Skocz do zawartości
Forum

Jak pomóc 16-letniemu bratu?


Gość zebra2323

Rekomendowane odpowiedzi

Gość zebra2323

Martwię się o swojego 16-letniego brata. Od zawsze był inny. Zamknięty w sobie, po szkole nigdy się nie spotykał z kolegami. Tak samo teraz nie ma żadnego kolegi/dziewczyny. Jak w szkole były prace w grupach, to wtedy nie chciał iść na zajęcia. Nie uczył się źle, w większości dostawał czwórki. Od poczatku ma takie etapy, że ma obsesje na punkcie jakiejś osoby, rzeczy. Jako mały chłopak miał obsesje na punkcie piłki nożnej, gadał o tym godzinami, nie zwracal uwagi na to, że kogoś to nie interesuje. Od dwóch lat ma obsesje na punkcie stomatologii; odwiedza fora stomatologicze, kupuje książki nt stomatologii itp. I też może o tym gadać godzinami.
Inna rzecz: jest pedantem. Dosłownie, mógłby codziennie sprzatać, jak ma czas, to coś ściera, myje, odkurza. Wszystko musi leżeć na swoim miejscu, jak ktoś by coś chciał zmienić, przestawić, to ten prawie dostaje histerii, i ustawia tak, jak było.
Na wakacje nigdy nie chciał jeździć, bo najbezpieczniej czuje się w domu.
Jak brat miał 5 lat, a ja 11, to w wypadku zginął nasz ojciec; brat
bardzo to przeżył.
Niestety, prawda jest taka, że nasz ojczym dokuczał bratu, tj cały czas mu dogadywał, wiecznie miał do niego pretensje, było tak że nazywał go dziwolągiem i idiota. Teraz troche się hamuje.
Martwie się o brata. Ostatnio pojawił się u niego lęk przed wychodzeniem z domu, panicznie boi się jeździć komunikacja miejska. Mama teź się o niego martwia.
Myślę często o bracie, analizuję jego wszystkie zachowania. Czy to możliwe, żeby brat miał zespół Aspergera? Czy to coś innego? Jak mu pomóc?

Odnośnik do komentarza

zebra2323, drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy, niemniej jednak część opisanych przez Ciebie zachowań i reakcji brata rzeczywiście pasuje do zaburzeń ze spektrum autystycznego, np. może wskazywać na zespół Aspergera. Uważam, że Twoja mama powinna wybrać się z bratem do najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej, by tam specjaliści mogli go rzetelnie zdiagnozować. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Gość ZOSIA236

Najlepiej abyś namówiła brata na wizytę u psychologa. Inaczej nikt go nie będzie w stanie zdiagnozować. My chodzimy do poradni Psychologiczno-Psychiatrycznej Magdaleny Senderowskiej. Ma rewelacyjne podejście zarówno do dzieci jak i do młodzieży. Spróbuj może da się namówić.

Odnośnik do komentarza
Gość zebra2323

Dziękuję za rady. Chce poważnie porozmawiać i z bratem, i z mama. Brat nigdy nie był u psychologa, więc jeżeli ma jakieś zaburzenie, to na pewno nie ma tego na ,,na piśmie".
W ogóle martwię się i o brata (bo jest mu ciężko, nie trzeba być specem, żeby zauważyć, że coś jest nie tak), jak i o mamę: nasz ww wspomniany ojczym to lekki ,,czubek", i poza tym, że ubliżał bratu, to jeszcze gnębił mame. Był i jest o nia zazdrosny, czasami potrafił ja uderzyć, często gnębi ja psychicznie.
Ja już teraz, na szczęście, coraz rzadziej bede w domu rodzinnym, ale chce pomóc matce i bratu. Dlatego jeszcze raz dziekuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...