Skocz do zawartości
Forum

Interpretacja usg tarczycy


Gość karsz

Rekomendowane odpowiedzi

odebrałam wynik USG tarczycy
WIELKOŚĆ GRUCZOŁU; [4-6x 1-2x 2-3cm narma]
PŁAT PRAWY;45mmx 19mmx 20mm
PLAT LEWY;43mmx 16mmx 18mm
CIEŚŃ;4mm
BADANIA;
TSH 3 generacji 2,63 mlU/ml 0,27- 4,20
FT4 14,28pmol/l 12-22
FT3 4,22 pmol/ml 3,90-7,80
czy to tarczyca z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Gość Karolina9494

Dzień dobry.
Właśnie otrzymałam wyniki USG tarczycy i chciałam zapytać czy to coś niepokojącego:
Uwidoczniony 2płatowy gruczoł tarczowy połozony typowo, niepowiększony.
Echogeniczność uwidocznionego miąższu gruczołowego bardzo niejednorodna.
Bez zdeklarowanych zmian ogniskowych w widocznym zakresie.
Bez patologicznych węzłów chłonnych..

Proszę o szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witam,
chciałbym się dowiedzieć, czy mogę mieć chorobę Hashimoto, czy może to inne zapalenie tarczycy? Proszę o pomoc. Badanie Usg- Echogeniczność miąższu nieco niejednorodna z obszarami hypoechogenicznymi ( gł w dolnej części PP) bez zmian ogniskowych. TSH z przed 3 miesięcy 5,701 przy normie od 0,550- 4,780, TSH z przed miesiąca 2,800, a z przed tygodnia 4,100. Zrobiłem także badania na przeciwciała, Anty- TPO 28,00 przy normie do 60, anty ATG- 20 ,OO przy normie do 40,00. Mam powiększone węzły chłonne, i tak jakbym miał infekcje gardła ale jak biorę leki przeciw zapalalne typu aspiryna to pomaga trochę. Czasami ból głowy no i nieustanny szum w uszach. Proszę o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Gość malusia1990

Witam! Jakiś miesiąc temu zrobiłam badanie TSH, wynik wykazał niedoczynność tarczycy (niedużą ale zawsze) tsh- 4,32 (norma 4,00).
Badanie wykonałam ze względu na to, że od dłuższego czasu czułam się jakoś "nieswojo". Ciągle byłam senna, zmęczona mimo niewielkiego wysiłku, miałam suche,łamliwe włosy, które zaczęły bardzo wypadać, łamliwe paznokcie, sucha skore mimo ciągłego nawilżania, zimne dłonie,stopy, ogolne uczucie zimna, zaparcia i skoki wagi...
Lekarz rodzinny trochę zbagatelizował moje objawy, jednak dostałam skierowanie na to badanie.
Parę dni temu byłam na wizycie u endokrynologa, który zlecił mi usg tarczycy. Zaniepokoił mnie on ale do wizyty jeszcze 2 miesiące a sama boję się go interpretować. Oto on:
Gruczoł tarczycowy mały o jednorodnie nieco obniżonej echogeniczności miąższu. Płat prawy o szer. ok. 8 mm, gr. ok. 6 mm i dł 34mm. Płat lewy o szer. 10 mm, gr. 8 mm i dl. 32mm. Cieśń o grubości 2mm. Całkowita objętośc tarczycy wynosi okolo 2ml (norma ponizej 20 ml). Tchawica polozona centralnie, nieprzewezona. Powiekszonych wezlow chlonnych i przytarczyc nie zauwazono.
Wynik USG:
Immunothyreopathia (zanikowe zapalenie tarczycy)

Obecnie czekam na wyniki anty TPO i TG.
Z gory dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza

