Skocz do zawartości
Forum

Małopłytkowość


Gość karola_panikara

Rekomendowane odpowiedzi

Gość karola_panikara

Jak w tytule stwierdza się u mnie po przeprowadzeniu paru morfologii małopłytkowość. Przedstawię je w kolejności od pierwszej do teraźniejszej.
152 000 maj
147 000 lipiec
134 000 ( inne labolatorium ) sierpień
142 000 wrzesień
129 000 obecne listopad.
Miałam również anemie,ale to idzie w dobrym kierunku. OB w sierpniu 14/23 teraz 4. Dodam,że w między czasie leczyłam się na zapalenie błony śluzowej żołądka i helicobacter pyroli. Mam refluks. Obecnie czuję również czasami ból przy wypróżnianiu i wtenczas lekką krew na stolcu - podejrzewam hemoroidy. Chciałabym zapytać jak można podnieść te płytki krwi ? Czułabym się o wiele lepiej gdyby były chociaż w niższej granicy normy. Siniaki mam jak każdy człowiek czyli jak się w coś uderzę, samoistnych nie zauważyłam i nie chcę się wpatrywać bo byle co sobie wymyślę, wyborczyn również nie mam. Czy to może być z niedoboru vit b12 i kwasu foliowego ? Jak to podnieść?? Lekarka kazuje obserwować, jednak ja chciałabym coś z tym zrobić a nie tylko obserwować. Proszę o radę co to może być ?? Jak z tym walczyć ? Aha nie miałam badań na b12 i folic więc nie wiem czy mam niedobór czy wszystko w normie.
Mam nadzieję,że ktoś zainteresuje się tematem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,

Tak naprawdę małopłytkowość, którą należy diagnozować rozpoznajemy jak liczba płytek obnży się ponżej 100 tys/ul. Powyżej 100 tys krzepliwość jest zupełnie prawidłowa i nie ma zagrożenia krwawieniami.

Co do przyczyny obnżenia liczby płytek u Pani w pierwszym rzedzie można podejrzewać wpływ infekcji Helicobacter Pylori. Infekcja tą bakterią może wybiórczo wpływać na zahamowanie uwalnania płytek krwi ze szpiku kostnego. Pisze Pani o leczeniu - ale ono nie zawsze bywa skuteczne, więc warto byłoby zrobić ocenę - do oceny najlepiej zbadać obecność antygenów Helicobacter pylori w kale (przeciwciała są przejawem przebytej infekcji i nie pozwalają na rozncowanie czy bakterię usunięto czy nie).
Inną częstą przyczyną obniżenia poziomu płytek są schorzenia wątroby. Warto zatem zrobić podstawowe badania - ALT, AST, ew. USG jamy brzusznej celem oceny wątroby śledziony.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Gość karola_panikara

Lek. Agnieszka Barchnicka
Witam serdecznie,

Tak naprawdę małopłytkowość, którą należy diagnozować rozpoznajemy jak liczba płytek obnży się ponżej 100 tys/ul. Powyżej 100 tys krzepliwość jest zupełnie prawidłowa i nie ma zagrożenia krwawieniami.

Co do przyczyny obnżenia liczby płytek u Pani w pierwszym rzedzie można podejrzewać wpływ infekcji Helicobacter Pylori. Infekcja tą bakterią może wybiórczo wpływać na zahamowanie uwalnania płytek krwi ze szpiku kostnego. Pisze Pani o leczeniu - ale ono nie zawsze bywa skuteczne, więc warto byłoby zrobić ocenę - do oceny najlepiej zbadać obecność antygenów Helicobacter pylori w kale (przeciwciała są przejawem przebytej infekcji i nie pozwalają na rozncowanie czy bakterię usunięto czy nie).
Inną częstą przyczyną obniżenia poziomu płytek są schorzenia wątroby. Warto zatem zrobić podstawowe badania - ALT, AST, ew. USG jamy brzusznej celem oceny wątroby śledziony.

Pozdrawiam

Bardzo serdecznie dziękuję za udzielenie mi odpowiedzi.
Wyniki krwi na ALT, AST są w normie- jak to powiedział lekarz wątrobę mam w świetnej kondycji. USG jamy brzusznej miałam robione ze względu na podwyższony poziom bilirubiny, wyszło wszystko w porządku prócz tego,że lekarz dopatrzył się powiększonych węzłów chłonnych we wnęce wątroby dlatego wysłano mnie na tomograf komputerowy ze względu na to że USG ,może źle wskazywać, że może się obraz nałożyć czy jakoś tak to mi lekarz tłumaczył. Tomograf komputerowy z kontrastem i przed na szczęście nic nie wykazał,żadnych powiększonych węzłów chłonnych, jedynie co to mały kamień na lewej nerce. Śledziona również nie powiększona. Podpowiem o tym badaniu mojej lekarce prowadzącej. Gdyby była Pani jednak tak miła i powiedziała co zrobić,żeby jakoś podnieść te płytki byłabym wdzięczna. Będę się lepiej czuła, niestety mam skłonności do wmawiania sobie różnych głupot. Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Karolina

