Skocz do zawartości
Forum

Rozwijanie inteligencji społecznej u dziecka


Rekomendowane odpowiedzi

mój syn ma pójdzie do 2 klasy szk. podstawowej.
W szkole miał problemy ze skupieniem się. Poszłam z nim do psychologa. Psycholog powiedział, ze dziecko ma braki społeczne, emocjonalne. Nie chce chodzić do szkoły, tylko do przedszkola. W szkole wśród kolegów jest klasową ofiarą, choć nie jest to na razie sprawa, którą należy się bać. Jest po prostu kimkolwiek - byle w grupie rówieśników. podobno w szkole zaczepia dzieci po to żeby się z nimi bawić, dzieci rozumieją to jednak inaczej. przeszkadza im w pracy. Moje pytanie - jak rozwijać u niego tą inteligencję. Jestem zaskoczona takim werdyktem. Syn chodzi do dzieci na dwór, bawi się z nimi - ja osobiście nie znalazłam, obserwując go, żadnych niedociągnięć w zabawie.
Owszem obraża się czasem na dzieci, ale chyba każde dziecko się obraża. Raczej bawi się zgodnie z innymi.Płacze tez "na zawołanie". pewnie zaraz odezwą się glosy, że więcej czasu powinien spędzać na podwórku z dziećmi (aktualnie ponad 2 godziny dziennie). Czy ja mam z nim o tym rozmawiać? jeśli tak, to jak?

Odnośnik do komentarza

Nie, bawi się z dziećmi sam, bez mojego udziału, często nawet mnie tam nie ma. W szkole też jest sam przecież. Chodzi Ci o to że mam za duży wpływ co on robi? z kim i gdzie?, że się wtrącam do jego życia z dziećmi? nie, nie kontroluję go, pozwalam podejmować decyzje samemu, nawet gdy się kłóci z dziećmi.... Psycholog jeszcze nie znalazł przyczyny.
Spróbuję z filmami np. tymi Disneyowskimi, gdzie grają mali aktorzy - to dobry pomysł. Wiem, że takiej inteligencji nie da się wyuczyć w 5 minut.

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie,
Na początku warto zadbać o poczucie własnej wartości dziecka. Dziecko, które zna swoje mocne i słabe strony, wie, że jest wartościowym człowiekiem, nie szuka "na siłę" akceptacji rówieśników, nie stara się również zwrócić ich uwagi.
Jeśli chodzi o rozwój inteligencji emocjonalnej - sprawdź najpierw czy synek prawidłowo odczytuje uczucia innych i swoje i adekwatnie na nie reaguje. Możesz do tego wykorzystać różne historyjki i opowiadania i dopytywać dziecko co by było gdyby, co powinien zrobić bohater itp. Warto także sięgnąć po bajki terapeutyczne. Co do propozycji Komerchy dotyczącej filmów - jest to jak najbardziej dobry pomysł. Badania wskazują, że rozwijają one postawy prospołeczne.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza

Serdecznie dziękuję, Jeśli sprawę przemyśleć to moje dziecko ma rzeczywiście problemy z poczuciem własnej wartości....
jeśli chodzi o odczytywanie odczuć innych, empatię - myślę, że raczej nie ma z tym problemów. problem chyba rzeczywiście leży w poczuciu własnej wartości. Ale sprawdzę to jeszcze, jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...