Forum Zdrowie

Jednostki w badaniu troponiny

~iop

~iop

Witam czy w badaniu mogli się pomylić w jednostkach ? Chodzi o troponina l otóż mam napisane na karcie 0,017 ng/ml a zakres referencyjny wynosi 0,00-0,07 a 0,30 jest już stan wartości odcięcia od zawału. Czy ja mam 0,17 czy faktycznie 0,017... sam już nie wiem czy powtórzyć badania :( czy mam spać spokojnie? Proszę o pomoc i z góry dziękuje.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

~iop

~iop

Bardzo dziękuje za odpowiedź :) Robiłem badania morfologiczne w szpitalu na serce i troszke jest podwyższony D-dimer ale to nieznacznie. Boje się choroby wieńcowej robiono mi EKG w spoczynku bez echa serca ale nie wiem czy jest sens go robienie skoro troponina l jest na niskim poziomie. Kieruje jeszcze pytanie do tych którzy się znają czy owa choroba może zostać wykryta właśnie w morfologii ? Jeśli tak na co mam zwrócić uwagę ?

~mgmg

~mgmg

Nie, choroby wieńcowej nie wykrywa się przez morfologię ani inne badania krwi.
Może ją wykryć np. EKG wysiłkowe.

~iop

~iop

Dziękuje za odpowiedź jednak jeszcze raz udam się do szpitala i poproszę o skierowanie na EKG wysiłkowe. Zastanawia mnie też czy czasem nie przesadzam otóż w czasie robienia EKG w stanie spoczynku serce a raczej tętno waliło mi 97 razy na minutę a ciśnienie maiłem 167/92. Żadnych nieprawidłowości nie było a tętno które miałem było przyspieszone jak w czasie biegu lub wykonywania cięższych czynności. Jednak jak pisałem wcześniej żadnych nieprawidłowości nie było tylko ból w klatce i szybkie tętno oraz ciśnienie. Jednak bicie i skurcze były miarowe czy czasem normalne ekg nie zrobiło się wysiłkowym ? :) Za bardzo się na tym nie znam więc proszę o odpowiedź i z góry dziękuje :) Dodam że mam 28 lat.

~mgmg

~mgmg

tętno x ciśnienie skurczowe to tzw. produkt pdowójny.
O ile wiem, podczas próby wysiłkowej wynosi on co najmniej 25000, a Ty miałeś ok. 16000, czyli to nie była jeszcze pseudopróba wysiłkowa. Zdenerwowałeś się.