Odnośnik do komentarza

Pani Karolino,

Nie istnieją niestety sposoby na podniesienie liczny płytek bez stosowania leczenia, które ingeruje także w funkcjonowanie całego organizmu. Tak jak wspomniałam, wartości >100 tys/ul traktujemy jako prawidłowe, leczenie podejmuje się w zasadzie dopiero jeśli poziom płytek spada poniżej 50 tys i są objawy złego funkcjonowania układu krzepnięcia. W leczeniu stosuje się zazwyczaj sterydy, co w Pani przypadku przyniosłoby więcej szkody niż pożytku. Dlatego zachęcam do kontrolowania morfologii raz na miesiąc i wyjaśnienia kwestii czy wyleczona jest infekcja Helcobacter. Czasami nawet po wyleczeniu infekcji jeszcze przez jakiś czas lczba płytek może być niższa, ale powinny one powol zacząć wzrastać.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Gość Edytaa1111

Witam. Od 10 lat mam maloplytkowosc. Do tej pory mialam w granicach od 100tys- 114tys. Teraz wacha sie od 74-98. Wbc od 3 lat mam zawsze obnizone. Ogolnie czuje sie zle bol kosci puchna mi kostki u rak bol barku podwyzszona temperatura od miesiaca szybko sie mecze i ogolnie jestem slaba. Mam 34 lata i waze 47 kg( nie moge przytyc). Tydzien temu mialam trepanobiopsje. Czekam na wynik. Jednak niepokoi mnie wypis ze szpitala rozpoznanie choroby" przewlekla choroba ukladu wytworczego szpiku " " inne choroby krwi i narzadow krwiotworczych" . Moze ktos wie co to oznacza lub mial podobna sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Gość Edytaa1111

Dziekuje za odpowiedz. Mam tez inne badania ktore tez nie wiem co mam o nich myslec. LDH 651(200-450). MOCZNIK 47(10-40) CYTOMEGALIA igG 422.20(0.00-1.00). Kreatynina surowica 0.64(0.510-1.040). Zelazo 48(50-150). WBC 3.7(4.0-10). NEU 2.08(2.5-5) LYM1.18(1.5-3.5) PLT74(150-450) PDW23 (9-17) MPV 12.5(9.6-12) CZY TO MOZE MIEC COS WSPOLNEGO Z TYM ROZPOZNANIEM CHOROBY?

Odnośnik do komentarza
Gość Vector90

Witam.

Serfuje po necie w poszukiwaniu odpowiedzi na moje wątpliwości i trafiłem tutaj na forum postanowiłem się zarejestrować być może doradzicie mi co zrobić.

Nie wiem czy mogę już mówić o tym, że choruje na małopłytkowość.

Robiłem rutynowe badania w pracy i dopóki mieściłem się w normie to nic nie wzbudzało mojego niepokoju, lecz co roku płytki spadały obecnie jestem poniżej normy, a w pracy lekarz mówi , że jeżeli tak będzie odsunie mnie od pracy.

Pracuje na galwanizerni. Dlatego, że jestem poniżej normy dostałem skierowanie na cytrynian sodu.

Moje wyniki wyglądały tak :

rok 2014 - płytki krwi 126 G/l , MPV 13,5 fl
rok 2015 - płytki krwi 135 G/l , MPV 13,2 fl
rok 2016 - płytki krwi 118 G/l , MPV 13,1 fl
13.06.2017r. - płytki krwi 117 G/l, MPV 14,6 fl
29.06.2017r. - płytki krwi(cytrynian) - 81
12.07.2017r. - płytki krwi(cytrynian) - 86

Gdzie mam się zgłosić z tym? Do Hematologa?
Pani która pobierała mówiła , że nie musi być powodów do obaw, ale jak czytam nie które wpisy myślę, że w porę reaguje.

Biorę odżywki w postaci creatyny, BCAA , omega 3+ , VitaPak oraz białko.

Wyczytałem tutaj z forum, że te ALVEO pomaga ktoś może o tym coś więcej napisać?
No i witamina K może brać ją w suplementach?

Dodam, że z lekarzami jest "obcy" ponieważ mało kiedy mi coś było a jak już to grypa i sam się leczyłem.
Także tak naprawdę od 18-stki nie jestem nawet zapisany do żadnego lekarza ( mam 27 lat) .

Odnośnik do komentarza

spotkałem się z informacją (taka informacja jest podana w wytycznych polskiego towarzystwa gastroenerologicznego z 2014 roku co do leczenia infekcji Helicobacter pylori) że przeprowadzenie eradykacji Helicobacer pylori sprawia że u 50% osób wyleczonych z tej bakterii poprawiają się wyniki płytek krwi - tzn. wzrasta ich liczba. Ja u siebie obserwuje w ostatnich latach niewielki spadek płytek krwi - wiem że ta bakteria męczy mnie już od kilku lat... płytki zawsze miałem nieco powyżej normy a tera nieco poniżej.

Co oznacza zwiększona procentowo ilość dużych płytek krwi? - mam nieco powyżej normy

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...