Skocz do zawartości
Forum

Male kuleczki wewnatrz sutków a ginekomastia


Gość Marcin1777

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Marcin1777

Witam. Za miesiac skoncze 18 lat i podejrzewam u siebie ginekomastie. Objawy takie jak swedzenie czy bolesnosc nie wystepuje, natomiast kiedy macam sutki czuje takie malutkie kuleczki (sa bardzo malutkie). Te schorzenie zauwazylem u siebie jakies 8 miesiecy temu ale nie przejmowalem sie tym bo bylem pewny ze to z nadwagi - 8 miesiecy temu wazylem 99 kg przy 188 cm wzrostu. Wzialem sie za siebie i zrzucilem 16kg. Wszedzie jest wyrazna roznica ale niestety cycki dalej odstaja na okolo 1cm. Pod wplywem zimna lub dotyku wracaja do normalnej postaci. Zaczalem sie niepokoic i poszedlem do lekarza rodzinnego. Ten natomiast nie dotykajac ich i patrzac z 4 metrow powiedzial ze to nie duza ginekomastia i pewnie sama zejdzie, dodal ze w ciagu kilku miesiecy powinna zejsc, kiedy mu powiedzialem ze mam od 8 miesiecy to sam nie wiedzial co powiedziec i odparl zebym jeszcze poczekal i zalecil mi nie jesc kurczakow ani jaj kurzych. Nie wiem co to ma wspolnego ale fakt ze jadalem to codziennie ( na obiad prawie zawsze smazona piers z kurczaka i od czasu do czasu jajka gotowane) Niestety przestalem to jesc od 3 tygodni a efekt zerowy. Nie bralem nigdy sterydow! Jesli to spowodowane jest wiekiem dojrzewania to kiedy samo zejdzie?
PS. Chcialem skierowanie do endokrynologa ale lekarz rodzinny sie zasmial i powiedzial ze nie potrzeba. PROSZE O POMOC!! Z gory dziekuje i pozdrawiam!!
Chcialem dodac jeszcze ze cwicze na silowni od miesiaca i mimo ze wtedy jest mi goraco sutki sa normalne.. CZY TO NAPEWNO GINEKOMASTIA?

Odnośnik do komentarza

WITAJ
NAJWAŻNIEJSZE TO SPOKÓJ !!!
Ginekomastia W TWOIM PRZYPADKU NA 100% JEST przejściowa, związana z okresem dojrzewania, spowodowana jest zwiększeniem stosunku wolnego estradiolu do testosteronu w osoczu i powinna samoistnie zaniknąć, zwykle w przeciągu kilku miesięcy NAWET DO 24 MIESIĘCY .
Czasami jednak ginekomastia może się utrwalić, w związku z przerostem tkanki łącznej i tłuszczowej, stanowiąc poważny problem kosmetyczny i psychologiczny (dojrzewający chłopcy mogą przeżywać z tego powodu rozmaite rozterki, przestać wierzyć we własną męskość. Powstają kłopoty z rozbieraniem się w miejscu publicznym, unikają ćwiczeń na lekcji wychowania fizycznego). W Polsce jedyną dopuszczoną metodą leczenia jest operacyjne wycięcie nadmiaru tkanki. Uważa się, że powinna niepokoić ginekomastia bardzo nasilona.Ginekomastia niefizjologiczna może być także spowodowana innymi przyczynami. Przyczyny ginekomastii patologicznej to m.in.:
otyłość – wiąże się ze zwiększoną lokalnie aktywnością aromatazy, przekształcającej testosteron do estradiolu
nadczynność tarczycy – wiąże się ze zwiększoną syntezą SHBG w wątrobie; białko to ma większe powinowactwo do testosteronu niż do estradiolu, przez co zmniejsza się frakcja wolnego testosteronu w osoczu
choroby wątroby (marskość) – w związku ze zwolnieniem metabolizmu estrogenów i androgenów
przewlekła niewydolność nerek – z tego samego powodu co marskość wątroby
zespoły paranowotworowe
nowotwór jądra (leydigioma, sertolioma) lub inne guzy hormonalnie czynne (np. nadnercza)
nadmierna wrażliwość gruczołu sutkowego na estrogeny
działanie leków:
glikozydy naparstnicy
niektóre diuretyki o działaniu antyandrogenowym (przede wszystkim spironolakton)
agoniści receptorów 5-HT1A (np. buspiron)
antagoniści receptora H2 (ranitydyna)
inhibitory pompy protonowej (omeprazol)
inhibitory konwertazy angiotensyny (enalapril)
blokery kanałów wapniowych (werapamil)
leki przeciwgrzybicze (ketokonazol)
dziedziczność
Być może palenie marihuany ma również wpływ na powstawanie ginekomastii ALE SPOKOJNIE W NAJGORSZYM WYPADKU DORADZAŁA BYM ODWIEDZIĆ LEKARZA RODZINNEGO (PEDIATRE ) I POPROSIĆ SKIEROWANIE DO ONKOLOGA CHOCIAŻ I TAK SZCZERZE UWAŻAM ŻE PRZESADZASZ BO LEKARZ PIERWSZEGO KONTAKTU ROZRÓŻNIŁ BY TĄ CHOROBĘ WIĘC SPOKOJNIE

Odnośnik do komentarza

Dziekuje. Jestem spokojniejszy. Ale czytalem na kilku forum ze ona do 18 roku zycia powinna zejsc. A ja za miesiac koncze 18 lat a jak sutki byly tak i sa teraz. No ale poczekam jeszcze kilka miesiecy jesli nic to pojde prywatnie do endokrynologa zeby mi konkretne badania zrobil. Przy okazji zapytam sie czy moge stosowac zel Andractin (lek ten jest zarejestrowany w leczeniu ginekomastii) Niestety w Polsce nabyc go nie mozna ale mam mozliwoci sprowadzenia go z Francji droga rodzinna. Ale to juz lekarz zadecyduje co o tym leku sadzi. Nie chcialbym isc pod skalpel... Bo nie mam takich piersi ze moglbym nosic stanik.. Bo piersi mam wporzadku tylko te suty takie napompowane i duze...

Odnośnik do komentarza

Witam !
Ginekomastia - to powiększony sutek męski.
Makropigmentacja patologiczna - jest to gdy u mężczyzn m.in są brodawki, otoczki żeńskie, przed wiekiem dojrzewania u kobiet, są w położeniu brodawek żeńskich m.in, nie są strzępkowe, typowe męskie. Może być nawet wypuklenie brodawek, schowane, nadrozwinięte, niedorozwinięte; lub wyciągnięte przez tzw zmorę jak to mówią.
Proszę o wykonanie badań :
1) PSA
2) CA 125
3) TSH
4) Prolaktyna
5) Testosteron wolny, testosteron
6) Androstadion
7) Estradiol
8) Progesteron
9) Hormon LH, JCSH
10) Badania wątroby (AIAT, ASO, ASPAT, GammaGTP)
11) Kreatynina, mocznik
12) posiew narkotyczny, alkoholowy
13) gospodarka tłuszczowa

Badania obrazowe
a) TK klatki piersiowej i jamy brzusznej
ą) USG jamy brzusznej
b) USG piersi
c) RTG klatki piersiowej

Konsultacja
a) chirurgii rekonstrukcyjnej, plastycznej (możliwość NFZ)
b) urologa, androloga
c) ewentualnie endokrynolog, genetyk

pozdrawiam
życzę zdrowia

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...