Skocz do zawartości
Forum

Fale zwrotne w echo serca


Gość heartt

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam robione kiedyś echo serca i wyszło: "niewielka fala zwrotna mitralna, trójdzielna i płucna". Mam małą tolerancję wysiłku, zasłabnięcia, szybko się meczę, miewam kołatania i potknięcia serca. Co oznacza taki wynik? Czy może to się pogłębić?Co może spowodowować pogłębienie się (kawa, stres itd)? Czy to jest wada serca? Lekarze chyba do tej pory nie słyszeli żadnych szmerów, czy takie coś może powodować szmery (jak nie teraz, to w przyszłości)?

Odnośnik do komentarza

Witam,

Niewielkie fale zwrotne nad zastawka mitralną, trojdzielną oraz płucną są wariantem normy, a więc nie ma powodów do niepokoju. Wady mogą się podłębiać w wyniku procesów zwyrodnieniowych związanych ze starzeniem, miażdżycą lub zmianami niedokrwiennymi, ale zakładam, że jeśli jest Pani młodą osobą problemem tym mozna zacząć martwić się dopiero za 30-40 lat.
Mała tolerancja wysiłku może wynikać ze słabej kondycji fizycznej. Proponuję zacząć uprawiać jakiś sport, mogą to być nawet szybkie spacery 2-3 razy w tygodniu lub wchodzenie po schodach, optymalnie fitness lub basen. Sport wplywa także korzystnie na częstość akcji serca, u osoby która więcej się rusza rzadziej występują zaburzenia rytmu serca, ogólnie czujemy się zdrowiej i z lepszym samopoczuciem, więc chyba warto !

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Dziękuję za odpowiedź... ćwiczyłam, robiłam spokojnie mało obciążające ćwiczenia, ale niestety miewam zasłabnięcia. Zdarzyło mi się zemdleć podczas wysiłku a kiedyś nawet na siedząco, gdy siedziałam spokojnie na lekcji.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...