Skocz do zawartości
Forum

Terapia chelatowa


Gość Franciszka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Franciszka

Witam,
Moja mama ma mieć zabieg udrażniania tętnic więcowych za pomocą terpii chelatowej. chciałam się dowiedzieć jakie jest ryzyko niepowodzenia takie zabieg i ewentualne komplikacje oraz kiedy widać pierwsze efekty takiego zabiegu.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Przede wszystkim radzę dobrze zastanowić się zanim Mama podda się tej terapii.

W przeprowadzonych badaniach klinicznych terapia chelatowa nie wykazała korzyści wynikających z jej stosowania w miażdżycy ani jej konsekwencjach czyli min. chorobie wieńcowej.

Ponadto terapia chelatowa (która polega na podawaniu EDTA) może doprowadzić, choć rzadko, do groźnych powikłań – znacznego spadku poziomu wapnia w surowicy (tężyczka, zgon), a także do nasilonej niewydolności nerek.

Obecne stanowisko największych organizacji opiniotwórczych związanych z ochroną zdrowia w USA: AHA, ACC, FDA i NIH jest zgodne, i określa terapię chelatową jako pozbawioną jakichkolwiek dowodów naukowych przemawiających za jej stosowaniem w przypadku miażdżycy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

27 marca 2013 r. w Journal of American Medical Association opublikowano wyniki najnowszego badania, w których wzięło udział 1700 chorych po przebytym zawale serca w wieku 50 lat i więcej. Badanie potwierdziło, to o czym od dawna mówią lekarze stosujący terapię chelatową u swoich pacjentów: długotrwała chelatacja zmniejsza ryzyko zawałów serca, udarów i innych problemów sercowo-naczyniowych.

http://www.nih.gov/researchmatters/april2013/04082013chelation.htm

Dodatkowa analiza badań, szczególnie korzystne efekty stosowania chelatacji EDTA dla chorych z cukrzycą. Po kuracji 40 wlewów EDTA stwierdzono u nich zmniejszenie wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń sercowo - naczyniowych o 41 proc.! Naukowcy zaobserwowali zmniejszenie o 40 proc. ryzyka zgonu z przyczyn sercowo naczyniowych, a kolejnego zawału serca o 51 proc.

Polecam przeczytać komentarz Harlana Krumholza, profesora kardiologii, epidemiologii i zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Yale opublikowanego w amerykańskim wydaniu magazynu Forbes 27.03. 2013 r. pod znamiennym tytułem: *Chelatacja. Co zrobić z niewygodnymi dowodami?* Autor przyznaje, się że dla niego również pozytywne wyniki badania nad skutecznością chelatacji były zaskoczeniem. Nie można ich jednak ignorować, jak to ma miejsce w przypadku znacznej części środowiska lekarskiego, ponieważ nie są takie, jakich się spodziewano. Tym bardziej, że na rynku jest ogromna liczba leków, które mają znacznie mniej dowodów niż obecnie chelatacja.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...