Skocz do zawartości
Forum

Problem ze ścięgnami a ćwiczenia


Gość r...m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!rok temu na sciance spinaczkowej uskzodzilem sobie oba lokcie,bola na zlaczeniu ramienia z bicepsem, bardziej po stronie ramienia. poszedlem lekarza, ktory stwierdzil ze to nie wiezadla tylko "zablizniona tkanka miesniowa " czy cos takiego.Mowil ze mam problem ze sciegnami.Zlecil mi cwiczenia lokci 3 x dziennie z guma do cwiczen- wywolujac objawy bolu podczas naciagania gumy bicepsem, ale po tych cwiczeniach lokcie bola jeszcze bardziej.Czy wg Was sa ta dobre cwiczenia?Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Hmm.. może nie sa najgorsze, ale na pewno nie jest to działanie wystarczające. Mianowicie, w pierwszej kolejności należy znaleźć przyczynę bólu. Wykluczone zostało zerwanie ścięgna mięśnia bicepsa. To bardzo dobrze! (Dobrze, bo zerwany mięsień należałoby zeszyć chirurgicznie, a akurat z bicepsem to mógłby być poważny problem). Znaczy, że w tej chwili rola lekarza jest mniejsza, teraz pałeczkę przejmuje fizjoterapeuta.
W sumie to widać ,że trafileś na raczej porządnego specjalistę. Może sformułowanie "zabliźniona tkanka mięśniowa" nie jest terminem medycznym i nie jest trafna diagnozą, ale to coś w tym kierunku.. Po krótce spróbuje wyjasnić.. Otóż, w wyniku wykonywania tego samego wzorca ruchowego (np. odbijanie rakieta piłki tenisowej, kopanie szpadlem ogródka, trzepanie dywanu etc) przez dłuższy czas (kilka godzin, kilkanascie tygodni, moze lat _-dla każdego co innego oznacza) powoduje, że niektóre włókna mięśniowe się nadrywają, zrywają całkowicie swoją ciągłość, potem w wyniku procesu gojenia dochodzi do bliznowacenia tych włókien, powstaje nierozciągliwa blizna (podobna jak po oparzeniu), do tego tkanka łączna (powięź) lubi się sklejać, przyklejać do włókien mięśniowych lub kostnych elementów. To wszystko wywołuje tzw. restrykcje w mięśniu, czyli miejsca tkliwe palpacyjne, gorzej odżywione, bardziej napięte, z czasem powodują ból, który może promieniować, z reguły nasila się przy ruchu.
Teraz należy takie miejsca usunąć, rozluźnić, spowodować, by się "rozkleiły" - tu rola fizjoterapeuty, który zna sposoby i metody, by to zrobić. Potem nalezy właczyć ćwiczenia czynne lub czynne z oporem (te, które zlecił lekarz), a po każdej sesji treningowej ważne jest rozciąganie mięśnia.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...