Skocz do zawartości
Forum

Migrena w ciąży


Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałam migreny w ciązy ale bez aury, za to ze światło i dzwiękowstrętem. Pomagała wspomniana mokra ścierka na glowe czyli chłodne okłady na czolo i kark, zaciemnione pomieszczenie i sen. Ale jeśli bol jest na prawde dużu to lepiej zazyc tabletkę. Ja pierwszy trymestr wytrzymałam bez tabletek ale pptem złapał mnie taki atak, że lekarz kazał mi zażyć aspiryne i paracetamol. Była w szoku, że takie połaczenie w ciązy ale powiedział, że duży ból w ciąży nie jest wskazany.

Odnośnik do komentarza

Migrena w czasie ciąży występuje zazwyczaj w pierwszym trymestrze i związana jest z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Wysoki stężenie hormonów ciążowych może prowadzić do rozregulowania się ciśnienia krwi i ma wpływ na silne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, także w obrębie mózgu – co skutkuje męczącymi bólami głowy. Drugi i trzeci trymestr ciąży upływa już raczej bez dolegliwości bólowych. Ulegająca stabilizacji gospodarka hormonalna normuje ciśnienie krwi i zmniejsza lub całkowicie niweluje bóle głowy.

Migrena ciążowa jest zwykle na tyle silna, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jakie są zasady zachowywania się przy ataku migreny? Kobieta musi leżeć i odpoczywać – najlepiej w zaciemnionym pokoju, ponieważ światło wzmaga dolegliwości bólowe. Czynniki, które mogą nasilać ataki migreny lub powodować ich występowanie, to m.in.: silne napięcie emocjonalne, stres, wysiłek fizyczny, przemęczenie, niewyspanie, hałas. Niestety, migrena jest często uwarunkowana dziedzicznie i występuje w rodzinach. Najbardziej niebezpieczna jest tzw. migrena z aurą, która objawia się ubytkami w polu widzenia, pojawianiem się mroczków, niedowładami, drętwieniem i afazją.

Odnośnik do komentarza

angela mając migreny praktycznie nie miewam zwykłych bólów głowy :)

migea bałabym się brać aspirynę i paracetamol naraz:) od lekarza wiem ze mogę tylko paracetamol,od neurologa zalecenie picia melisy. Cóż,ziółka nie działają w żaden sposób :) Mój lekarz stwierdził ze w ciąży migreny zniknął tylko że mi zaczęły występować one częściej w ciąży niż normalnie.
ewakuc ja w drugim trymestrze miałam migreny,może jestem ciężkim przypadkiem :) aktualnie przebywam w 3 trymestrze,od miesiąca nie miałam ataku i liczę że do porodu bedę miała spokój :) a aurę ,właśnie te mroczki,niedowład itd mam za każdym razem. Przed ciążą w razie ataku brałam sumatryptan, trochę łagodzi objawy tzn nie czuję się tak jakbym umierała :)

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...