drgawkowy bez tracenia świadomości trwające ok 10 sekund. Raz całego ciała i raz lewej ręki. W szpitalu miała robione EEG. Oto zapis : Zapis wykonano we śnie spontanicznym. Cechy bioelektryczne snu są wyrażone. Zapis o zmianach zlokalizowanych w okol. czołowo-skroniowych z przewaga strony prawej pod postacią synchronicznych poj. fal ostrych, zesp. fala ostra-fala wolna 5-7 Hz o ampl. 50 uV. Orzeczenie: Zapis o zmianach zlokalizowanych w okol. czołowo- centralno-skroniowych z przewagą strony prawej. Neurolog która ją w szpital badała raczej nie za bardzo zna się gdyż najpierw stwierdziła że córka nie ma padaczki a po 3min stwierdziła że jest padaczka lecz bez potrzeby leczenia. Proszę o pomoc i objaśnienie czy córka ma padaczke gdyż bardzo sie martwię a na wizytę do neurologa jeszcze nam daleko.