Skocz do zawartości
Forum

Pielęgnacja skóry trądzikowej - suchej


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Od wielu lat borykam się z trądzikiem (powiedzmy, że od podstawówki). Od ponad 10 lat stosowałam się do zaleceń kosmetyczek, dermatologów i lekarzy - regularnie złuszczałam skórę kwasami, chodziłam na oczyszczanie, przyjmowałam antybiotyki, wysuszałam w domu preparatami aptecznymi, jak i również stosowałam wiele drogich kremów. Niestety, efektu nigdy nie było. Dodatkowo, nie mogę wejść na żadne leczenie hormonalne, ani na leki antytrądzikowe ze względu na chorą wątrobę.
Ostatnio jednak wiele czytałam o tym, że skórę trądzikową powinno się nie wysuszać i złuszczać (jak robiłam przez wiele lat), ale właśnie nawilżać i natłuszczać. Nigdy nie miałam skóry tłustej, wręcz suchą. Postanowiłam się więc zbuntować - od kilku dni jestem na diecie, z której wyeliminowałam fast-foody, mleko zastąpiłam mlekiem sojowym, nie piję żadnych soków (oprócz wody z cytryną, miodem i miętą, oraz świeżo wyciskanych owoców), pieczywo białe. Wszystko to zastąpiłam dużą ilością soi, ryb, owoców i warzyw. Wiem, że na rezultaty diety muszę poczekać jeszcze kilka tygodni, ale zastanawia mnie kwestia pielęgnacji. Zdecydowanie pracuję na jak największą higieną (łącznie z czyszczeniem klawiatury laptopa i telefonu raz dziennie chusteczkami antybakteryjnymi) - ekspedientka w sklepie ekologicznym poleciła mi olej migdałowy do nakładania na noc, na zmiany ropne nakładam filtr przeciwsłoneczny, używam toniku kilka razy dziennie i cały czas nawilżam skórę.

Czy mogę liczyć na jakikolwiek efekt, czy się tylko namęczę, a skóra się nie poprawi?

Odnośnik do komentarza

W terapii przeciwko trądzikowi istotne jest to, aby działać na przyczyny go wywołujące, czyli:

•nadmierną keratynizację - czyli nawarstwianie się zrogowaciałych komórek naskórka. Prowadzi to do zaczopowania ujścia mieszka włosowego (potocznie zwanego pora). W tym przypadku idealnym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków na bazie kwasów owocowych

•bakterie beztlenowe - metabolizując łoj skórny tworzą one niekorzystnie działające związki, które prowadzą do powstawania stanów zapalnych w okolicy ujścia mieszków włosowych.

•nadmierna produkcja sebum - wyprodukowane w nadmiarze pokrywa naszą skórę tłustą, błyszczącą warstwą. Niestety może to sprzyjać czopowaniu się ujść mieszków włosowych. Z tego względu przy cerze tłustej wskazane jest stosowanie kosmetyków seboregulujących, które absorbują jego nadmiar

Absolutnie niewskazane jest wysuszanie skóry przy cerze trądzikowej. To może doprowadzić do zaostrzenia objawów. Z tego względu przy pielęgnacji tego typu skóry nie polecam stosowania kosmetyków na bazie alkoholu.

Nawilżanie skóry jest konieczne. Istotne jest jednak to, aby wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji, które będą się szybko wchłaniać.

Trudno mi się wypowiedzieć na temat natłuszczania skóry tłustej. Wiele substancji zawartych w tego rodzaju kosmetykach może czopować ujścia mieszków włosowych. Z drugiej strony istnieją teorie mówiące o tym, że natłuszczanie skóry tłustej może zmniejszyć ilość sebum naturalnie przez nią produkowanego. Nie znalazłam jednak badań, które by to potwierdziły. Z tego względu raczej odradzałabym natłuszczanie skóry jeżeli mamy do czynienie z cerą tłusta.

Odnośnik do komentarza
Gość śmietanowa

Po wielu latach walki z trądzikiem i po tylu nieudanych "testach" coraz to nowszych i droższych specyfików, któregoś dnia przypadkowo trafiłam na iqface .Tabletki okazały się fantastycznym rozwiązaniem moich trądzikowych problemów.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...