~malusia1990
Witam! Jakiś miesiąc temu zrobiłam badanie TSH, wynik wykazał niedoczynność tarczycy (niedużą ale zawsze) tsh- 4,32 (norma 4,00).
Badanie wykonałam ze względu na to, że od dłuższego czasu czułam się jakoś "nieswojo". Ciągle byłam senna, zmęczona mimo niewielkiego wysiłku, miałam suche,łamliwe włosy, które zaczęły bardzo wypadać, łamliwe paznokcie, sucha skore mimo ciągłego nawilżania, zimne dłonie,stopy, ogolne uczucie zimna, zaparcia i skoki wagi...
Lekarz rodzinny trochę zbagatelizował moje objawy, jednak dostałam skierowanie na to badanie.
Parę dni temu byłam na wizycie u endokrynologa, który zlecił mi usg tarczycy. Zaniepokoił mnie on ale do wizyty jeszcze 2 miesiące a sama boję się go interpretować. Oto on:
Gruczoł tarczycowy mały o jednorodnie nieco obniżonej echogeniczności miąższu. Płat prawy o szer. ok. 8 mm, gr. ok. 6 mm i dł 34mm. Płat lewy o szer. 10 mm, gr. 8 mm i dl. 32mm. Cieśń o grubości 2mm. Całkowita objętośc tarczycy wynosi okolo 2ml (norma ponizej 20 ml). Tchawica polozona centralnie, nieprzewezona. Powiekszonych wezlow chlonnych i przytarczyc nie zauwazono.
Wynik USG:
Immunothyreopathia (zanikowe zapalenie tarczycy)

Obecnie czekam na wyniki anty TPO i TG.
Z gory dziekuje za pomoc.

Witam!
Zanikowe zapalenie tarczycy jest jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności gruczołu tarczowego. Z pewnością konieczne będzie kompleksowe leczenie. Proszę poczekać na wszystkie wyniki badań oraz udać się na kontrolną wizytę do specjalisty endokrynologa w umówionym terminie.

Odnośnik do komentarza

Dzien dobry.
Mam 21 lat i bylem niedawno na badania USG szyji. Tarczycy.
Pani mowila mi ze moja tarczyca jest chora i powiekszona.
Prosze o interpretowanie moje USG bo bardzo sie martwie teraz..

Tarczyca z powiekszonym platem prawyym - jego wymiary 21x20x48 mm, lewy 17x16x38 mm, cisn grub 4 mm.
Echostruktura miazszu niejednorodna, obnizona, z drobnymi do 3 mm przestrzeniami plynowym/zwyrodnienia?/ zwlaszcza przy powierzchniach tylnych obu platow: w prawym na obszarze okolo 20x9 mm, w lywym 18x10 mm. Ponadto w placie prawym w biegunie gornym 9x5 mm guzek z komponenta plynowa z drobnymi zwapnieniami-zwyrodnienie torbielowate?
Wezly chlonne wzdluz naczyn szyjnych- lewostronnie okolo czery wilkosci od 7x3 mm do 9x5 mm.
Wezly chlonne-praostronnie ponizej kata zuchwy - kilka wielkosci 8x4 mm do 11x6 mm.
Bocznie od miesni m.o.s - prawostronnie pojedyncze wilkosci do 8 x 4 mm, lewostronnie okolo cztery wilkosci od 6mm do 8x4 mm.
Wezly chlonne boczne szyji lewostronnie- piec wielkosci od 6x4 mm do 15x8 mm.
Czesc wezlow z zachowana wneka..
2/3 wezlow mam juz od kilku lat, tylko ostatnie 1/3 niedawno zobaczylem..

Z gory dziekuje za pomoc..

Odnośnik do komentarza
Gość JolantaJolanta

Gruczol tarczowy polozony typowo o prawidlowej ruchomosci polykowej niepowiekszony jednorodny normoechogeniczny
W lewym placie tarczycy znajduje sie ognisko hipoechogeniczne o wymiarach 3x2 mm
Tchawica i naczynia szyjne symetryczne nieprzemieszczone
Nie wykazano obecnosci powiekszonych wezlow chlonnych
wymiary: plat lewy 15x18x47 mm plat prawy 13x13x46mm
ciesn 2 mm

Chcialabym sie dowiedziec czy sa to prawidlowe wyniki ?

Odnośnik do komentarza
Gość ag...91

Bardzo prosze o wyjaśnienie mi badania USG tarczycy:
Oba płaty tarczycy i cieśń o niejednorodnej echogeniczności z widocznymi liczymi ogniskami, wzajemnie modelującymi się, o niejednorodnie obniżonej echogeniczności z drobnymi obszarami bezechowymi, o wymiarach 7-19mm, największe ognisko w płacie lewym o wymiarze ok. 19x15x16mm, w płacie prawym o wymiarze 11x12x14mm. Płat prawy o wymiarze ok. 20x23x64mm i obj. 14,8 cm3, płat lewy o wymiarze ok. 20x30x65mm i obj. 19,03 cm3. Cieśń 10mm,
czy to coś poważnego????

