Skocz do zawartości
Forum

Jak pomóc mężowi przytyć?


Gość KrólowaJeJe

Rekomendowane odpowiedzi

Gość KrólowaJeJe

Mamy z mężem pewien problem, a mianowicie on ma. Przez ostatnie jakieś dwa lata bardzo schudł. Zawsze był dość szczupły, choć mimo tego miał umięśnione ciało. I nic by nie było w tym dziwnego, że schudł, gdyby nie fakt, że teraz wygląda po prostu baaaardzo chudo. Waży tak 60pare kilo przy wzroście 183 cm. Mój mężczyzna pracuje fizycznie i ma dużo stresów więc to też miało duży wpływ, a także to, iż przestał jeść dużo jak kiedyś. Czasami zdarzało mu się zjeść tylko 1 posiłek dziennie, dla mnie to straszne! A ogólnie jada tylko 2-3 razy dziennie. Ciągle tylko jajka i mięso, bo jest typowym mięsożercą heh... Jak jest sałatka to zje, jakiś owoc też lubi zjeść, choć często nie ma na to czasu. No i je zupy jak wraca z pracy. To są jego najczęstsze posiłki, jak widać mało zróżnicowane. Już powoli zaczynam się go wstydzić, choć zawsze byłam dumna z mojego przystojnego faceta, ale teraz to już martwię się, że ludzie zaczną mówić, iż mu jeść nie daje. Na szczęście po twarzy tak nie widać jaki jest szczuplutki.
Martwię się też o jego zdrowie, bo on tak długo nie pociągnie jeśli nie przytyje, już teraz łatwo się męczy i był nawet okres, że często miał krwotoki z nosa. Chciałabym mu pomóc, ale nie wiem jak. On ciągle mówi, że musi przytyć, ale nic w tym kierunku nie robi. Jest mi przykr gdy widzę jego zdjęcia sprzed jakichś 2ch lat, w ogóle inny facet. Ważył wcześniej 70pare kilo i tak wyglądał ok, nadal szczupły (taka jego uroda) lecz z ładnie wyrzeźbionym ciałem i taki męski. A teraz? Jak mam mu pomóc?
Najgorsze jest to, że on się przepracowuje, stał się pracoholikiem, który za wszelką cenę chcę zarobić jak najwięcej, czasem robi od świtu do nocy i wraca taki padnięty jak mops. W pracy często nie ma czasu na jedzenie, a jak już, to na pewno dużo nie je. Teraz nie pracuje już tak długo lecz tak do ok 16 godziny od 7 rano.
Czy jest tu ktoś w stanie mi pomóc? To dla mnie bardzo ważne, martwię się o niego, bo w końcu wyląduje w szpilatu z jakąś anemią. Jak rozplanować mu posiłki, co ma jeść, co robić mu do pracy?

Odnośnik do komentarza

Przede wszystkim warto było by zrobić badania lekarskie, aby wykluczyć chorobotwórcze przyczyny takie stanu rzeczy oraz aby stwierdzić, czy Twój mąż już nie nabawił się anemii.
Na początku należy policzyć zapotrzebowanie kaloryczne. Możemy to obliczyć z następującego wzoru:
Mężczyźni: PPM (kcal) = 66,5 + 13,75 W + 5,0 H -6,78 A
W –masa ciała kg; H –wzrost cm; A –wiek
Następnie obliczamy CPM czyli całkowitą przemianę materii. Czyli to co spalamy przy normalnym funkcjonowaniu.
Całkowitą przemianę materii wyliczamy zależnie od poziomu aktywności fizycznej, w sposób następujący:
→ mała aktywność fizyczna: PPM x 1,4 (lub 1,5)
→ średnia aktywność fizyczna: PPM x 1,7
→ duża aktywność fizyczna: PPM x 2,0
Następnie musicie policzyć ile w ciągu normalnego dnia Maż spożywa kalorii. Pomocne do tego będą kalkulatory kalorii, które znajdziecie w internecie.
Najprawdopodobniej okaże się, że Twój mąż przyjmuje zbyt mało kalorii w stosunku do tego ile potrzebuje.
W takim przypadku musisz zwiększyć kaloryczność jego posiłków. Nie chodzi tu o spożywanie tłustych potraw fast foodów, ponieważ to negatywnie odbije się na jego zdrowiu.
Codzienny jadłospis powinien się składać z 4-5 posiłków, spożywanych co 3-4 godziny. do pracy możesz mu przygotowywać kanapki czy zupy w termosie. Najważniejszym posiłkiem powinno być śniadanie. Powinno ono składać się pełnowartościowych składników takich jak: razowy lub pełnoziarnisty chleb, margaryna, chuda wędlina lub pieczeń, jeśli Twój mąż lubi nabiał to z chudego białego sera, kefiru czy maślanki. Aby podnieść kaloryczność potrwa możesz polać posiłek ( np ziemniaki) łyżką oleju lub oliwy z oliwek. Nie zmieni ona zbytnio smaku potrawy a podniesie jej kaloryczności. Dobrym sposobem jest też jedzenie posiłku przed snem, ale nie powinien on być ciężkostrawny. Może to być np pierś z kurczaka lub kefir, kanapki z białym serem.
Rozpiskę i ogólne zasady diety są w poniższym artykule:
Dieta na przytycie dla mężczyzny

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...