Skocz do zawartości
Forum

Co to jest RBBB?


Gość Fraszka

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Fraszka

Dobry wieczór,
Mój mąż miał robione ekg i na tym ekg wyszło blok przedsionkowo komorowy prawej odnogi pęczka hisa (RBBB). wyczytałam że to powazna wada i może ona doprowadzić do arytmi i zawału. Boję isę o męża. Zastanawiam się jaka jest geneza tego schorzenia i jak się je leczy? Czy potrzebny będzie rozrusznik czy raczej nie?

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

RBBB to tzw. blok prawej odnogi pęczka Hisa (stanowiącego element układu przewodzącego bodźce elektryczne w sercu).

W przeciwieństwie do bloku lewej odnogi (LBBB) może występować także u zdrowych osób, najczęściej młodych mężczyzn. Oczywiście, RBBB może towarzyszyć także różnym schorzeniom serca, które wyklucza się na podstawie wieku pacjenta, dolegliwości, badania echokardiograficznego.

RBBB absolutnie nie stanowi wskazania do wszczepienia rozrusznika.

Nie pisze Pani nic o mężu, więc trudno mi cokolwiek więcej doradzić. Najlepiej wybrać się na wizytę do kardiologa, który wykona badanie echokardiograficzne (USG serca) na podstawie którego będzie można wykluczyć ewentualne schorzenia.

Myślę, że można podejść do sprawy spokojnie. RBBB jest dość często spotykaną anomalią w EKG i jak wspomnialam wczesniej - często u osób zdrowych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...