Odnośnik do komentarza

Kobieta, lat 54.

Tarczyca znacznie powiększona (szczególnie w zakresie płata lewego), przesuwa tchawicę do tyłu. Miąższ w całości zastąpiony przez liczne, wzajemnie modelujące się lite zmiany normoechogeniczne. Zmiany są średnicy 7-30mm, wszystkie z wąską obwódką hallo, w pojedynczych obecne są przestrzenie płynowe.
Zmian o innej morfologii nie stwierdzam.
Stan po częściowej strumektomii.

Płat prawy 26mm x 26mm x 66mm (22ml)
Płat lewy 35mm x 44mm x 80mm (61ml)

Okoliczne węzły chłonne niezmienione

Odnośnik do komentarza

Witam, w maju wykryto u mnie przez dotyk guzka na tarczycy. Zrobiłam USG: gruczoł tarczycy dwupłatowy położony typowo, płat prawy: 22x21x60m, grubość 3mm lewy: 16x20x47mm, tarczyca : niejednorodna, normoechogeniczna z przebudową guzkową, drobne guzki lite, cystyczne max 8 mm - wskazana dalsza obserwacja. Dodatkowo zrobiłam TSH 2,46 mlU/l . Pojechałam do lekarza prywatnie dostałam jod i skierowanie na ANTY-TPO. Po tygodniu przyjechałam z wynikiem 96,2. Dostałam nowy lek Letrox 50 1/2 tabletki raz dziennie przez trzy miesiące. Lek brałam regularnie i nie dawno zrobiłam kontrolne wyniki przed wizytą u lekarza ANTY-TPO 367,5 nie wiem co to oznacza a od lekarza u którego się leczę dalej nie wiem co mi jest i czy mam powód do zmartwień. Dodam że jestem dziewczyną i mam 17 lat. Miałam dużo zdjęć RTG i w mojej rodzinie jest rak, od strony mamy mama od strony taty tata i moja siostra w moim wieku miała guzy piersi zostały wycięte i teraz ma nawrót. Liczę na szybką odpowiedź. Z góry dziękuję .

Odnośnik do komentarza

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji badania ponieważ bardzo się martwię a do tego ostatnio strasznie żle się czuje :(

Tarczyca symetryczna o niejednorodnym echu o wymiarach : płat prawy 20,9x16,6x43,6 mm
w przedniej części widoczny hypoechogeniczny obszar o średnicy 7 mm , płat lewy :21,9x16,8x38,1 obj 7,3 ml
w obu płatach widoczne pojedyncze echo ujemne struktury o średnicy 4,7 mm. cieśń o szerokości 5,7 mm.

Dziękuję za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza

płat prawy : 32x13x14mm
płat lewy : 34x13x13mm
Tarczycy niepowiększona o jednorodnym echogramie miąższu bez zmian ogniskowych . Duże naczynia szyjne prawidłowe .Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych szyi .
Usg zrobione gdy lekarz rodzinny stwierdził niedoczynność tarczycy na podstawie wyników badań z krwi. Bardzo proszę o interpretację powyższych wyników.

Odnośnik do komentarza

Gruczoł tarczycowy niejednorodny, nie schodzi poniżej wcięcia szyjnego mostka. W płacie prawym w okolicy bieguna dolnego obecny izoechogeniczny obszar wymiarów 11mm x 7mm z centralną przestrzenią bezechową wielkości ok. 6mm. W płacie lewym obecne hipoechogeniczne obszary guzkowe, najwiekszy wielkosci ok 6mm. W okolicy tarczycy powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdzono.

Wymiary:
płat prawy 13mm x 18mm x 52mm
płat lwey 12mm x 17mm x 48mm
cieśń 2mm

jest sie czym martwic?

Odnośnik do komentarza

Takie rzeczy powinny być od razu oceniane przez specjalistę. Nie po to idziesz na USG do przychodni, żeby szukać odpowiedzi w necie. Na przyszłość radzę umawiać się od razu na konsultację, żeby lekarz ocenił, co tam się dzieje. Wtedy masz od razu zalecenia i spokojniejszą głowę. Tam robiłam w Multimedzie, wszystko załatwione na miejscu. Moim zdaniem nie powinno się odkładać takich rzeczy na później. Im załatwione szybciej, tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...