Skocz do zawartości
Forum

Wzrost przy niedoczynności tarczycy


Gość Karzełek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Karzełek

Czy mogę jeszcze urosnąć ?
Mam skończone 12 lat i we wrześniu będę miała 13. Mój wzrost wynosi 150 cm, a waga 37 kg.
Chodzę do endokrynologa, gdyż mam problemy z tarczycą. 26 lutego miałam pierwszą miesiączkę ( ledwo zauważalną ), ale do teraz druga jeszcze się nie pojawiła. Moja endokrynolog powiedziała, że od pierwszej miesiączki mogę urosnąć tylko 5 cm, ale dodała też, że nie mam jeszcze " warunków" do miesiączki, więc nie powinnam mieć już drugiej, więc powinnam jeszcze urosnąć. Ale uderzyło mnie to, że urosnę tylko 5 cm, tak bardzo, że nie wierzę, że to może być nieprawda. Mój tata ma wzrost 180, a mama 164. Jestem najniższa w klasie. Bardzo chciałabym na koniec mojego rośnięcia ( nie wiem czy to poprawne słowo, ale nie wiem jak to inaczej napisać ;) ) mieć przynajmniej 170.
Czytałam też, że są takie siatki centylowe, które pozwalają określić wzrost kńcowy. Czyli np, że jak mam lat tyle i tyle, a wzrostu tyle i tyle to na koniec będę miała wzrostu tyle i tyle. Tylko nie wiem, gdzie mogę znaleźć taką siatkę i żeby była w miarę przejrzysta.
Jeśli ktoś wie gdzie mogę ją znaleźć to prosiłabym o podanie mi linku.
Czy mogę jakoś zwiększyć swój wzrost, bez szpikowania się jakimiś lekami, czy są na to jakieś ćwiczenia itp. ? Czy mogę urosnąć do 170 cm przynajmniej ?
Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Witam!
Po pierwsze warto podkreślić, że siatki centylowe wskazują, że rozwijasz się harmonijnie. Zarówno bowiem Twój wzrost jak i masa ciała oscylują około 25 centyla. Wprawdzie rzeczywiście jesteś niższa niż większość dziewcząt w Twoim wieku, ale zdecydowanie nie powinnaś mieć powodów do niepokoju. Bez wątpienia jeszcze urośniesz. Trudno jednak jednoznacznie określić ile to będzie centymetrów. Wprawdzie istnieją zarówno kalkulatory, które określają wzrost dziecka na podstawie wzrostu rodziców jak i siatki centylowe określające przewidywany wzrost, ale wartości te cechują się dość dużym ryzykiem błędu - nie warto się zatem nimi sugerować.
Niestety nie ma takiej możliwości, by poprzez ćwiczenia wpłynąć na Twój wzrost.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...