Skocz do zawartości
Forum

Czy objawy typowe dla twardziny (typu morphea) mogą być objawem boreliozy?


Gość ka...54

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 21 lat. Około 10 lat temu ugryzł mnie kleszcz. To jedyne ukąszenie jakie znam w moim życiu. Już od kilku lat, 3,4, mam problemy z bólami stawów szczególnie w kolanach. Od jakiegoś roku odczuwam także drżenie rąk, nóg, odczucie ciężkich nóg, ich drętwienie, bóle kręgosłupa. Około półtora roku temu, po nabiciu około trzech siniaków na nodze, zauważyłam dziwny objaw, a mianowicie to, że te siniaki w ogóle nie zeszły, a przerodziły się w stwardnienia o purpurowej obwódce i porcelanowym błyszczeniu w ich ognisku. Każde kolejne uderzenie powodowało to samo następstwo (dotyczyło jednej nogi). Niedawno 3 miesiące temu pojawiły mi się na plecach małe guzki, wokół których skóra stała się stwardniała, porcelanowa, przypominająca blizny. Skóra jest napięta nie ujmuje się w fałd. Ostatnimi tygodniami wokół brodawki na piersi pojawił się rumień (odczuwam delikatnie stwardnienie). Czy zmęczenie, które odczuwam od dłuższego już czasu, ciągłe niewyspanie, brak energii wraz z objawami skórnymi mogą świadczyć o boreliozie?
Odnośnik do komentarza
Pani Doktor zapomniała dodać, że testy na przeciwciała boreliozy są mało wiarygodne i jeśli wyjdą ujemne, to niestety nie ma pewności, ze nie chorujemy na boreliozę. Objawy, które Pani opisuje oraz ukąszenie kleszcza sugerują, że z dużym prawdopodobieństwem ma Pani boreliozę.
Odnośnik do komentarza
Gość kasia18254
Zrobiłam test metodą Elisa i faktycznie wyszedł ujemny IgG 11,40 iGm 3,44, a moje pytanie zasugerowałam tym, że badanie na boreliozę zlecono mi w klinice dermatologicznej. Na pewnych stronach o twardzinie mówi się o infekcji borelioza jako o jej późniejszej przyczynie. Czy takie wyniki mogą świadczyć o tym, że byłam kiedyś chora na boreliozę? A w skutku pojawiła się choroba autoimmunologiczna? Dziękuję za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Gość dr_Piotr_Kurkiewicz
Może być czynna borelioza z samymi p/ciałami IgG. Warto zrobić Western-Blot w celu wyeliminowania ew reakcji krzyżowych i badania na ew koinfekcje czyli inne choroby przenoszone przez kleszcze. Objawy jakie Pani ma wskazują na czynną boreliozę, morfea jest spotykana w boreliozie. W boreliozie nie ma pewnych dowodów na proces autoagresji-tzw Post Lyme Syndrom. Zapraszam na fora: www.borelioza.org i www.kleszcze.edu.pl-tam są informacje o kontrowersjach dotyczących diagnostyki i leczeniach odkleszczowych i sporo informacji o międzynarodowym tow naukowym ILADS
dr Piotr Kurkiewicz
Odnośnik do komentarza
"stwardnienia o purpurowej obwódce i porcelanowym błyszczeniu w ich ognisku"

Może to świadczyć, o twardzinie skóry. Sama od kilku ładnych lat cierpię na ta chorobę (morphea). Na początku u mnie też pojawiły się takie plamki, tylko że na brzuchu. Były błyszczące, z fioletową obwódką i wyraźnie czuć stwardnienie.
Najlepszym wyjściem była biopsja ( pobranie wycinka chorej skory).
W dzieciństwie też byłam ukąszona przez kleszcza i niebawem też wybieram się na kolejne badanie IGG (1 nic nie wykazało)
polecam biopsję, najlepiej u dobrego dermatologa -wtedy na pewno będzie wiadomo czym są te plamy oraz poczytać o twardzinie skóry, być może znajdzie pani tam inne objawy tej choroby, które występują.
Odnośnik do komentarza
Gość natalka14789
Dzień dobry, mam 21 lat. Niedawno zdiagnozowano u mnie twardzine ograniczoną ( mam ją na brzuchu)- zmiana jest dość duża ok 10, 15 cm i głęboka, szczerze to mam ja już bardzo długo, nawet nie wiem jak długo, rodzice niestety nie wykazali się chęcią pójść ze mną do lekarza, zatem dopiero teraz zaczęłam się leczyć na własną rękę. Po kilkudniowym pobycie w szpitalu, pobraniu wycinka, krwi, moczu, wymazu z nosa czekam na wyniki. Jednak lekarze są przekonani co do diagnozy. Leczę się w Gdańsku. Czy takie zmiany się usuwa? Czy będę mogła mieć dziecko, dzieci? Proszę o pomoc, co dalej... Natalia
Odnośnik do komentarza
Gość bogumisia109
Od jakiegoś czasu mam dziwne i nieprzyjemne objawy. Mianowicie najpierw zaczął mnie boleć staw palucha lewej nogi, później prawej, (mam problemy z chodzeniem). Lekarz chirurg zlecił badania na dnę moczanową. Wynik był ujemny. Następnie skierował mnie na rtg lewej stopy bo podejrzewał halluks. Nie stwierdzono zmian. W tej chwili palce stóp bolą mnie odrobinę mniej ale za to zaczął mnie boleć staw biodrowy oraz oraz stawy palców rąk. Palce wskazujące obu dłoni są sztywne. Bardzo często boli mnie głowa, (potylica), mam uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, bolesność piersi, czasem problemy z utrzymaniem równowagi. Do tego notoryczne biegunki, problemy z koncentracją, bezdech i płytki sen. Lekarz skierował mnie na rehabilitację ale jak sam przyznał nie ma pojęcia co mi dolega.
Dodam, że przez kilka lat mieszkałam w pobliżu lasu i spędzałam tam sporo czasu. Nigdy nie zauważyłam na swoim ciele kleszcza ani też rumienia. Czy mimo to mogą to być objawy boreliozy?
Bogusia
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...