Skocz do zawartości
Forum

Tycie przy niedoczynności tarczycy


Gość ma...19

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Niedoczynność tarczycy to schorzenie spowodowane niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych. Niedoczynności tarczycy towarzyszą często objawy podmiotowe powiązane ze spowolnionym tempem reakcji katabolicznych, a w tym wzrost masy ciała. Prawidłowe leczenie zaburzenia powinno spowodować normalizację masy ciała.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Jeżeli niedoczynność tarczycy jest prawidłowo leczona, metabolizm nie różni się od występującego u osoby, która na tarczycę nie choruje.

Warto zatem przyjrzeć się przede wszystkim diecie, zrezygnować z potraw zawierających cukry proste (słodycze, niektóre owoce - np. banany, winogrona), oraz nasycone tłuszcze (mięso, masło, sery żółte itp). Posiłki spożywać co najmniej 4 razy dziennie, w małych porcjach. Warto także postawić na ruch! Wysiłek fizyczny poprawia metabolizm, łatwiej zgubić zbędne kilogramy. Do bezpiecznych sportów należy np. nordic walking (popularne kijki), pływanie i jazda na rowerze.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza

W pół roku przytyłam 20 kg, potem zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy (miałam dużo innych poważnych objawów). Odkąd biorę lek (euthyrox)waga stanęła w miejscu. Nie zaczęłam chudnąć, ale tez przestałam tyć. Zaczęłam od dawki 75, później 50, potem 75, teraz znów mam dawkę 50. Co 2 miesiące chodzę na wizytę do endokrynologa i co 2 miesiące mam badany poziom hormonu. Ponieważ sama nie potrafiłam zrzucić nadmiaru kg udałam się do dietetyka. dieta 1300-1400 kcal i przede wszystkim zero słodyczy. W ciągu 3 miesiecy bez wysiłku fizycznego schudłam 8 kg. Dietetyk zapewnił mnie, że nie bede musiała całe życie uwazać na to co jem. Zrzuce to, co nagromadził organizm i wróce do normalnego zycia a że jestem pod opieka endokrynologa nie powinnam juz tyc. Jesli ktoś biorąc lek nadal tyje znaczy to tyle, że jest źle dobrana dawka.

Odnośnik do komentarza

Witam
Najprawdopodobniej mam problemy z tarczycą i jest to niedoczynność. Mój wynik TSH to 5.500 dodatkowo mam lekko zawyżone limfocyty i monocyty 12% przy czym 8 to wysokość normy. Dostałam skierowanie na USG żeby sprawdzić czy to nie przypadkiem hashimoto i skierowanie do endokrynologa. I moje pytanie to czy moje tsh jest duże? z tego co czytałam ludzie mieli po 100.0 powiem szczerze, że boję się tycia i problemów z ciążą. Choć możliwe, że problemy z tarczycą mam od dawna lecz to lekceważyłam i w tym czasie nie tyłam.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...