Skocz do zawartości
Forum

Jakie są skutki uboczne radioterapii piersi?


Gość jadwiga9u

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Moja siostra ok. dwa miesiące temu przeszła radioterapię. Czy to możliwe, że do tej pory odczuwa skutki uboczne naświetlań? Jej skóra jest ciągle zaczerwieniona, skarży się też, że jedna pierś (ta chora) ma inną (większą) temperaturę niż druga. Dlaczego tak się dzieje? Czy to na pewno skutek radioterapii? Siostra miała operację oszczędzającą, czeka na dyspozycje lekarzy, ale może powinna już zrobić jakieś badania? Lekarze twierdzą, że to za wcześnie, ale wydaje nam się, że po prostu lekceważą chorobę siostry i oszczędzają na badaniach. Jak jest naprawdę?

Odnośnik do komentarza

Witaj.
Negatywne skutki radioterapii mogą utrzymywać się nawet do sześciu miesięcy po naświetlaniach. Zaczerwieniona skóra a co za tym idzie podwyższona temperatura tego miejsca jest jednym z częstszych skutków ubocznych stosowania leczenia oszczędzającego pierś za pomocą radioterapii. Pierwsze badania po zakończeniu leczenia wykonuje się po ponad dwumiesięcznym odstępie od ostatnich naświetlań. Nie możesz podejrzewać lekarzy, że chcą źle dla Twojej siostry. Zlecanie leczenia i badań występujących po nim regulują odpowiednie procedury, które w przypadku Twojej siostry są z pewnością zachowane.

Odnośnik do komentarza

Witaj. Wesprzyj swoją siostrę i uspokój ją. Sama również miałam robioną radioterapię. Ja z kolei narzekałam na utratę apetytu i smaku. To co mi wcześniej smakowało, okazywało się paskudne. Prawie nic nie mogłam w siebie wdusić. Jednocześnie zdawałam sobie sprawę, z tego, że muszę zadbać o zdrowe odżywianie, ponieważ ono wpływa na poziom energii. Dodatkowo wystąpiły u mnie zmiany skórne. Skóra zaczęła mi się łuszczyć i swędzieć. Koszmar. Jednak zacisnęłam zęby i postanowiłam to wszystko jakoś znieść. Bardzo pomogła mi moja rodzina. Byli naprawdę kochani. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza

Witaj!
Radioterapia to leczenie prowadzone przy użyciu promieni jonizujących, które ma na celu zniszczenie jak największej liczby komórek nowotworowych. Efekty uboczne radioterapii, spowodowane odczynem popromiennym, różnią się w przypadku każdego pacjenta. U niektórych przebiegają łagodnie, u innych są dość poważne. Uboczne skutki leczenia uzależnione są m.in.: od stanu ogólnego pacjenta, napromienianej okolicy ciała, dawki radioterapii. Najczęściej pojawiającymi się skutkami ubocznymi są zmęczenie, brak apetytu, utrata masy ciała i zmiany skórne. Inne uzależnione są od tego, jaka okolica ciała jest napromieniana.
Chorzy napromieniani na obszar piersi i klatki piersiowej mogą odczuwać ból lub trudności podczas przełykania, kaszel. W miejscu na­świetlania może pojawić się ru­mień i martwica tkanek, a nawet owrzodzenia i przetoki.
Proszę ufać lekarzom - na pewno leczą Pani siostrę zgodnie z aktualnymi zaleceniami światowych towarzystw onkologicznych.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...