Skocz do zawartości
Forum

Anemia i zgrzytanie zębów u dziecka


Gość m_...ka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Przepraszam, ale zmuszona jestem korzystac z komputera bez polskiej czcionki.

Moja corka w pazdzierniku skonczy 9 lat. Musze przyznac ze nigdy nie byla wielkim fanem warzyw. Lubi czerwone mieso i drob, jogurty i - niestety dzem truskawkowy. W okolicach czerwca pojawil sie problem z wlosami, ktore zaczely licznie wypadac. Po podaniu przez kilka dni podwojnej dawki witamin (dla dzieci od 3 do 12 lat) i oczywiscie zwiekszonej dawce owocow - problem zniknal.
Do czasu kiedy nie wykonalam tydzien temu badan krwi. Pierwszych w jej zyciu. Wyniki: leukocyty: 10,22; erytrocyty 2,69; hemoglobina 7,6; hematokryt 24,1; MCV 89,4; MCH 28,4; MCHC 31,7; RDW 13,2; HDW 2,61; CHCM 31,6; CH 28,1; plytki krwi 264; MPV 11,4; PDW 53,4; PCT 0,30; limfocyty 5,53; limfocyty% 54,1; neutrofile 3,39; neutrofile% 33,2; eozynofile 0,39; eozynofile% 3,9; bazofile 0,08; bazofile% 0,8; monocyty0,53; monocyty% 5,2; LUC 0,30; LUC% 2,9; HYPO +; OB 8;
Zlecilam tego samego dnia wykonanie zelaza - wynik 110.

Czytam o interpretacji wynikow i z kazda chwila boje sie bardziej.
Badania wykonalam w Polsce. Dzien przed powrotem do Anglii, zatem nie bylo czasu na konsultacje lekarska. Niezwlocznie po przyjezdzie umowilam corke na spotkanie z lekarzem. Skierowano mnie na kolejne badanie krwi, sugerujac zeby odczekac okolo dwoch tygodni od wykonania pierwszego.
Co jej tak naprawde dolega? Zaczelam doszukiwac sie objawow: podkrazone oczy, ktore moga jednak swiadczyc o okresowym zmeczeniu (w czasie wakacji chodzila pozniej spac); bladorozowe dziasla, od jakis dwoch miesiecy skarzy sie ze od czasu do czasu krawia ale sadzilam ze to przez zle szczotkowanie, paznokcie sa cienkie i lamliwe. Jakies trzy tygodnie temu pogryzyly ja komary. Zawsze towarzyszy temu zaczerwienienie slory i obrzek. Dwa ukasily ja w okolicach kostki ktora bardzo opuchla. Obrzek utrzymywal sie przez dwa dni ale altacet okazal sie skuteczny. Wczoraj zalozyla nowe buty szkolne i po szkole narzekala na bol w okolicach kostki. Pojawilo sie tam cos w rodzaju siniaka. Zyla biegnaca pionowo wzdluz lydki na odcinku okolo 3 cm jes bardzo widoczna. Wyglada to troche jakby nastapil jakis wylew pod skora. Dzisiaj zadeklarowala ze noga juz nie boli, ale nadal nie wyglada to dobrze. Co istotne noga byla zlamana (2 lata temu) w kostce w wyniku upadku podczas przerw szkolnej.. Nie pamietam nazwy ale zlamanie polegalo na oderwaniu kawalka kosci przez sciegno ktore zostalo naciagniete. To podobno jakis uraz typowy dla sportowcow.
Wspominam o tym poniewaz zastanawiam sie czy moglo dojsc w zwiazku z tym do jakiejs infekcji majacej dodatkowy, negatywny wplyw na wynik badan krwi.
Corka nie jest alergikiem. Natomiast nie byla diagnozowana.
Rozumiem, ze moja corka ma anemie? Jak to sie moglo jednak stac ze wynik zelaza jest tak wysoki. MCV wskazuje o ile dobrze zrozumialam na anemie z powodu braku zelaza, ale jak ma sie do tego poziom zelaza 110 przy normie 50-120? Umieram ze strachu, ze moze to miec jakis zwiazek z bialaczka, lub innym nowotworem...
Jeszcze jedna rzecz, ktora traz mi sie nasuwa. Corka bardzo chrapie. Taki jej urok juz od dawna. Natomiast kilka miesiecy temu zauwazylam, ze zaczela podczas snu bardzo zgrzytac zebami. Zapytalam dentyste. Faktycznie nowe zeby sa dosc duze i nie ma dla nich jeszcze miejsca zatem dwojki sa osadzone wysoko. Sá wiec problemy ze zgryzem. Natomiast na haslo chrapanie - odpowiedz to: czeste infekcje drog oddechowych, migdalki?

Czy mozna stwierdzic w oparciu o wyniki badania krwi i opisana stan zdrowia corki, co powoduje anemie?

Odnośnik do komentarza

Witam!
Poziom hemoglobiny jest rzeczywiście tak jak Pani napisała znacznie obniżony, co wskazuje na anemię. Poziom MCV jest jednak jak najbardziej w normie, co przy prawidłowym poziomie żelaza nie wskazuje na zaburzenia o tej etiologii. Ten typ niedokrwistości występuje w wielu przewlekłych chorobach jak zakażenia, nowotwory, niewydolność nerek. Może wystąpić przy skojarzeniu niedoborów prowadzących do niedokrwistości mikro i makrocytarnej (np. jednoczesny niedobór żelaza i witaminy B12). Typowy jest też dla niedokrwistości aplastycznych (związanych z pierwotną chorobą szpiku prowadzącą do jego niewydolności). Proszę zatem skonsultować się z pediatrą, który zleci dalszą diagnostykę, która wskaże przyczynę objawów i umożliwi podjęcie właściwej decyzji dotyczącej postępowania.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...